BezHladovění.cz

Jak zhubnout lýtka

Lýtka jsou partie, kterou stavíme na odiv po významnou část roku, proto je nabíledni, že chceme, aby působila pevným a estetickým dojmem. Jak se můžeme zbavit přebytečného tuku a získat vysportovaná lýtka?

Hubnutí tuku na lýtkách pomocí aerobních cvičení

Pro spalování tuku musíme zvolit adekvátní aktivitu, a to aerobní činnost, která je pro spalování tukových zásob naprosto ideální. Mnoho lidí se domnívá, že čím intenzivnější dřině se oddají, tím více zhubnou – to je však zásadní omyl a nepochopení.

Cvičení, při němž makáte, až div nevypustíte duši, má totiž naopak na spalování tuku jen velmi malý účinek. Takovéto formě činnosti se říká anaerobní – je to spíše krátkodobá (nebo intervalová) aktivita prováděná velmi vysokou intenzitou. Typickým příkladem je sprint, ale také silové sporty, posilování či většina bojových sportů.

Při těchto sportech zaznamenáte významný nárůst svalové hmoty, zvýšení síly a anaerobní kondice, ale spalování tuků je minimální, jelikož tělo potřebuje rychlou energii, již si bere ze sacharidů.

Aerobní činnost je naopak dlouhodobá, ale s relativně nízkou intenzitou. Nedochází při ní obvykle k nárůstu svalové hmoty (někdy naopak k úbytku), ale k jejímu zpevňování a zvyšuje se svalová vytrvalost, rovněž dochází samozřejmě ke zvyšování aerobní kondice, kapacity plic a aerobní cvičení má příznivý vliv na srdce. Pokud chcete vidět rozdíl v praxi, stačí porovnat těla olympijských sprinterů s běžci na dlouhou trať (v extrému s maratonci).

Běh samozřejmě není jediná aerobní činnost. Zvolit můžete zrovna tak jízdu na kole či bruslích – nebo rotopedu, pásu, veslovacím trenažeru či lehké posilování složené z komplexních cviků (cviky na více svalových partii).

Pokud chodíte do posilovny, spalování tuku podpoříte, pokud aerobní činnost (např. rotoped) zařadíte jak na začátek, tak i na konec tréninku.

U aerobní činnosti není důležité, zda při ní dochází přímo k významnému zapojování svalů lýtek. Tuk se z těla spaluje rovnoměrně, a proto k hubnutí lýtek dochází například i při veslování na trenažeru, kde se tyto svaly angažují minimálně.

Cviky na posílení lýtek

O tom, jak spálit tuk, jsme si již řekli. Jistě ale nechcete pouze pohublá lýtka. Pomocí posilovacích cviků jim proto dáme patřičnou formu.

Pokud jste v posilovně, můžete využít speciální stroje. Existují v zásadě dva druhy a oba jsou určeny k vykonávání výponů pod zátěží. U prvního stroje sedíte, zátěž nesou stehna, a provádíte výpony na špičky. U druhého stroje provádíte výpony vestoje a zátěž nesou ramena. Naložte si pouze takovou zátěž, abyste byli schopni uskutečnit 15 – 20 výponů ve 2 – 3 sériích.

Nejsou-li k dispozici stroje, můžete výpony provádět s velkou činkou na ramenou anebo s jednoručními činkami.

Pokud nemáte k dispozici ani činky, můžete cvik ztížit prováděním na jedné noze (je vhodné mít se čeho přidržovat) anebo například na okraji schodu, kde je možné hlubší propnutí a cvik se stává obtížnějším.

Velmi také záleží na postavení nohou při výponech. Směřují-li špičky více k sobě, jsou zatěžovány vnější strany lýtkových svalů, směřují-li od sebe, zabírá více strana vnitřní. Při výponech vsedě je významněji zatížen sval soleus odpovědný za mohutnost partie. Vestoje se zapojuje převážně pouze vnější lýtkový sval, který určuje lýtkám tvar.

Ideálním řešením je různá postavení a varianty cviků kombinovat, aby docházelo k rovnoměrnému rozvoji. Různící se rozložení zátěže také mnohem více stimuluje vývoj svalů, než ustrnutí na jednom cviku a jediném způsobu provádění.

Baví vás žít zdravě? Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout.
Upozornění na nové články, jídelníčky a recepty posíláme 3x týdně (po, st, pá). Z odběru novinek se můžete kdykoli odhlásit.
Redakce

Redakce

Každý den vám přinášíme novinky a zajímavosti ze světa zdravého životního stylu a hubnutí.

reklama
reklama
reklama