Krabičkové diety a hubnutí: Jak fungují?

Poptávka po službách, které šetří čas, ubírají starosti a stresovou zátěž, se zvyšuje. Patří sem i krabičková dieta. Zbaví vás starostí s plánováním, nakupováním, přípravou a vařením jídla na celý den. Navíc vám dobrá krabičková dieta může pomoci zhubnout a osvojit si zdravější stravovací návyky. 

Krabičková dieta nabízí cestu z kolotoče neúspěšných diet

Lidé využívající krabičkové diety hledají způsob, jak si zajistit kvalitní, zdravou a vyváženou stravu bez starostí. Mnohým nejde ani tak o doručení hotových jídel až domů, spíše chtějí najít řešení dlouhodobých problémů spočívajících v nezdravém stravování. Často už také trpí nadváhou nebo dokonce obezitou.

Nabízí se využít krabičkové diety, které mívají speciální redukční programy za účelem podpory zdravějšího hubnutí. S krabičkovou dietou můžete úspěšně hubnout, musíte si však vybrat opravdu kvalitní produkt. Při výběru je nutné vzít v potaz různá kritéria včetně rozdílných individuálních preferencí a stravovacích potřeb

Klíčem k úspěchu je nalezení stravovacího programu, který respektuje obecné zásady zdravého stravování, je vyvážený z hlediska obsahu živin a současně upravený tak, aby vedl k postupnému hubnutí. S kvalitní službou vám nehrozí hladovění, přejídání se, dojídání ani  jojo efekt.

PAMATUJTE: Před výběrem krabičkové diety je na místě konzultace s výživovým specialistou či nutričním terapeutem, než ve svém jídelníčku či hubnoucím plánu provedete zásadní změny. 

Výhody krabičkové diety pro hubnutí i obecně

Kvalitní krabičková dieta přináší celou řadu výhod, které s hubnutím souvisí přímo či jen okrajově. V redukčním režimu oceníte všechny.

Pohodlí a úspora času

Mezi obecné výhody patří zejména významná úspora času. Čas, který byste jinak museli vynaložit na plánování jídelníčku, nákup surovin a přípravu pokrmů, můžete využít k procházce, zajít na skupinovou lekci cvičení nebo do sauny. Ocení to také lidé, kteří jsou zaneprázdnění pracovními či jinými povinnostmi, vaření nepatří mezi jejich oblíbené činnosti, případně své kulinářské schopnosti hodnotí jako mizerné.

Vyvážený, výživný a pestrý jídelníček

Dobrá krabičková dieta nabízí různé stravovací programy a snaží se vycházet vstříc co nejširšímu okruhu zájemců. Vedle redukce hmotnosti může jít o specifické jídelní plány pro lidi, kteří mají dietní omezení ze zdravotních důvodů nebo naopak potřebují nabrat svalovou hmotu. Všechny mají společné to, že usilují o vyváženou, nutričně bohatou a také rozmanitou stravu střídající různé suroviny. Kuchaři navíc mívají v zásobě stovky chutných receptů, které byste si doma sami neuvařili.

Jasný kalorický příjem a kontrolované porce

Alfou a omegou úspěšného hubnutí je kalorický deficit. Můžete být fyzicky aktivní a sportovat denně, ale pokud váš energetický příjem bude dlouhodobě přesahovat výdej, nezhubnete. Díky znalosti denního kalorického příjmu vhodného pro redukci váhy si snadno zvolíte správný stravovací program s odpovídající energetickou hodnotou. 

Kvalitní krabičková dieta s přesně stanovenými porcemi a energetickou hodnotou je efektivním způsobem, jak dosáhnout kalorického deficitu, aniž byste museli sami kontrolovat množství kalorií, odměřovat suroviny a vážit jednotlivé porce u každého jídla. 

výhody krabičkové diety

Zvýšená nutriční hodnota

Poskytovatel kvalitní krabičkové diety dbá na to, aby všechny pokrmy měly vysokou nutriční (výživovou) hodnotu. Z tohoto důvodu by měl stravovací programy sestavovat a jednotlivé pokrmy navrhovat pouze zkušený odborník na výživu. 

Kromě složení, kdy by jídelní plány měly být vyvážené a pestré, klade důraz na používání kvalitních a čerstvých surovin. Některé společnosti nabízí menu pro vegetariány, vegany, celiaky nebo klienty s jiným typem dietního omezení.

Psychologické přínosy

Také pozitivní vliv na psychiku je nezanedbatelný. S odpadnutím starostí ohledně plánování, nákupu a samotné přípravy jídel, dochází k významné úlevě a snížení celkového stresu. To je pro hubnutí velmi důležitý faktor.

Díky dodržování strukturovaného a udržitelného stravovacího plánu se budete cítit mnohem lépe a přestanete trpět neustálým pocitem selhání, že jste zase snědli něco nezdravého nebo jste celý den nejedli a večer spořádali vše, co jste našli v ledničce.

Přenosnost a flexibilita

Nezdravými stravovacími návyky mnohdy trpí lidé, kteří hodně času tráví na cestách. Kromě toho, že jí nepravidelně a nárazově, řeší neustálý problém, kde se dobře a zdravě najíst v místech, která neznají. 

Hotová jídla bývají kvalitně balená tak, aby je bylo možné bez obav z rozlití přenášet v batohu nebo převážet v autě a mít je vždy po ruce. Snížíte riziko, že skončíte ve fast foodu, pokud jste dosud žili na hamburgerech, hranolkách a jiných rychlých smažených a tučných jídlech.

Sociální podpora a komunita

Některé krabičkové diety jdou do hloubky a nabízejí podpůrné služby a skupiny, kde se jejich zákazníci mohou nejen radit s výživovým specialistou, ale také vzájemně sdílet zkušenosti a tipy a vzájemně se motivovat.

Jak vybrat správnou krabičkovou dietu na hubnutí

Lidem, kteří dlouhodobě bojují s váhou, dělá často problém postupná změna stravovacích návyků. Do různých diet a hladovek se vrhají po hlavě a změn chtějí dosáhnout nejlépe okamžitě. 

Neumí si poradit se složením jídelníčku, spočítat si vhodný denní energetický příjem, ani se neorientují v problematice správného rozložení makroživin (tj. sacharidů, bílkovin a tuků). Velmi často se stravují nepravidelně, nejsou schopni odhadnout adekvátní velikosti porcí a přejídají se. 

Díky krabičkové dietě nic z toho dělat nemusí, a tak pro ně může jít o pohodlný a přitom vysoce efektivní způsob kontroly hmotnosti. Navíc, ať už chtějí či nikoliv, časem zjistí, jak může zdravý jídelníček vypadat, aniž by hladověli, chutnalo jim a užívali si pestrosti.

Kritéria, na která se při výběru krabičkové diety zaměřte

Jak si takovou službu vybrat? Krabičková dieta slibující zdravé hubnutí bez hladovění a rizika jojo efektu by měla splňovat následující kritéria:

 • Informace o nutričních hodnotách: U každého pokrmu by měla být uvedena tabulka s nutričními hodnotami, které by měly odpovídat vašim cílům v oblasti hubnutí. Pro výběr vhodného stravovacího programu si nejprve zjistěte, kolik činí váš správný denní příjem kalorií, abyste se dostali do mírného deficitu. Pozor na diety s výrazně nízkou kalorickou hodnotou, které vedou ke zpomalení metabolismu, hladovění a následnému jojo efektu. Negativních dopadů na zdraví je však daleko více.
 • Vyvážený obsah makroživin: Základem kvalitního jídelníčku je vyvážený poměr bílkovin, sacharidů a tuků. Tento faktor je zásadní pro udržení energie a sytosti. U hubnoucích je za optimální poměr považováno 20 až 30 % bílkovin, 40 až 50 % sacharidů a 25 až 30 % tuků z celkové denní energetické hodnoty. Někdy se využívá i strategie umírnění sacharidů a vyzdvihnutí zastoupení tuků, především těch tuků kvalitních. Výsledný trojpoměr pak vypadá např. 20 až 30 % bílkovin, 30 až 40 %  sacharidů a 30 až 40 % tuků).
 • Kvalitní bílkoviny: Bílkoviny jsou nezbytné pro budování a udržení svalové hmoty a navíc zvyšují pocit sytosti. V jídelníčku by neměly chybět živočišné zdroje (libové maso, ryby, vajíčka, mléčné výrobky a další), ani rostlinné zdroje (luštěniny, tofu a jiné). Až si budete projíždět jídelníčky na stránkách dodavatelů, podívejte se také, jaké zdroje bílkovin používají, zda je střídají a jídla se příliš často neopakují.
 • Kvalitní sacharidy: Komplexní polysacharidy: celozrnné obiloviny, luštěniny, zdravé obědové přílohy nebo celozrnné a žitné pečivo jsou důležitým zdrojem energie a vlákniny, které by ve vyváženém jídelníčku neměly chybět.
 • Kvalitní tuky: U tuků je, mimo jejich celkového množství, velice důležitý konkrétní výběr. Čím více tuků v jídelníčku máte, tím je důležitější dbát na to, aby jídelníček obsahoval nenasycené mastné kyseliny a omega 3. Proto vybírejte takovou krabičkovou službu, která ve svých menu obsahuje převážně libové živočišné potraviny, nechybí v ní ryby, ořechy, semínka či rostlinné oleje do studené a teplé kuchyně.
 • Vysoká nutriční hodnota: Dobrý jídelníček by měl obsahovat pokrmy bohaté na důležité vitaminy, minerální látky, stopové prvky, antioxidanty a vlákninu. Tyto údaje jsou těžko zjistitelné, orientovat se můžete podle množství ovoce, zeleniny, ale také ořechů a semínek nebo celozrnných potravin. To vše by mělo být součástí každého pokrmu.
 • Minimálně zpracované suroviny: Ideálně volte poskytovatele, kteří používají čerstvé a co nejméně průmyslově upravené potraviny či polotovary. Čerstvé potraviny obsahují více živin a méně nežádoucích látek (konzervanty atd.). Opět je obtížné tyto informace ověřit. Plusem je, když dodavatel na svém webu uvádí seznam dodavatelů (alespoň část) a kvalitu (třeba bio). Orientovat se můžete i podle výběru potravin, zda odpovídají lokalitě, sezóně, nebo jsou převážně dovážené z dálky.
 • Nízký glykemický index: Pokrmy s nižším glykemickým indexem mohou pomoci regulovat hladinu cukru v krvi a přispívat k lepší kontrole hmotnosti. Problematika GI je však poměrně složitá oblast. Výsledné GI pokrmů ovlivňuje i kombinace různých potravin. V zásadě je při hubnutí důležitější hlídat si, aby jídelníček tvořily zdravé, čerstvé a průmyslově nezpracované suroviny typu celozrnné pečivo a obiloviny, luštěniny, ovoce, zelenina, ořechy a semena, vajíčka, mléčné výrobky a libové druhy masa.   
 • Odpovídající velikost porcí: Krabičkové diety za vás ohlídají vhodnou skladbu jídelníčku, nutriční hodnoty jídel a celkovou energetickou hodnotu, od níž se odvíjí i správné velikosti porcí. Kontrolované porce vám pomohou ubránit se přejídání.
 • Přizpůsobení: Hledejte službu nabízející možnost přizpůsobit si jídelníček dle osobních preferencí a dietních omezení. Můžete například požádat o nahrazení mléčných výrobků, potravin s lepkem či živočišných výrobků, nebo jen vyměnit suroviny, které vám nechutnají. Získáte větší jistotu, že vám dovezená jídla budou vyhovovat i chutnat.
 • Pestrost jídelníčku: Hledejte krabičkovou dietu, která obměňuje menu, využívá nejrůznější suroviny a přichází s novými recepty, čímž předchází monotónnosti ve stravě. Jak to zjistíte? Podívejte se na web a prohlédněte si minulé, současné a budoucí jídelníčky.
 • Služby nutričního terapeuta: Preferujte službu s možností odborných konzultací. Ideální je, když na začátku nutriční specialista zhodnotí vaše dosavadní stravovací zvyklosti, pohybovou aktivitu, zohlední případná zdravotní omezení a doporučí vám nejvhodnější program. Po nějaké době zhodnotí vaše pokroky a doporučí vám další postup.
 • Dlouhodobá udržitelnost: Abyste zhubli a získanou váhu si dokázali udržovat, vaše nové stravovací návyky by pro vás měly být příjemné a dlouhodobě udržitelné, abyste se brzy nevrátili k původním zlozvykům. To znamená, že by vám jídla od vybraného dodavatele měla vyhovovat, co se množství, složení i chuti týče. 
 • Informace o alergenech: Máte-li potravinové alergie či dietní omezení, ujistěte se že krabičková dieta nejenže uvádí údaje o alergenech, ale také je schopna nabídnout vám jídelníček dle vašich osobních potřeb.
výběr správné krabičkové diety

Další užitečné rady, které vám pomohou s výběrem:

 • Harmonogram rozvozu: Časy rozvozu a doručení jídel by měly v ideálním případě odpovídat vaší rutině. Nejlepší samozřejmě je, máte-li možnost převzít si krabičky, když je to pro vás nejvhodnější (např. ráno před odchodem do práce).
 • Jídlo na zkoušku: Lepší krabičkové diety nabízí možnost vyzkoušet si jejich služby na několik dní v rámci jakéhosi zkušebního období, než se rozhodnete pro předplatné na delší období. Jídlo na zkoušku bývá nabízeno za zvýhodněnou cenu.
 • Recenze a zkušenosti: Než si službu objednáte a zaplatíte, přečtěte si recenze jednotlivců, kteří dietu využili či stále využívají za účelem hubnutí. Názory hodnotící složení, chuť, velikosti porcí ale i výsledky mohou mít na vaše rozhodnutí zásadní vliv. Profesionální recenze krabičkových diet od nutričních terapetů najdete na stránkách Bezhladoveni.cz nebo Krabickovediety.cz.

Hubnutí s krabičkovou dietou podpoří pravidelný pohyb

Klíčovým faktorem, jak docílit postupného úbytku hmotnosti, je být v únosném kalorickém deficitu cca 20 % oproti vašemu dennímu doporučenému příjmu kalorií. Toho můžete dosáhnout dvěma způsoby:

 1. Snížením přijatých kalorií v rámci stravy.
 2. Zvýšením energetického výdeje díky fyzickému pohybu

Ideální je oba způsoby kombinovat. Za den tak spálíte více kalorií a díky pohybu si budete moci dopřát sníst více jídla. Nelekněte se také, pokud budete jíst i při hubnutí naopak více, než jste zvyklí. Pravděpodobně půjde o jiné potraviny s jinou kalorickou hodnotou a celkovou výživností.

Pohyb má spoustu dalších přínosů na vaše zdraví, fyzickou kondici i psychický stav (snižuje rizika vzniku nemocí včetně srdečních chorob, cukrovky, zlepšuje náladu, zvyšuje sílu, pohyblivost, vytrvalost zlepšuje viscerální zdraví a další).  

VÍTE, ŽE dle doporučení odborných organizací by se každý zdravý dospělý jedinec ve věku 18 až 65 let měl 5× týdně po dobu cca 30 minut věnovat nějaké středně intenzivní fyzické aktivitě?

Názory odborníků na hubnutí s krabičkovou dietu

Mgr. Daniela Krčová, nutriční specialistka

Krabičkové stravování přináší velkou výhodu všem, kteří se chtějí stravovat zdravě, ale nemají čas na přípravu jídel nebo jednoduše nechtějí vařit. Krabičky se hodí i jako odrazový můstek pro ty, kteří si chtějí osvojit správné stravovací návyky a neví, jak na to. 

Mezi hlavní benefity krabičkového stravování patří obrovská úspora času, pohodlnost, pestrý jídelníček a v neposlední řadě minimalizace stresu, který je spojený s vymýšlením a přípravou pokrmů. 

Lepší krabičkové diety mají dokonce programy pro osoby se specifickými nároky nebo dietním omezením (bez lepku, bez laktózy, vegetariánské menu) a těmto lidem mohou výrazně ulehčit život. 

Nevýhodou krabičkového stravování je to, že nejsou individualizované a mohou obsahovat jiný poměr základních živin (bílkovin, sacharidů a tuků), než daný člověk potřebuje pro svůj cíl. Některé krabičkové diety jsou sice schopné individuální nároky zohlednit, ale většinou jen do určité míry. 

Pokud nám jde o přesně definovaný příjem kalorií a živin, tedy jídelníček na míru, zůstává vždy nejlepším řešením vlastní příprava jídel. Rozhodne-li se člověk přece jen pro krabičkovou stravu, je nesmírně důležité konzultovat energetickou hodnotu krabiček individuálně s nutričním terapeutem nebo specialistou a nevrhnout se hned do nejnižší porce.

Ing. Jana Kroutilová, nutriční specialistka

Krabičkové stravování může být obrovským přínosem pro všechny, kdo nemají čas nebo chuť si jídlo připravovat samostatně, zároveň ale chtějí jíst pestře, vyváženě a vyhnout se neustálému přemýšlení, co si který den uvařit, odkud si jídlo objednat nebo do které restaurace vyrazit. 

Na trhu existuje spousta krabičkových služeb a výběru té pravé je potřeba věnovat dostatek úsilí. Ať už sami nebo za pomoci nutričního terapeuta určete celkovou energetickou hodnotu, která odpovídá vašim konkrétním cílům. Tohle je velmi důležitý krok, který je potřeba správně zhodnotit a především při hubnutí zvolit takovou energetickou hodnotu, aby odpovádala vašim reálným potřebám. 

Některé společnosti nabízí redukční programy, které mohou být pro spoustu jedinců extrémní a při jejich svědomitém dodržování mohou napáchat více škod než užitku. Proto pokud si nejste jisti vašimi energetickými potřebami, neváhejte se je konzultovat s odborníkem.

Dále zohledňujte poměr a kvalitu makroživin v jídelníčku a zda menu obsahuje dostatek mikroživin (ovoce a zeleniny, celozrnných potravin, ořechů, semínek).

Pokud potřebujete, vyberte takovou službu, která zohledňuje speciální zdravotní požadavky, alergie a podobně. Určete si počet jídel denně, případně zda chcete odebírat všechna jídla nebo si např. zmíněné ovoce/zeleninu (svačiny) doplníte individuálně.

Kvalitní krabičková služba by měla všechny informace, včetně přítomnosti alergenů, energetické hodnoty a poměru makroživin, poskytovat na svých stránkách, nebo je individuálně sestavovat na základě konkrétních požadavků.

Jakmile vyberete odpovídající krabičkovou službu, volíte dobu odebírání krabiček. Některé služby nabízejí zkušebních pár dní. Nejprve si ji vyzkoušejte v krátkodobém horizontu, abyste zjistili, zda vám i chuťově budou krabičky vyhovovat.  

Co je důležité si uvědomit při odebírání krabiček za účelem hubnutí? 

 • Krabičková služba vybraná tak, aby odpovídala vašim cílům a energetickým požadavkům pro udržitelné hubnutí, vám vaši cestu za úspěchem může velmi usnadnit a urychlit. Pamatujte ale na to, že se při takovém způsobu stravování sami nenaučíte jednotlivé pokrmy připravovat a jakmile krabičky přestanete odebírat, pravděpodobně bude potřeba věnovat úsilí tomu, abyste zpět nesklouzli ke starým návykům, které způsobovaly přibírání na váze. 
 • Pokud zvažujete dovážku krabiček jen proto, abyste zhubli, zamyslete se nad tím, jestli to pro vás nebude jen prodloužení doby, než se vrhnete do úpravy svého celkového životního stylu. Krabičková služba tu totiž není primárně od toho, aby vyřešila trable při úpravě životního stylu. Může být inspirací, dočasnou úlevou od vaření a přípravy jídel, pomocníkem na určitou dobu, při vyšší pracovní nebo osobní vytíženosti apod. 
 • Změna životního stylu pro potřeby hubnutí by ale měla být komplexní a k osvojení vhodných stravovacích návyků je potřeba určité úsilí. Krabičky mohou být obrovským pomocníkem v mnoha životních situacích. Ušetří spoustu času stráveného nákupem a přípravou jídla, mohou pomoci zpravidelnit váš příjem energie a vnést do vašeho jídelníčku pestrost. Nicméně především při cestě za vysněnou postavou nejsou všespásné, proto zvažte, za jakým účelem je objednáváte a co od nich očekáváte.
krabičková dieta při pracovním vytížení

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS., nutriční terapeutka

Krabičkové stravování může být velkou inspirací pro ty, kteří nevědí nebo tápou v tom, jak by mohlo vypadat vyvážené stravování. Osobně moc kvituji velké množství programů, které firmy nabízejí. Klienti si mohou vybrat redukční, nabírací, racionální stravování s modifikací bez lepku, pro vegetariány nebo například nízkofrekvenční stravování (3 jídla denně – snídaně, oběd a večeře) a spoustu jiných variant, programů a možností dovozu/vyzvedávání.

Osobně doporučuji krabičkové stravování například i ve fázi, pokud jsou lidé již dlouho v procesu redukce hmotnosti/nabírání tělesné hmotnosti a potřebují si od věnování pozornosti přípravy stravy “odpočinout”, klidně i jen na měsíc. Většinou to pro ně přináší odpočinek od každodenního řešení stravy a můžou ten čas prožít i jinak. Obvykle je pak pro ně snažší se zase vrátit do “režimu”, když krabičky přestanou odebírat, protože získali potřebný oddych, inspiraci a motivaci do další vlastnoruční přípravy stravy.

Mám zkušenost i s tím, že někteří dlouhodobí konzumenti krabičkové stravy točí 2-3 firmy nabízející krabičkovou stravu, kdy každé dva měsíce objednají z jiného subjektu, aby jim jídla nezevšedněla.

U některých forem krabičkové stravy se můžete setkat s tím, že neobsahuje dostatek ovoce a zeleniny (dop. dávka ovoce cca 200g denně a zeleniny min. 400g denně), proto doporučuji si krabičkovou stravu obohatit ještě o přidání těchto komponentů k daným jídlům, pokud konzument zhodnotí, že je krabičková strava na obsah ovoce a zeleniny nedostatečná.

A Martininy tipy, jak krabičkovou stravu vybrat? 

 1. Nejprve si zjistěte, co potřebujete.
  Co je vaším cílem? Kolik jídel denně preferuje? Potřebujete krabičky vozit každý den domů? Nebo je pro vás možné si je i vyzvedávat na výdejním místě? Kolik peněz jste ochotni na krabičkovou stravu vyčlenit?
 2. Projděte si nabídku programů, přečtěte si jídelníčky a nebojte se probrat i s odborníkem na výživu, jakou formu stravy potřebujete (např. nastavení energetické hodnoty denní stravy, varianty nabízených programů atp.).
 3. Mnoho firem nabízí i zkušební několikadenní/týdenní program, kde si můžete krabičky vyzkoušet. Takhle si můžete objednat na každý týden v měsíci krabičky od jiné firmy a dle toho si pak vybrat, která vám nejvíc seděla.

Závěrečné shrnutí: S krabičkovou dietou si osvojíte lepší stravovací návyky

 • Krabičkové diety mohou sloužit i jako skvělá inspirace. Klienti bývají překvapení zjištěním, že zdravé a vyvážené jídlo lze uvařit z běžně dostupných surovin, přičemž rozdělovat jídlo na zdravé a nezdravé potraviny není nutné. Abyste si zdravé návyky udrželi dlouhodobě, jídlo by vám mělo přinášet především radost a požitek.
 • S pomocí krabičkového stravování se můžete naučit jíst pravidelně, volit správné potraviny i pro vás vhodnou velikost porcí. Díky tomu, že budete jíst pravidelně, nebudete trpět záchvaty hladu a zbavíte se hrozby následného přejídání. S těmito návyky nejenže skutečně zhubnete, ale také se vyhnete jojo efektu a získanou váhu si bez problémů budete udržovat.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
RECENZE: Krabičková dieta Zdravé stravování očima nutriční terapeutky

Bojíte se špatných zkušeností s nekvalitní službou? Přečtěte si naše recenze. Krabičkové diety zkoušíme za vás a hodnotíme je na základě přísných kritérií. Pomůžeme vám usnadnit důležité rozhodnutí, které významně ovlivní kvalitu vašeho zdraví i života obecně.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.