Bezhladoveni.cz

5 planých rostlinek, které se vyplatí vyzkoušet v kuchyni

Výhodou jarních teplých dní je mimo jiné i to, že si můžeme zajít na delší procházku do přírody a při té příležitosti natrhat čerstvé kvítí. Překvapí vás, jak rozmanitě jde plané rostlinky v kuchyni využít!

reklama

Dnes si jich představíme celkem pět. Každý z nás je sice moc dobře zná, ale málokdo ví, jak je zdravě zařadit do jídelníčku.

Medvědí česnek

Medvědí česnek je právem považován za jeden z největších životabudičů a za nejsilnější jarní bylinku vůbec. Najdeme v něm velmi vysoký obsah vitamínu C a řadu látek s antibakteriálními či protizánětlivými účinky.

Medvědí česnek můžete přidat jako ingredienci do smoothie, nebo s ním dochutit salát. Podporuje respirační a zažívací systém, poslouží také jako doplněk léčby mnoha nemocí.

Medvědí česnek vám pomůže v jarních dnech dodat energii a navíc podpoří přirozenou detoxikační schopnost organismu.

Hledejte jej spíše na stinných místech, v lesích a vlhčích prostorech kolem potoků. Při sběru si však dejte pozor, abyste ho nezaměnili s velmi podobnou, avšak jedovatou konvalinkou. Medvědí česnek poznáte podle štiplavé vůně, která ho od konvalinky znatelně odlišuje.

medvědí česnek

Pampeliška neboli Smetánka lékařská

Tuto nápadně žlutou květinku poznají i vaše děti, proto zkuste z trhání pampelišek udělat například zábavný program na odpoledne pro celou rodinu. Mladé listy čerstvých pampelišek se dají plně využít jak v kuchyni, tak v kosmetice a léčebných prostředcích.

Listy pampelišky můžete přidat do salátů, polévek nebo pomazánek a tradičně se z pampelišky vyrábí sirup, který pomáhá léčit mnoho neduhů dýchacích cest.

Pampelišky jděte natrhat někam dál než jen do parku, zvláště se vyhýbejte rostlinám u silnic. Raději si zajděte na čistší místo, jakým je louka, a vychutnejte si tak pampeliškové hody bez zbytečných obav.

pampeliška

Kopřiva dvoudomá

Kopřiva je rovněž neprávem opomíjenou bylinkou. Z této léčivky si můžete udělat čaj, přidat ji do salátů, anebo ji použít k výrobě domácí vlasové kůry. Pomáhá s pročištěním krve a má příznivý vliv na slinivku břišní. Naše babičky využívaly kopřivy k léčbě mnohých onemocnění, od zánětů močových cest až po úpravu zažívání.

Dle některých zdrojů posilujete každodenním pitím kopřivového čaje nejenom imunitní systém, ale i funkci jednotlivých orgánů.

Kopřivy si zajděte natrhat opět raději do přírody na prosluněná místa, vyhněte se příkopům a místům u silnic.

kopřiva

Sedmikráska chudobka

Víte, že i tato rostlinka se dá konzumovat a využívat k léčbě jarních neduhů? Sedmikráska chudobka je nejenom krásná, ale také se může pochlubit mnoha pozitivními vlastnostmi.

Doporučuje se užívat k léčbě zánětů, onemocnění dýchacích cest, nebo ke zvýšení látkové výměny v játrech. Můžete si ji přidat do salátu, nebo z ní připravit koncentrovaný sirup.

Sbírejte z ní čerstvé květy i listy, a to nejlépe na loukách, mezích, pastvinách a trávnících.

sedmikráska

Fialka, nebo také Violka vonná

Tato nádherná květina nám může být k užitku zejména při vaření. Fialky obsahují řadu nutričně hodnotných látek, jakými jsou vitamín C, rutin, saponiny, flavonoidy a jiné.

Rostlinka se využívá při dýchacích obtížích, protože pomáhá vylučovat hlen. Připisují se jí i močopudné účinky. Květy fialky přidejte do salátu, k dezertu nebo smoothie a zvyšte tak nutriční hodnotu svého pokrmu.

Fialky u nás nasbíráte hlavně v listnatých lesích a na stráních.

Zapomeňte proto na kupované doplňky stravy – to nejcennější nám nabízí sama příroda. Dobrou chuť a pevné zdraví!

fialka

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.


Sandra Figalová

Zdravý životní styl je mojí zálibou už delší dobu, kromě studia oboru Nutriční terapie na 1. lékařské fakultě se o výživu a sport zajímám i ve volném čase. Zastávám přístup, že každý jsme trochu jiný a máme jiné individuální potřeby, na které bychom měli brát vždy ohled.

Nenechte si ujít

reklama
reklama