Vynechávání snídaně nebo pití kávy: 8 dietních „prohřešků“, které ve skutečnosti nevadí

Slýcháte ze všech stran, co nesmíte dělat, když chcete zhubnout? Pozor. Odborníci proklepli domnělé přečiny proti zdravému životnímu stylu a nestačili se divit. Zjistili totiž pravý opak.

1. Nesnídáte? I tak zhubnete. A možná rychleji

Ačkoli se kdysi věřilo, že vynechání snídaně vede k přírůstku hmotnosti, několik nedávných studií to vyvrací – půst nebo příležitostné „přeskakování“ jídel dokonce některým lidem pomáhá zhubnout.

Princip přerušovaného hladovění

Pokud nesnídáte a večer před spaním už taky nejíte, pravděpodobně nevědomky dodržujete „přerušované hladovění“ či „přerušovaný půst“. Z angličtiny intermittent fasting – IF. Princip je jednoduchý – část dne nejíte a ve zbytku doplníte svůj celodenní kalorický příjem. Nejoblíbenější režim je 16 : 8. Tedy 16 hodin hladovění (například večer + noc + ráno) a 8 hodin, kdy jíte podle svého plánu.

Podle studie zveřejněné Businessinsider.com vede tato metoda ke spolehlivým úbytkům hmotnosti.

Přerušovaný půst prý navíc:

  • Snižuje riziko některých druhů rakoviny
  • Prodlužuje dožití

Tyto studie však jsou zatím v počátcích a musíme je brát s velkou rezervou.

2. Milujete kávu? Dobře děláte. Zachrání vás od nemocí

Kalifornský soudní tribunál rozvířil v březnu 2018 kávové vody nečekaným nařízením – řetězec Starbucks a podobné podniky v oblasti musí povinně informovat o riziku rakoviny spojeného s pitím kávy.

Nejnovější výzkumy však potvrzují opak – pravidelné popíjení kávy riziko některých druhů rakoviny snižuje. Navíc chrání před cukrovkou a posiluje zdraví srdce a cév.

TIP: Držte se lékařských doporučení a nepřekračujte denní příjem kofeinu nad 400 mg, tedy zhruba 3–4 šálky běžné kávy.

3. Nejíte vejce kvůli cholesterolu? Věčná škoda

Vajíčka sice obsahují cholesterol, ale jeho hladinu v krvi samy o sobě nezvyšují. Vděčíme za to látce zvané cholin, která naopak hromadění cholesterolu a tuků v organismu brání.

TIP: Kromě vajíček v běžné stravě si dopřejte aspoň 3 kousky týdně v podobě omelet nebo míchaných vajec. Rychle doplníte cenné živočišné bílkoviny, skoro celé spektrum vitaminů a spoustu minerálů.

4. Chutnají vám tučná jídla? Čas od času nevadí

Na základě nepřesných poznatků z 90. let minulého století se miliony lidí rozhodly pro nízkotučnou dietu s vysokým podílem škrobů. Máslo nahradili margarínem, omezili jakékoli krémové a tučné pokrmy. A výsledek? Nefungovalo to.

Osm let trvající studie, které se účastnilo téměř 50 000 žen, potvrdila, že nízkotučná dieta nesnižuje riziko rakoviny ani srdečně-cévních onemocnění. Naopak – respondentky skoro vůbec nezhubly a celkově nepozorovaly žádné výhody. Podle nových doporučení naopak musíme dbát na pravidelný příjem zdravých tuků.

tučné jídlo

TIP: Zdravé tuky načerpáte nejlépe z ořechů, ryb nebo avokáda.

5. Energetické nápoje? Každý občas potřebuje nakopnout

Jste zvyklí na pohoršené pohledy, když otevíráte plechovku Red Bullu bez cukru? Ve skutečnosti má celá plechovka jen 10 kalorií a 80 mg kofeinu, což je asi třetina z velké kávy. Ani další „nakopávací“ složky jako taurin podle nových zjištění neškodí. I tady však platí staré dobré „všeho s mírou“.

6. Jedna, možná i dvě skleničky vína? Proč ne…

Stále více studií naznačuje, že střídmé pití vína nebo piva přináší víc benefitů než rizik. Například loňská studie v magazínu věnovaném Alzheimerově chorobě říká, že lidé, kteří sem tam popíjejí, mají větší šanci dožít se důchodu bez zhoršení paměti a dalších kognitivních funkcí.

7. Nechcete se mučit hodiny v posilovně? I tak můžete být ve formě

Máme pro vás dobrou zprávu – podle nových doporučení bohatě stačí 7–8minutový intenzivní trénink, který klidně můžete provádět i doma. Intenzivní intervalové cvičení typu HIIT je dokonce účinnější pro budování svalů a ochranu srdce než tradiční tréninky, kdy cvičíte déle ale v nižší intenzitě.

8. Jíte lepek? Dobře děláte

Pokud nejste celiak, není žádný důvod k vynechávání lepku. Dodává pečivu nebo pizze vláčnost a v přiměřeném množství ničemu neškodí. Ačkoli se může zdát, že narůstá počet lidí citlivých na lepek, žádná konkrétní zjištění to zatím nepotvrdila.

Zdá se, že plynatost a další zažívací potíže, na které si lidé stěžují, souvisí spíše s celkovým nadbytkem nezdravých, průmyslově zpracovaných potravin ve stravě.

Bonus na závěr: Odpolední šlofík není hřích

Cítíte se jako lenoši, když vás sem tam zmůže odpolední šlofík? Vůbec to není na škodu – naopak. Už 30 minut odpoledního spánku doplní energii a normalizuje činnost imunitního systému. Nebraňte se tomu!

Ještě důležitější je však kvalitní spánek v nočních hodinách. Bez něj přijde veškerá snaha o zdravou životosprávu vniveč.

K článku nás inspiroval: Thisisinsider.com

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Redakce

Redakce

Každý den vám přinášíme novinky a zajímavosti ze světa zdravého životního stylu a hubnutí.