Hormon noradrenalin: Účinky a jeho význam pro zdraví

Adrenalin je známý hormon produkovaný ve stresových situacích. Není jediný. Kromě něj organismus vylučuje ještě další dva hormony: kortizol a noradrenalin. Co je noradrenalin, jak se liší od adrenalinu a jaké funkce zastává v lidském těle?

Co to je noradrenalin a jak se liší od adrenalinu?

Hned na začátku bychom měli vysvětlit rozdíl mezi známějším adrenalinem (epinefrinem) a méně známým noradrenalinem (norepinefrinem). Oba jsou neurotransmitery, což jsou hormony stimulující centrální nervový systém a ovlivňující různé části lidského těla. 

Po chemické stránce jsou si oba hormony podobné. Částečně mají i stejné působení. Avšak zatímco adrenalin ovlivňuje jak alfa, tak i beta receptory, noradrenalin působí jen na alfa receptory, které se nachází v tepnách. 

Přítomnost tří stresových hormonů je nutná ke zvládnutí různých náročných situací. Jsou zdrojem jaké extra energie, a když ve stresu tělo začne stresové hormony vyplavovat, může nastoupit reakce “bojuj nebo uteč”.

Noradrenalin se vytváří v dřeni nadledvin a jeho účinky na funkce lidského organismu jsou poměrně komplexní. Nejvýznamnější je však jeho efekt na zúžení krevních tepen vedoucí ke zvýšení krevního tlaku, kterého se využívá při zdravotních potížích spojených s nízkým tlakem.

Účinky noradrenalinu na zdraví a jak se využívají v lékařství

Stejně jako adrenalin, noradrenalin ovlivňuje hladinu cukru, cévy a srdce. Má ale také další efekty, kterých se využívá v lékařství. S adrenalinem má společné první tři uvedené funkce.

 • zvyšuje hladinu cukru v krvi,
 • zvyšuje srdeční tepovou frekvenci neboli tep,
 • zvyšuje kontraktilitu srdce,
 • zvyšuje krevní tlak,
 • může vyvolat zúžení krevních cév.

Při pohledu na účinky noradrenalinu může vzniknout mylný dojem, že se jedná o “špatný” a ne zrovna zdraví prospěšný hormon. Pro fungování organismu je ale velmi důležitý. Ovšem ve správném množství. Zdraví neprospívá vysoké, ani příliš nízké množství. 

Uvedených vlastností noradrenalinu se využívá při léčbě některých zdravotních potíží. Norepinefrin se využívá k léčbě stavů, které se mimo jiné projevují až nebezpečně nízkým krevním tlakem.

 • Nejčastěji se jedná o septický šok. Jde o život ohrožující vážnou infekci, která může vést až k selhání orgánů. Noradrenalin zvýší krevní tlak a zároveň zúží náhle rozšířené cévy.
 • Léky stimulující nebo zvyšující přirozenou tvorbu norepinefrinu užívají rovněž osoby s ADHD a trpícími depresemi.

Noradrenalin pomáhá u akutních stavů vyžadujících rychle zvýšit extrémně nízký krevní tlak. Jedná se o různé šokové stavy vyvolané vysokými ztrátami tekutin, sepsí, z důvodu selhávání srdce, anafylaktického šoku a podobně. Zvýšení a udržení alespoň dostatečně vysoké hladiny krevního tlaku podpoří funkční krevní oběh a může i zachránit život.

Pro připomenutí adrenalin pomáhá léčit anafylaxi, závažnou alergickou reakci, která může způsobit až smrt. Včas podaný adrenalin otevře dýchací cesty. Pomáhá předcházet těžkým astmatickým záchvatům, brání srdeční zástavě a může podpořit léčbu infekcí.

Noradrenalin a ADHD

O noradrenalinu se hovoří především jako o stresovém hormonu. Kromě této funkce je to ale také neurotransmiter, který má na starosti přenášení signálů mezi nervovými buňkami a je potřebný pro udržení pozornosti při každodenních činnostech.

Nízká hladina norepinefrinu může tuto základní lidskou schopnost snížit a vyvolat poruchy koncentrace, například nemoc ADHD. Ta se projevuje neschopností soustředit na základní úkoly a také hyperaktivitou. Nemoc se vyskytuje hlavně u dětí ve školním věku, kdy jsou na jejich pozornost kladeny zvýšené nároky.

Těmto dětem může pomoci užívání léků obsahujících noradrenalin, který umí “nakopnout” jeho přirozenou tvorbu.

ADHD
Léky stimulující produkci norepinefrinu užívají i osoby s ADHD.

Jak nedostatek či přebytek noradrenalinu ovlivňuje zdraví

Nízká hladina není prospěšná ani u jednoho z hormonů. Negativní vliv na přirozenou tvorbu mívají tři faktory: špatná strava, dlouhodobý a nadměrný stres a užívání určitých léků

Následky nízké tvorby jsou u adrenalinu a noradrenalinu podobné a jedná se především o:

 • úzkosti,
 • deprese,
 • fibromyalgie,
 • bolesti hlavy a migrény,
 • syndrom neklidných nohou,
 • poruchy spánku.

Tvorbu noradrenalinu umí podpořit vhodné léky. Nejde ale o jediný způsob, jak tvorbu obou hormonů stimulovat. Velmi účinná je změna životosprávy, dostatečný spánek, pravidelná fyzická aktivita, dobré vztahy s rodinou a okolím, ale i intenzivní pocity a reakce, jako jsou láska, úspěch i agresivita. Některé vlastnosti je proto důležité umět korigovat.

Vysoká hladina noradrenalinu v těle

Opačný problém, tedy zvýšenou produkci noradrenalinu v těle vyvolává nadváha a obezita, dlouhodobý a nadměrný stres a vážná onemocnění v podobě feochromocytomu (nádor v nadledvinách) a paragangliomu (nádor na vnější straně nadledvin). Hormon noradrenalin je tvořen nadledvinami.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Hormony a hubnutí: Vyhněte se hormonální nerovnováze

Příznaky příliš vysoké hladiny noradrenalinu v těle:

Závěrečné shrnutí: Hormon stresu, který umí zvýšit krevní tlak a zachránit tak život

Stresový hormon noradrenalin se hodně podobá svému “bratrovi” adrenalinu. Trochu se ale liší. Zapamatujte si, že:

 • adrenalin i noradrenalin jsou důležité hormony, které mají na starosti správnou reakci na stres a jeho zvládnutí,
 • noradrenalin působí zejména na krevní cévy, kdežto adrenalin více ovlivňuje srdce,
 • noradrenalin se užívá v lékařství, zejména při léčbě septického šoku, při němž hrozí selhání vnitřních orgánů.
reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

 • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
 • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
 • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
 • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
 • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.