Tak jako Češi milují kávu, jinde na světě pijí guaranu. Umí totiž zázraky: od dobití energie přes detox a omlazení až po podporu hubnutí. A co víc – není návyková a nemá při správném dávkování žádné vedlejší účinky.
Obsah článku:
Co je to vlastně guarana?
Guarana – neboli Paulinie opojná – je popínavá tropická rostlina původem z amazonských pralesů. Ceněná je pro obsah tzv. guaraninu ve svých plodech a především semenech.
Složení guaraninu je podobné kofeinu, ale díky vazbě na třísloviny se uvolňuje déle a pro tělo je lépe stravitelný. Když kupujete guaranu v obchodě, sledujte také její původ: Je známým faktem, že třeba brazilská guarana je daleko silnější než některé jiné druhy.
Semena guarany ale obsahují ale i nespočet dalších příznivých látek: nenasycené kyseliny, xantiny dodávající energii, protizánětlivé saponiny, třísloviny, pryskyřici, dextrin a řadu vitamínů (C, PP, B1, B2…) a minerálů (vápník, železo).
Jak pomáhá guarana při hubnutí
Zrychluje látkovou výměnu, střevní činnost i trávení obecně. Zároveň jej pomáhá regulovat – ulevuje proto při zácpě i průjmu.
- Tlumí pocit prázdného žaludku a pomáhá překonávat záchvaty vlčího hladu.
- Podporuje přeměnu tuků na energii.
- Zvyšuje vylučování vody z těla.
- Detoxikuje organismus.
Konzumaci guarany je ale třeba kombinovat se zdravým pohybem a vyváženým jídelníčkem. Jen tak využije tělo všechny pozitivní účinky. Ideální je užívat ji první 2-3 měsíce hubnutí, kdy očekáváte největší váhové úbytky.
Další pozitivní účinky guarany
- Působí proti únavě i ospalosti. Dodává energii až na 8 hodin – díky tomu si ji oblíbili staří indiáni kmene Guaraní, po nichž je také pojmenovaná. Dnešní dálkoví řidiči nebo studenti v náročném zkouškovém období po tomto nápoji s radostí sáhnou.
- Účinně tlumí bolest hlavy, zubů i kloubů, a to přírodní cestou.
- Podporuje činnost centrálního nervového systému a zlepšuje koncentraci.
- Díky antioxidačním účinkům chrání před stárnutím. Má tak pozitivní vliv nejen na pleť, vlasy nebo nehty, ale všechny buňky v těle.
- Údajně působí jako přírodní afrodiziakum. Někteří odborníci to ale rozporují s tím, že máme díky guaraně prostě více energie na cokoli.
Jak guaranu užívat
Ideální je konzumovat guaranu ráno, nejlépe v kombinaci s citronem, který zesiluje její účinky. K dispozici je v tabletkách, želatinových kapslích nebo v energetických nápojích. Guaranu lze pořídit i v prášku pro přípravu rozpustné kávy.
Pro zdravou výživu se doporučuje i tekutý koncentrát pro přípravu nápojů. Na 1 hrníček horké vody stačí jedna vrchovatá lžička guarany. Nápoj můžete jednoduše kombinovat s ginkgo bilobou a dochutit ho citronem, stévií, nebo jiným sirupem. Přirozená chuť samotného nápoje není nijak zajímavá.
Pozor! Nepřekračujte denní doporučené dávky – guaranou se totiž můžete i předávkovat. Projevuje se to nevolností a bolestmi hlavy, které do 24 hodin odeznějí. Zvlášť opatrní by měli být lidé s vysokým tlakem a srdečními problémy obecně.
4 tipy, jak ji zařadit do jídelníčku
- Snídaně: Ranní jáhlová nebo ovesná kaše s ovocem. Přidejte 3g guaranového prášku ke své oblíbené snídani pro energií nabitý start do nového dne.
- Rychlá snídaně: Potřebujete vyrazit rychle z domu? Posypte si rozpůlený banán čajovou lžičkou guarany v prášku.
- Svačina: Guaranová tyčinka (cca 40 g) se skořicí, nebo kakaem. K ní se zakousněte třeba do jablka.
- Svačina 2: Mléčný energetizující koktejl. Stačí rozmixovat mléko s oblíbeným ovocem (třeba polovinou banánu a polovinou jablka) s čajovou lžičkou guaranového prášku.
Guaranový nápoj je skvělou náhražkou čaje nebo kávy a dodá vám energii po zbytek dne. Podpořte své tělo i mysl přírodní cestou, a ještě díky tomu snáze zhubnete!