Recenze e-booku Superčlověk: Najdi lepší verzi sebe sama

Sportovního a kondičního specialistu Michala Turnu baví lidské tělo. Ale nebylo to tak vždy. Sám k sobě hledal cestu několik let. Teď se cítí skvěle, má plno energie a sebevědomí na rozdávání. Své osvědčené postupy naučí i vás díky knížce Superčlověk.

Michalův příběh se dost možná podobá tomu vašemu. Na střední měl dost pohybu, závodně hrál fotbal. Když přišel na vysokou, se sportem ze dne na den skončil. Zato začal s večírky, ponocováním a hodováním ve fast foodech.

Asi tušíte, kam to směřuje. Ano – hned první půl rok přibral hrozivých 15 kilogramů. Následujících 5 let se jich snažil všemožně zbavit. Žádnou z nízkotučných ani zeleninových diet ale nevydržel dlouho.

Byl zoufalý. Už se nechtěl zadýchávat a poslouchat řeči o svém břiše. Vždyť mu nebylo ani 25 let. Jednoho dne náhodou narazil na video o paleo stravě.

Co znamená jíst „paleo“

Jde o soubor stravovacích návyků inspirovaných principy, které praktikovali naši předci před cca 2 miliony až 10 tisíci lety před naším letopočtem. Paleo stravování je úplně jiné, než znal Michal z všemožných diet.

 • Jíst daleko víc tuku?
 • Bílkovin?
 • Vyřadit ze stravy obiloviny, průmyslově zpracované potraviny a všechen cukr?
 • Čerpat cukry jen z ovoce a zeleniny? Jde to vůbec?

Zpočátku se mu to moc nezdálo. Hned druhý den to vyzkoušel a pocítil víc energie. Své tělo změnil za pouhé 3 měsíce k nepoznání. Dál zkoušel a ověřoval další cesty k „lepšímu já“. Teď je odhalí i vám.

TIP: Přečtěte si rozhovor s Lucií, jednu z nejznámějších vyznavaček tohoto stylu v Čechách a autorkou blogu Paleo snadno.

Knižní verze oblíbeného kurzu

Už několik let vede Michal stejnojmenný kurz u Naučmese. Školení naživo má však nevýhody v podobě limitovaného počtu účastníků, nutnosti dojíždět a hlavně nemožnosti se k výkladu vrátit. Proto vyslyšel prosby svých fanoušků a vydal e-book:

 • S 230 stránkami informací o fungování lidského těla
 • Prošpikovaný 200 odkazy na odborné studie, články a zajímavé blogy
 • Shrnující 6 let osobních zkušeností se zdravým životním stylem

Superčlověk dříme v každém z nás

Ano – definice je jednoduchá. Superčlověk je zkrátka nejlepší verze sebe sama. Všimli jste si, že za vzor většinou považujeme někoho s vlastnostmi, které nám chybí? Lidem s nadváhou imponují sportovci, nedochvilným ti, kdo stíhají hodně… a tak dále.

Uvědomujete si své nedostatky a potřebu zdokonalit se v tom či onom směru? Pak jste na nejlepší cestě za svým novým – lepším – já.

3 pilíře Superčlověka

 • Mozek
 • Strava
 • Pohyb

1. pilíř: Přimějte hlavu spolupracovat

Můžete si přečíst tisíc návodů na to, jak zdravě jíst, cvičit, spát, ale dokud nenaučíte hlavu, aby vás podržela, nehnete se z místa. Stanovení cílů, budování nových návyků a udržení motivace nejde bez změny myšlení. V této části se naučíte:

 • Stanovit si vlastní cíle
 • Vybudovat nové návyky a neztroskotat při prvním problému
 • 10 tipů pro zdravý spánek

TIP: Čekání na dokonalost je nesmysl a ztráta času. Začněte hned! (Superčlověk, strana 42)

2. pilíř: Jídlo jako palivo pro lidské tělo

Moderní doba změnila náš postoj k jídlu – nesmyslně ho vnímáme jako odměnu, prostředek pro krátkodobé potěšení. Michal osvětluje, jak nebezpečný tento přístup je. Naučí vás jíst pro naplnění svých dlouhodobých cílů, nikoli chvilkovému uspokojení.

Dozvíte se:

 • Jak poznat a konečně jíst opravdové jídlo, které nesjelo z „průmyslového pásu“
 • Jak se zbavit závislosti na cukru
 • Proč je tuk nejlepší palivo pro naše tělo a jak s ním pracovat

TIP: „Stačilo změnit jednu věc – jídlo. Pak už to šlo všechno samo. Byl to odrazový můstek, který mě vystřelil do současnosti, kdy se necítím o čtyři roky dál, ale nejméně o dekádu. Tolik se toho stalo a tolik se toho změnilo.“ (Michal Turna, Superčlověk, strana 10)

Superpotraviny podle Michala

Nemusíte platit za drahé směsi a zázračné koktejly. I běžně dostupné potraviny za pár korun nabízejí zajímavý zdravotní přínos. Jen vědět, co a jak v obchodě vybrat. I to zjistíte v této kapitole.

TIP: Za jednu z nejdůležitějších superpotravin považuje Michal avokádo. Podívejte se na video, jak poznat správnou zralost během pár vteřin.

Nebezpečné potravinové intolerance

Když mluvíme o nej potravinách, sluší se zastavit i u opaku – surovin, které doporučuje vyřadit.

Podle Anny Jermářové, zástupkyně paleo Kliniky Paleo Spirit trpí potravinovou intolerancí zhruba 45 % populace. Dle některých zdrojů je za 90 % potravinové intolerance ve Spojených státech zodpovědných 8 druhů potravin, kam patří kromě lepků také sója, arašídy a nebo mléčné výrobky (Superčlověk, strana 92)

Jez jako člověk

Dalším plusem této metody je, že nemusíte odměřovat porce. Stačí se řídit selským rozumem. Nepřejídat se, jíst dosyta a sledovat, jak tělo reaguje. Když se cítíte dobře, nemusíte nic měnit. Naopak, cítíte-li hlad nebo nafouklé břicho, je čas pátrat po příčině.

3. pilíř: Jděte na pohyb chytře

Pohyb – změna, která činí největší potíže. Dobrá zpráva – podle Michala nemusíte trávit nudné hodiny v posilovně nebo na kole. Stačí „minimalistický trénink“ na (půl) hodinu týdně.

Ochutnávka Michalových tipů:

 • Každý pohyb se počítá. Půl hodina pravidelného cvičení týdně udělá 26 hodin ročně. To už se na vašem těle aspoň trochu projeví.
 • Cvičení není o svalech, ale hlavně o tom, jak se člověk cítí. Když to budete dělat správně, sixpack si vás najde.

5 bonusových e-booků za stovku

Zaujala vás knížka a uvažujete o koupi? Na stránkách Grasa.cz narazíte na 2 verze. Základní a s 5 bonusovými e-booky. Objevíte v nich:

 • 11 způsobů, jak ušetřit na jídle
 • 10 nejčistějších plodů planety
 • Seznam superpotravin, které najdete v běžných obchodech
 • Cestu 10 zajímavých osobností ke zdravému životnímu stylu

Je jen na vás, jestli zvolíte knížku s bonusy, nebo ne. Už jen první dodatkový e-book vám zmiňovanou stovku nákladů určitě ušetří.

Chcete na sobě něco změnit – zhubnout, lépe si organizovat čas, lépe spát, zdravěji jíst nebo začít pořádně cvičit? Pak vás knížka nakopne začít a hlavně vytrvat.

Získáte:

 • Ucelený návod na zdravý a šťastný život podle Michala Turna – všechny metody vám nemusí sedět, ale určitě v nich najdete cennou inspiraci.
 • Konkrétní tipy na zdravé potraviny a cvičení
 • Odkazy na blogy a kuchařky pro další studium

Pokud jste se sebou 100% spokojeni, máte vyvážený tréninkový plán i jídelníček, e-book vám možná tolik nového nedá. Můžete však porovnat své postupy s Michalovými a vyzkoušet třeba nové druhy cvičení nebo jiného.

30denní záruka na vrácení peněz

Autor knížky razí heslo „spokojenost nade vše“. Pokud si e-book pořídíte a nebudete spokojeni, můžete do měsíce požádat o vrácení peněz.

O autorovi: Michal Turna

Vystudoval Vysokou školu tělesné výchovy a sportu, obor Sportovní a kondiční specialista. Dlouhodobě se zajímá o fungování lidského těla a vliv stravovacích a pohybových návyků. Své zkušenosti sdílí na Grasa.cz nebo v kurzech Naučmese.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Zuzana Veselá

Zuzana Veselá

Jsem vystudovaná právnička, ale nyní se naplno věnuji psaní. Mám ráda českou, italskou, indickou a mexickou kuchyni. Miluji ochutnávání nových druhů exotického ovoce a (nealko!) nápojů. Od vyváženého jídelníčku z poctivých surovin se podle mě odvíjí i naše celková pohoda.