BezHladovění.cz

5 planých rostlinek, které se vyplatí vyzkoušet v kuchyni

Výhodou jarních teplých dní je mimo jiné i to, že si můžeme zajít na delší procházku do přírody a při té příležitosti natrhat čerstvé kvítí. Překvapí vás, jak rozmanitě jde plané rostlinky v kuchyni využít!

reklama

Dnes si jich představíme celkem pět. Každý z nás je sice moc dobře zná, ale málokdo ví, jak je zdravě zařadit do jídelníčku.

Medvědí česnek

Medvědí česnek je právem považován za jeden z největších životabudičů a za nejsilnější jarní bylinku vůbec. Najdeme v něm velmi vysoký obsah vitamínu C a řadu látek s antibakteriálními či protizánětlivými účinky.

Medvědí česnek můžete přidat jako ingredienci do smoothie, nebo s ním dochutit salát. Podporuje respirační a zažívací systém, poslouží také jako doplněk léčby mnoha nemocí.

Medvědí česnek vám pomůže v jarních dnech dodat energii a navíc podpoří přirozenou detoxikační schopnost organismu.

Hledejte jej spíše na stinných místech, v lesích a vlhčích prostorech kolem potoků. Při sběru si však dejte pozor, abyste ho nezaměnili s velmi podobnou, avšak jedovatou konvalinkou. Medvědí česnek poznáte podle štiplavé vůně, která ho od konvalinky znatelně odlišuje.

medvědí česnek

Pampeliška neboli Smetánka lékařská

Tuto nápadně žlutou květinku poznají i vaše děti, proto zkuste z trhání pampelišek udělat například zábavný program na odpoledne pro celou rodinu. Mladé listy čerstvých pampelišek se dají plně využít jak v kuchyni, tak v kosmetice a léčebných prostředcích.

Listy pampelišky můžete přidat do salátů, polévek nebo pomazánek a tradičně se z pampelišky vyrábí sirup, který pomáhá léčit mnoho neduhů dýchacích cest.

Pampelišky jděte natrhat někam dál než jen do parku, zvláště se vyhýbejte rostlinám u silnic. Raději si zajděte na čistší místo, jakým je louka, a vychutnejte si tak pampeliškové hody bez zbytečných obav.

pampeliška

Kopřiva dvoudomá

Kopřiva je rovněž neprávem opomíjenou bylinkou. Z této léčivky si můžete udělat čaj, přidat ji do salátů, anebo ji použít k výrobě domácí vlasové kůry. Pomáhá s pročištěním krve a má příznivý vliv na slinivku břišní. Naše babičky využívaly kopřivy k léčbě mnohých onemocnění, od zánětů močových cest až po úpravu zažívání.

Dle některých zdrojů posilujete každodenním pitím kopřivového čaje nejenom imunitní systém, ale i funkci jednotlivých orgánů.

Kopřivy si zajděte natrhat opět raději do přírody na prosluněná místa, vyhněte se příkopům a místům u silnic.

kopřiva

Sedmikráska chudobka

Víte, že i tato rostlinka se dá konzumovat a využívat k léčbě jarních neduhů? Sedmikráska chudobka je nejenom krásná, ale také se může pochlubit mnoha pozitivními vlastnostmi.

Doporučuje se užívat k léčbě zánětů, onemocnění dýchacích cest, nebo ke zvýšení látkové výměny v játrech. Můžete si ji přidat do salátu, nebo z ní připravit koncentrovaný sirup.

Sbírejte z ní čerstvé květy i listy, a to nejlépe na loukách, mezích, pastvinách a trávnících.

sedmikráska

Fialka, nebo také Violka vonná

Tato nádherná květina nám může být k užitku zejména při vaření. Fialky obsahují řadu nutričně hodnotných látek, jakými jsou vitamín C, rutin, saponiny, flavonoidy a jiné.

Rostlinka se využívá při dýchacích obtížích, protože pomáhá vylučovat hlen. Připisují se jí i močopudné účinky. Květy fialky přidejte do salátu, k dezertu nebo smoothie a zvyšte tak nutriční hodnotu svého pokrmu.

Fialky u nás nasbíráte hlavně v listnatých lesích a na stráních.

Zapomeňte proto na kupované doplňky stravy – to nejcennější nám nabízí sama příroda. Dobrou chuť a pevné zdraví!

fialka
Sandra Figalová

Sandra Figalová

Zdravý životní styl je mojí zálibou už delší dobu, kromě studia oboru Nutriční terapie na 1. lékařské fakultě se o výživu a sport zajímám i ve volném čase. Zastávám přístup, že každý jsme trochu jiný a máme jiné individuální potřeby, na které bychom měli brát vždy ohled.

Nenechte si ujít

reklama
Doprava zdarma od 2000 Kč při nákupu ochranných pomůcek na Mediskont.cz
Doprava zdarma od 2000 Kč při nákupu ochranných pomůcek na Mediskont.cz
Test na COVID, jednorázové rukavice, roušky a respirátory, jednorázové oděvy, obličejové štíty, dezinfekce na ruce, antibakteriální ubrousky, produkty za velkoobchodní ceny.

Zobrazit další slevové kupony →

Už jste ochutnali Zdravou jednohubku?

Každý všední den jeden tip pro lepší zdraví a snadnější hubnutí ve vaší emailové schránce.

Dejte si Zdravou jednohubku spolu s dalšími 4 562 čtenáři.

Varování: Po požití Zdravé jednohubky můžete být chytřejší a zdravější. Když vám přestane chutnat, můžete se kdykoli odhlásit.

reklama
Pošlete článek přátelům