Bisglycinát hořečnatý (magnesium bisglycinate): Účinky na zdraví, použití a výhody

Užíváte hořčík v podobě doplňků stravy? Víte, jakou formu magnesia obsahuje, a proč je tato informace důležitá? Jednotlivé formy se liší využitelností i vedlejšími účinky. Třeba takový bisglycinát hořečnatý se vyznačuje vysokou biologickou využitelností a nemá žádné nežádoucí vedlejší účinky. 

To nelze říci o všech formách. Nejčastěji používaná forma oxid hořečnatý má využitelnost pouze 4 %. Pravidelné užívání může mít mírně projímavé účinky stejně jako další forma citrát hořečnatý.

Co je bisglycinát hořečnatý

Bisglycinát hořečnatý, latinsky magnesium bisglycinate. Patří do kategorie organických forem hořčíku, které se vyznačují lepší využitelností.

Všechny organické formy hořčíku:

Hořčík se vyskytuje zásadně ve společnosti jiného prvku, který mu propůjčuje mírné odlišné působení na lidské zdraví. Konkrétně v případě bisglycinátu jsou molekuly tohoto minerálu navázané na aminokyselinu glycin. Jedná se o tzv. chelátovanou formu (aminokyselina + Mg). 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Minerál hořčík: Nejznámější formy hořčíku a všechny jejich klady a zápory

Vstřebatelnost, využitelnost a nežádoucí účinky

Na rozdíl od zmíněného oxidu hořečnatého má bisglycinát hořečnatý vysokou biologickou vstřebatelnost a využitelnost až 80 %. Tato forma obsahuje cca 12 až 20 % elementárního magnesia.

1 tableta 1 000 mg sloučeniny Obsah elementárního magnesia v 1 000 mg sloučeniny Vstřebatelnost
Magnesium bisglycinát 12 až 20 % = 120 až 200 mg el. magnesia 70 až 80%

Navíc postrádá nepříjemné vedlejší účinky jako jiné častěji používané formy oxid a citrát hořečnatý, které mohou dráždit žaludek a mívají mírně projímavé účinky, s nimiž je třeba při užívání levnějších hořčíkových doplňků počítat.

bisglycinát hořečnatý - doplňky stravy
Doplňky stravy obsahující bisglycinát hořečnatý se vyznačují až 80% využitelností.

Účinky bisglycinátu hořečnatého na zdraví

K hlavním přednostem doplňků stravy s bisglycinátem jsou uklidňující a uvolňující účinky na centrální nervový systém, snížení hladiny stresového hormonu kortizolu a zvýšení serotoninu či podpora regenerace svalů a proteinové syntézy po intenzivním tréninku. Jeho účinky na zdraví jsou však mnohem širší.

Bisglycinát hořečnatý pro lepší regeneraci

Glycin funguje jako neurologický inhibitor, jinými slovy řečeno je to vypínač. Ve spojení s hořčíkem zpomaluje nervový systém. Výsledkem je snížení produkce hormonů kortizolu a adrenalinu a naopak zvýšení tvorby hormonu štěstí serotoninu

Bisglycinát je vhodnější užívat v odpoledních a večerních hodinách, jelikož navozuje stav relaxace a urychluje regeneraci organismu. Díky glycinu zlepšuje proteinovou syntézu a podporuje budování svalů.

Vliv bisglycinátu hořečnatého na spánek

Jelikož spojení glycinu a magnesia snižuje stres, uvolňuje svaly a umocňuje pocit relaxace, znamená to také prospěšný vliv i na spánek. Bisglycinát přispívá k řešení potíží spojených s nespavostí. Platí to zejména pro starší osoby.

Bisglycinát hořečnatý odstraňuje svalové křeče

Jedním z hlavních účinků hořčíku je snížení vzniku svalových křečích. Tato konkrétní forma může pomoci snížit výskyt křečí v nohou u těhotných žen. V rámci jedné studie bylo zjištěno, že pravidelné podávání může intenzitu křečí snížit až o 50 %.

U žen bisglycinát hořečnatý zmírňuje příznaky PMS

Podle některých studií může podávání bisglycinátu ženám lépe zvládnout příznaky PMS neboli premenstruačního syndromu tím, že mírní křeče a podporuje detoxikaci ženského hormonu estrogenu.

Účinky bisglycinátu hořečnatého na zdraví:

 • zlepšuje fyzický výkon
 • pozitivně ovlivňuje budování svalové hmoty,
 • podporuje regeneraci,
 • snižuje únavu,
 • má zklidňující a uvolňující účinky,
 • zlepšuje kvalitu spánku,
 • podporuje normální funkci svalů, 
 • udržuje normální energetický metabolismus,
 • napomáhá ke zdravému stavu svalů a kostí,
 • přispívá k normální funkci jater a srdce,
 • může mít pozitivní vliv na cukrovku 2. typu.
bisglycinát hořečnatý - zdraví
Tato forma hořčíku uklidňuje a podporuje spánek, takže se ráno probudíte odpočatí a plní energie.

Jak a kdy správně užívat bisglycinát hořečnatý

Vzhledem ke zklidňujícím účinkům, schopnosti snížit hladinu stresového hormonu kortizolu a prospěšnému vlivu na kvalitu spánku je vhodné doplňky stravy obsahující tuto formu Mg užívat především:

 • po tréninku, 
 • v odpoledních či večerních hodinách,
 • před spánkem.

Vždy dodržujte doporučené dávkování uvedené na obalu vybraného doplňků stravy. Také doporučujeme nakupovat speciální výživu pouze u osvědčených výrobců a prodejců zdravé výživy.

Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit

Vývoj ceny: Performance Magnesium 1000 mg 100 tbl. (Hořčík + Vitamín B6)

Závěrečné shrnutí: První mezi formami hořčíku

Bisglycinát hořečnatý je ze všech v současné době používaných forem magnesia většinou hodnocen nejlépe. 

Zapamatujte si, že:

 • využitelnost bisglycinátu činí až 80 % a nemá vedlejší účinky,
 • má uklidňující účinky, podporuje regeneraci a zlepšuje spánek,
 • přispívá k regeneraci a budování svalů.
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.