Moderní krokoměry umí daleko víc než jen počítat zdolané kilometry. Ty lepší monitorují také spálené kalorie, aktuální tep nebo kvalitu spánku. Jak tedy z bohaté nabídky vybrat ten pravý?
Obsah článku:
Chcete monitorovat jen počet kroků, nebo hledáte „fitness parťáka“?
Než začnete vybírat, zodpovězte si tuto otázku. Pokud chcete jen pohlídat, kolik kroků denně ujdete či uběhnete, stačí nosit v kapse základní krokoměr za 150-200 Kč. Jednoduše navolíte průměrnou délku svého kroku a zjistíte, kolik kilometrů jste za den zdolali.
Podobnou funkci mají i některé chytré telefony, ale tu berte s rezervou – smartphony nemívají tak citlivá čidla otřesů, takže vám některé aktivity jako běžkování nebo bruslení vůbec nezměří.
Top funkce chytrých krokoměrů
Chcete-li monitorovat svou fyzickou aktivitu komplexněji, vsaďte spíše na chytrý náramek (tzv. wearable). Nosí se na zápěstí, takže ho nikde nezapomenete. A navíc vám ohlídá i spálené kalorie při jakýchkoliv aktivitách – včetně plavání, nebo jógy – kde s běžnými krokoměry nepochodíte.
Nabízí navíc ale i řadu dalších vychytávek. Mezi ty nejlepší patří:
- Hlídání neaktivity – jakmile déle sedíte nebo ležíte, náramek vás upozorní akustickým signálem, že by bylo dobré se projít.
- Možnost nastavit denní cíl zdolaných kilometrů a spálených kalorií.
- Monitoring tepové frekvence – snadno si ověříte, že cvičíte při optimálním tepu pro spalování.
- Přehledné grafy aktivit, které si snadno přenesete do mobilu nebo počítače.
Naše tipy na oblíbené krokoměry
Za krokoměr můžete utratit od stovky do několika tisíc korun. Vytipovali jsme pro vás 3 dobré modely, které ve své cenové kategorii převyšují ostatní svým vybavením i kvalitou zpracování.
1. Acra Basic (cena: 149 Kč)
Ideální pro ty, kdo s měřením kroků začínají. Acra Basic umožňuje nastavit individuální délku kroku a vypočítat zdolanou vzdálenost. Základně monitoruje také spálené kalorie. Stačí jej připevnit za pásek, nebo dát do kapsy a můžete vyrazit. Navíc stále ukazuje přesný čas, což při sportu oceníte.
2. Xiaomi MiBand 1S černý (cena: 1 299 Kč)
Oblíbený výrobce smartphonů a tabletů Xiaomi přichází také s chytrým voděodolným fitness náramkem MiBand střední cenové třídy. Na trhu nejde o žádnou novinku, nýbrž o další generaci populárního náramku doplněnou o stálý monitoring tepu.
Kromě fitness aktivit hlídá v noci také spánek. S 5,5 gramy váhy si ani nevšimnete, že ho máte na ruce. Na jedno nabití vydrží i 20 a více dní! Oceníte také odolnost proti prachu a stylový design.
3. Garmin vivosmart Optic Black (cena: 3 990 Kč)
Chcete-li mít své aktivity skutečně pod celodenní kontrolou, vsaďte na náramek Garmin vivosmart Optic Black. Dodává se v různých velikostech. Doporučujeme si před koupí změřit obvod zápěstí, aby vám přesně sedl. Snadno jej napojíte na bezplatnou aplikaci Garmin Connect, kompatibilní s Androidem i iOS. Můžete tak neustále sledovat a plánovat svůj kalorický výdej.
Náramek celý den monitoruje fyzickou aktivitu včetně srdečního tepu a díky zabudovanému barometru rozpozná i počet vystoupaných pater. Kdykoli budete déle sedět či ležet, popožene vás akustickým signálem k pohybu. V noci navíc změří délku a kvalitu spánku.
Máte vybraného svého favorita? Nezapomeňte, že nedávné vědecké průzkumy prokázaly, že používání krokoměru podceňuje k lepším výkonům. A to za to určitě stojí.
Zdroj úvodní fotografie: http://www.cnews.cz/testy/chytre-motivatory-pohybu-test-peti-fitness-naramku-wearables