Kolostrum a jeho prospěšné účinky na zdraví

Kolostrum je bohatý přírodní zdroj vitaminů, minerálních látek, stopových prvků a především bílkovin, protilátek a růstových faktorů. Že jste o něm ještě neslyšeli? Tak to je velká chyba. Dokáže totiž posílit imunitu, podpořit regeneraci organismu a utužit celkové zdraví. S čím vším nám může kolostrum pomoci?

Co je kolostrum?

Kolostrum neboli mlezivo je první mateřské mléko, které se tvoří v mléčných žlázách savců (včetně člověka) přibližně 24 až 48 hodin po porodu. Obsahuje obrovské množství prospěšných látek důležitých pro správný růst, vývoj a podporu imunity novorozence.

U novorozenců však výhody kolostra nekončí, prospívat může i v dospělosti. Mluvíme tady o kravském (bovinním) kolostru, které se v poslední době používá jako oblíbený doplněk stravy pro podporu imunity a celkového zdraví.

Účinné látky v kolostru

Kolostrum má jedinečné složení, a proto se mu také přezdívá biologické zlato či elixír dlouhověkosti. Kolostrum je totiž velmi výživné a bohaté na bílkoviny (proteiny), protilátky (imunoglobuliny), růstové faktory, trávicí enzymy a spoustu vitaminů, minerálních látek a stopových prvků.1 Za zmínku stojí hlavně vysoký obsah vitaminů D, A a C, vápníku a fosforu.

Všechny tyto látky jsou nezbytné pro zajištění důležitých životních potřeb organismu novorozence v prvních dnech života a pro vývoj imunity. Ve srovnání s běžným mateřským mlékem má kolostrum vyšší obsah bílkovin, hořčíku, vitaminů skupiny B a vitaminů A, C a E.2, 3, 4, 5

Proteiny v kolostru jsou navíc považovány za kompletní zdroj bílkovin vzhledem k jejich aminokyselinovému profilu a vysoké stravitelnosti.

Laktoferin

Kolostrum v sobě ukrývá významné množství laktoferinu. Laktoferin je tělu přirozená sloučenina, která se účastní imunitních reakcí a boje s infekcí. Má antimikrobiální a antivirové vlastnosti, takže působí proti infekcím, jejichž původcem jsou bakterie a viry – zejména proti nachlazení a chřipce.6, 7, 8 

Vazbou na virové a bakteriální buňky je laktoferin schopen snižovat růst patogenů a zabránit jejich vstupu do buňky. Laktoferin působí také jako antioxidant a snižuje zánětlivé procesy v těle.9 Má navíc prebiotické vlastnosti, díky kterým pomáhá podporovat růst zdravých střevních bakterií.

Imunoglobuliny (protilátky)

Protilátky (imunoglobuliny) jsou specifické proteiny, které pomáhají v boji proti infekcím a bakteriím. Tvoří největší skupinu imunitních složek v kolostru a jsou nepostradatelnou součástí našeho imunitního systému. Kolostrum obsahuje tři hlavní imunoglobuliny: IgG, IgM a IgA.10 Každý typ imunoglobulinů se od ostatních liší strukturou a funkcí.

Protilátky IgG a IgM

Jsou v kolostru nejdominantnější a hrají roli při rozpoznávání a ničení patogenů v krevním řečišti. Naproti tomu protilátky IgM rozpoznávají pouze bakterie, které se dostanou do krve a zničí ji. Protilátky IgA fungují tak, že se vážou na membrány, které lemují různé orgány (jako je střevo) a brání infekčním patogenům, aby se k nim přilnuly a způsobily onemocnění.

Obsah a složení imunoglobulinů v kravském kolostru je ovlivněno řadou faktorů, jako je plemeno, věk matky, období otelení, výživa v době porodu, objem vyprodukovaného kolostra, doba odběru, vakcinace matky, krmení, počet telat a počet laktací.

imunoglobuliny v kravském kolostru
Kolostrum existuje nejen kravské, ale i třeba kozí.

Růstové faktory

Jde o látky, které podporují růst organismu, vývoj tkání, hojení ran a ovlivňují budování svalové hmoty.11 Kolostrum má v sobě zvláště vysoký obsah dvou růstových faktorů – IGF-1 a IGF-2 (inzulinu podobný růstový faktor 1 a 2).

PRP – na prolin bohaté polypeptidy

PRP je skupina molekul bílkovinné povahy, která se podstatnou měrou podílí na regulaci imunitních reakcí a udržení rovnováhy imunitní odpovědi. Působí jako imunomodulátor – vyvažuje nadměrně aktivní imunitní systém, a naopak podporuje imunitní systém v případě, že nepracuje dostatečně.

Lysozym

Lysozym je enzym, který působí antibakteriálně a protizánětlivě. Kromě toho je schopen vázat a udržovat stálou hladinu železa v organismu.

Cytokiny

Molekuly zvané cytokiny jsou velice důležitou složkou kolostra. Hrají totiž klíčovou roli v komunikaci a přenosu informací mezi buňkami. Podílí se na regulaci růstu a dělení buněk, účastní se zánětlivých reakci a podporují obranyschopnost organismu.

Vitaminy

Kolostrum obsahuje vitaminy rozpustné v tucích (A, D a E) i ve vodě (B a C).

  • Vitaminy skupiny B jsou důležité pro správnou funkci metabolismu, tvorbu energie a syntézu hormonů.
  • Vitamin C je nezbytný pro tvorbu kolagenu v pojivové tkáni.
  • Vitamin A je důležitý pro růst, vývoj a imunitu.
  • Vitamin D podporuje vstřebávání vápníku a fosforu ve střevě.
  • Vitamin E působí jako silný antioxidant a chrání buňky před oxidačním poškozením.

Minerální látky

Kolostrum je dobrým zdrojem vápníku a fosforu. Vápník je důležitý pro udržení zdravých kostí a zubů, zatímco fosfor je životně důležitý pro fungování metabolismu. V kolostru se nachází také nezanedbatelné množství hořčíku, zinku a selenu.

Jak kolostrum prospívá lidskému zdraví

Bovinní (kravské) kolostrum se v posledních letech stalo velmi populárním doplňkem stravy. Zatímco u novorozenců je kolostrum klíčové pro budování imunity, zrání trávicího systému a adaptaci na nové prostředí, v dospělosti může být užívání kolostra ve formě doplňku stravy výhodné pro utužení zdraví a prevenci některých nemocí.

Účinky na imunitu, trávení i proti únavě

Kolostrum se s oblibou používá k posílení imunity, podpoře zdraví střev a zvýšení hladiny energie. Používá se také u celé řady gastrointestinálních onemocnění, infekcí a poruch spojených s imunitní nedostatečností.

Podporuje imunitní systém

Kolostrum vyrovnává imunitní odpověď, což je klíčové pro udržení dobrého zdraví. Posiluje imunitní systém a pomáhá tělu lépe bojovat s infekcemi, zejména s infekcemi horních cest dýchacích.12, 13 Přispívá také k ochraně a výživě střeva, kde sídlí více než 70 % našeho imunitního systému. Za imunitu posilující účinky kolostra jsou zodpovědné především protilátky IgA a IgG. 

Kolostrum je vhodné užívat hlavně v zimním období při výskytu nachlazení, při oslabení imunity (například v důsledku stresového vypětí) a při rekonvalescenci. Vzhledem ke komplexnímu složení a mnoha účinným látkám dokáže kolostrum nastartovat imunitní systém a snížit riziko některých autoimunitních onemocnění (např. revmatoidní artritida, alergie nebo roztroušená skleróza).

kolostrum při nachlazení
Skvělá imunitní vzpruha v období chřipek a nachlazení.

Zlepšuje zdraví střev

Laktoferin obsažený v kolostru působí jako prebiotikum a podporuje růst tzv. hodných bakterií ve střevě, jako jsou laktobacily a bifidobakterie. Bylo také prokázáno, že kolostrum udržuje zdraví gastrointestinálního traktu tím, že podporuje růst buněk ve střevech.14, 15 Užívání kolostra může být užitečným způsobem ke zmírnění trávicích potíží, jako je plynatost, nadýmání a zácpa.

Může zlepšit sportovní výkon

Kolostrum obsahuje růstové faktory, které jsou přímo svázány s vývojem svalů. Mnoho sportovců proto předpokládalo, že jim kolostrum pomůže s budováním svalové hmoty. Ačkoliv tento účinek nebyl vědecky prokázán, kolostrum může podpořit rychlejší zotavení z tréninku, a tím zvýšit celkový výkon v následujících trénincích.16

Urychluje regeneraci svalů a hojení ran

Kromě podpory imunitního systému má kolostrum pozoruhodné schopnosti na regeneraci svalů.17 Růstové faktory v kolostru vykazují významné reparační (obnovující) vlastnosti na svaly a chrupavky. Podporují také hojení ran, a proto má kolostrum praktické využití i pro pacienty po úrazech a chirurgických zákrocích.

Studie dále ukazují, že suplementace bovinním kolostrem snižuje oxidační stres a celkové poškození svalů po cvičení, což z kolostra dělá skvělý doplněk na podporu regenerace u sportovců.18

Pomáhá při onemocnění trávicího traktu

Růstové faktory kolostra mají mnohočetné regenerační účinky, které se vztahují i na střevo. Kolostrum lze použít i k podpoření léčby nebo prevenci infekcí gastrointestinálního (trávicího) traktu. Kolostrum působí preventivně proti průjmu spojenému s bakteriálními a virovými infekcemi. Význam má také při úlevě od příznaků infekčního průjmu u dětí.19

infekční průjem u dětí
Ulevuje i při infekčním průjmu u dětí.

Jak užívat kolostrum?

Kolostrum sice produkují všichni savci, ale doplňky stravy se obvykle vyrábějí z kravského kolostra (hovězí neboli bovinní kolostrum), eventuálně z kolostra kozího. Kravské kolostrum je z nutriční stránky podobné lidskému kolostru, a proto bývá první volbou. Kolostrum jako doplněk stravy můžete najít ve třech formách – jako práškový extrakt, tekutý extrakt nebo v podobě kapslí.

Při výrobě doplňků stravy se kolostrum pasterizuje, suší a poté se nejčastěji plní do kapslí (práškový extrakt). Právě způsob zpracování může mít významný vliv na účinnost a biologickou aktivitu kolostra. Nadměrné zpracování (např. zahřívání, filtrování a sušení rozprašováním) mění vlastnosti účinných složek kolostra a snižuje antimikrobiální vlastnosti i příznivé účinky na trávicí trakt.20

Aby bylo kolostrum účinné, musí mít vhodnou čistotu a kvalitu. Na co se při výběru kolostra zaměřit?

  • Obsah imunoglobulinů: více než 30 % IgG
  • Forma kolostra: rozpustné ve vodě, lipozomální nebo mikronizované
  • Původ: od velkého počtu certifikovaných zdravých dojnic, ideálně krmených na pastvě bez používání hormonů a pesticidů
  • Sběr: během prvních 24 hodin po narození telete
  • Zpracování: za nízkých teplot
  • Další: laboratorní testování na nežádoucí bakterie
  • Dávkování: liší se výrobek od výrobku v závislosti na síle a koncentraci účinných látek

Můžete vyzkoušet

Co si z článku odnést

  • Kolostrum je vlastně takový imunitní booster.
  • Můžeme ho používat nejen v rámci prevence v rizikových obdobích (chřipka, nachlazení, zvýšený stres, nadměrná fyzická zátěž), ale také jako podporu léčby některých onemocnění (infekce horních dýchacích cest, autoimunitní poruchy, alergie, úrazy, trávicí potíže atd.).
  • Aby ovšem kolostrum účinně fungovalo, musíme si osvojit správné stravovací návyky a zdravý životní styl.

 Zdroje

1.      Kaplan, M., Arslan, A., Duman, H., Karyelioğlu, M., Baydemir, B., Günar, B. B., Alkan, M., Bayraktar, A., Tosun, H. İ., Ertürk, M., Eskici, G., Duar, R. M., Henrick, B. M., Frese, S. A., & Karav, S. (2022). Production of Bovine Colostrum for Human Consumption to Improve Health. Frontiers in Pharmacology, 12.

2.      Bryant, J., & Thistle, J. Anatomy, Colostrum. [Updated 2021 Oct 30]. In: StatPearls [online]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK513256/

3.      Ballard, O., & Morrow, A. L. (2013). Human milk composition: nutrients and bioactive factors. Pediatric Clinics of North America, 60(1), 49–74.

4.      Shah, R., Sabir, S., & Alhawaj, A. F. Physiology, Breast Milk. [Updated 2021 Sep 20]. In: StatPearls [online]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK539790/

5.      Jenness, R. (1979). The composition of human milk. Seminars in Perinatology, 3(3), 225–239.

6.      Yamauchi, K., Wakabayashi, H., Shin, K., & Takase, M. (2006). Bovine lactoferrin: benefits and mechanism of action against infections. Biochemistry and Cell Biology, 84(3), 291–296.

7.      Actor, J. K., Hwang, S. A., & Kruzel, M. L. (2009). Lactoferrin as a natural immune modulator. Current Pharmaceutical Design, 15(17), 1956–1973.

8.      Zhang, G. H., Mann, D. M., & Tsai, C. M. (1999). Neutralization of endotoxin in vitro and in vivo by a human lactoferrin-derived peptide. Infection and Immunity, 67(3), 1353–1358.

9.      Godhia, M. & Patel, N. (2013). Colostrum – Its Composition, Benefits As A Nutraceutical: A Review. Current Research in Nutrition and Food Science Journal, 1(1), 37–47.

10.   Safaeian, L., Javanmard, S. H., Mollanoori, Y., & Dana, N. (2015). Cytoprotective and antioxidant effects of human lactoferrin against H2O2-induced oxidative stress in human umbilical vein endothelial cells. Advanced Biomedical Research, 4, 188.

11.   Antonio, J., Sanders, M. S., & Van Gammeren, D. (2001). The effects of bovine colostrum supplementation on body composition and exercise performance in active men and women. Nutrition, 17(3), 243–247.

12.   Jones, A. W., March, D. S., Curtis, F., & Bridle, C. (2016). Bovine colostrum supplementation and upper respiratory symptoms during exercise training: a systematic review and meta-analysis of randomised controlled trials. BMC Sports Science, Medicine and Rehabilitation, 8, 21.

13.   Saad, K., Abo-Elela, M. G. M., El-Baseer, K. A. A., Ahmed, A. E., Ahmad, F. A., Tawfeek, M. S. K., El-Houfey, A. A., Aboul Khair, M. D., Abdel-Salam, A. M., Abo-Elgheit, A., Qubaisy, H., Ali, A. M., & Abdel-Mawgoud, E. (2016). Effects of bovine colostrum on recurrent respiratory tract infections and diarrhea in children. Medicine (Baltimore), 95(37), e4560.

14.   Chandwe, K., & Kelly, P. (2021). Colostrum Therapy for Human Gastrointestinal Health and Disease. Nutrients, 13(6), 1956.

15.   Blais, A., Fan, C., Voisin, T., Aattouri, N., Dubarry, M., Blachier, F., & Tomé, D. (2014). Effects of lactoferrin on intestinal epithelial cell growth and differentiation: an in vivo and in vitro study. Biometals, 27(5), 857–874.

16.   Buckley, J. D., Abbott, M. J., Brinkworth, G. D., & Whyte, P. B. (2002). Bovine colostrum supplementation during endurance running training improves recovery, but not performance. Journal of Science and Medicine in Sport, 5(2), 65–79.

17.   Shing, C. M., Jenkins, D. G., Stevenson, L., & Coombes, J. S. (2006). The influence of bovine colostrum supplementation on exercise performance in highly trained cyclists. British Journal of Sports Medicine, 40(9), 797–801.

18.   Appukutty, M., Radhakrishnan, A. K., Ramasamy, K., Ramasamy, R., Abdul Majeed, A. B., Noor, M. I., Safii, N. S., Koon, P. B., Chinna, K., & Haleagrahara, N. (2012). Colostrum supplementation protects against exercise-induced oxidative stress in skeletal muscle in mice. BMC Research Notes, 5, 649.

19.   Li, J., Xu, Y. W., Jiang, J. J., & Song, Q. K. (2019). Bovine colostrum and product intervention associated with relief of childhood infectious diarrhea. Scientific Reports, 9.

20.   Foley, J. A. & Otterby, D. E. (1978) Availability, storage, treatment, composition, and feeding value of surplus colostrum: a review. Journal of Diary Science, 61(8), 1033–1060.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Daniela Krčová

Daniela Krčová

Jsem nutriční specialistka a výživu člověka jsem vystudovala v magisterském studiu na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Po ukončení studia jsem založila svou vlastní nutriční poradnu v Ostravě (NutriD poradna), ve které pomáhám lidem se správnými a trvale udržitelnými stravovacími návyky. Věnuji se hlavě sportovní výživě a hubnutí, ale zaměřuji se také na výživu při potravinových alergiích a intolerancích, cukrovce, vysokém krevním tlaku nebo třeba na výživu těhotných a kojících žen. Mezi mé hlavní zájmy patří posilování, běhání a turistika.