Vážení jinak s chytrou váhou Tanita: Změří tělesný tuk i metabolický věk do 30 vteřin

Klasická tělesná váha měří pouze celkovou tělesnou váhu. Ta ale zahrnuje celou řadu důležitých údajů včetně tělesného tuku. Pokud se vám nedaří zhubnout, pomoci může detailní analýza těla, kterou nabízí speciální chytré váhy. 

Už delší dobu pravidelně cvičíte, zdravě jíte a stále jste nezaznamenali významnější úbytek váhy? Jinými slovy, vypadáte stále stejně? Zkuste proniknout do větší hloubky a nechte si s pomocí chytré váhy Tanita změřit tělesný tuk, svalovou hmotu, vodu a další údaje, které by vaši cestu za vysněnou postavou mohli nasměrovat správnou cestou.

Co jsou chytré váhy Tanita a co vše umí

Zatímco obyčejné váhy ukazují pouze celkovou hmotnost, chytré váhy během několika vteřin nashromáždí vedle váhy spoustu dalších tělesných parametrů. Rychle tak zjistíte, jak na tom skutečně jste, a zda-li je vaším největším problémem tělesný tuk nebo například příliš velké množství vody v těle. 

Chytré váhy poskytují informace o fyzickém stavu těla a zdraví, aniž by se soustředily pouze na jediný údaj – váhu. Mezi průkopníky komplexní analýzy těla a přední výrobce lékařských i komerčních analyzátorů těla patří také japonská společnost Tanita, jejíž váhy jsou schopné změřit:

 • index tělesné hmotnosti (BMI),
 • celkovou hmotnost,
 • procento tělesného tuku,
 • procento viscerálního tuku,
 • množství svalové hmoty,
 • kostní hmotu,
 • množství tekutin v těle,
 • rychlost spalování kalorií,
 • metabolický věk.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Metabolický věk: Čím nižší, tím lepší. Jaký je ten váš?

Údaje se mohou lišit i u zdánlivě stejně vypadajících osob, které při stejném procentu tělesného tuku mohou mít úplně rozdílné BMI. Díky přesnějším údajům lze mnohem lépe nastavit redukční a tréninkový plán.

Chytré váhy Tanita fungují na principu bioelektrické impedance. Ta spočívá v tom, že tělem z jedné nohy do druhé prochází slabý elektrický proud měřící odpor těla. Senzory na stupnici ukážou úroveň zaznamenaného odporu a větší odpor přitom signalizuje tělesný tuk. Je totiž známo, že tuk obsahuje méně vody než sval a proud tukovou tkání cestuje daleko obtížněji a pomaleji. 

V závislosti na konkrétním typu váhy Tanita je možné získané informace propojit s mobilním telefonem, sportovními hodinkami a mobilní aplikací My Tanita pro Android i iOS.

NÁŠ TIP: Nemáte doma chytrou váhu? Množství podkožního tuku lze orientačně změřit pomocí kaliperu nebo klasického krejčovského metru.

váha Tanita
Chytrou váhu lze díky aplikaci propojit s telefonem a mít tak dokonalý přehled o složení svého těla, kondici a zdraví.

Jak bioimpedanční analýza funguje a jak je přesná

Všechny váhy Tanita využívají pokročilou technologii bioimpedanční analýzy. Když se člověk postaví na váhu, budou chodila stát na 4 kovových elektrodách a skrz vaše chodidla a břišní dutinu vyšlou slabý elektrický proud. Některé modely ho vedou skrz ruce přes hrudní a břišní část do chodidel. 

Proud rychle prochází tělem, přičemž naráží na větší odpor při setkání s tukovou tkání, která obsahuje méně vody na rozdíl od svalové tkáně. Tento druh odporu se nazývá impedance a   měří hodnoty pomocí vědeckých validovaných rovnic. Analýza je bezpečná, bezbolestná a netrvá déle než 30 vteřin.

Váhy Tanita jsou jedny z nejpřesnějších, protože využívají technologii měřící impedanci na dvou frekvencích: 

 • nižší frekvence jsou zaměřené na vnější buněčné membrány, 
 • vyšší frekvence jsou schopné proniknout i do buněčné membrány. 

Díky tomu váhy Tanita dokážou odhadnout i množství extracelulární, intracelulární a celkové vody v organismu. Pomáhají lépe zhodnotit zdravotní stav a fyzickou kondici a poukázat na možná rizika jako například dehydrataci či vznik otoků.

Přehled o procentuálním podílu vody v těle pomáhá udržovat přiměřenou hladinu hydratace a to může podle výzkumu pomoci především fyzicky aktivním lidem.

NÁŠ TIP: Na podobném principu jako Tanita fungují i další chytré váhy, například InBody nebo Bodystat.

Co byste o chytrých vahách měli vědět

Ani technologicky pokročilé váhy nemusí být 100% přesné. Dle výzkumu se míra chybovosti u bioimpedančních vah pohybuje v rozmezí 3,8 až 5 % tělesného tuku. 

Aby chytré váhy poskytovaly co nejpřesnější informace a míra chybovosti byla co nejnižší, je třeba je používat správně. Existuje totiž celá řada faktorů, které na výsledky mohou mít vliv, zejména:

 • pohlaví a věk, 
 • tělesný somatotyp, 
 • četnost a intenzita fyzického pohybu,
 • konzumace tekutin těsně před měřením.

Prvním krokem je zadání pohlaví, věku a výšky. Samotná analýza je jednoduchá a provádí se naboso. Na váhu se stavte zásadně bosí bez obuvi i ponožek a punčocháčů, ideálně ve spodním prádle. Nohy nesmí být vlhké. Některé modely mají i držadla pro ruce. V takovém případě nesmí být vlhké ani dlaně. 

Váhu není vhodné používat po jídle nebo tréninku, ale ani okamžitě po probuzení. Ideální je měření jednou až dvakrát týdně vždy ve stejný den a čas. 

Zásady správného měření při používání váhy Tanita: 

 • Měřte se ve stejný den, ve stejnou denní dobu a za stejných podmínek. Nejlépe v podvečer.
 • Před měřením si zajděte na toaletu a vyprázdněte se.
 • Zhruba 3 až 4 hodiny před měřením necvičte.
 • Cca 1 až 2 hodiny před analýzou nejezte a nepijte. Nepijte alkohol.
 • Neměřte se dehydratovaní. Dbejte na pitný režim během dne.
 • Mějte čisté a suché nohy. Špinavá chodidla, ponožky nebo silonky mohou ovlivnit vodivost elektrického proudu.
 • Neměřte se během menstruace.

Kdo by neměl váhy Tanita používat?

Váhy založené na bioimpedanční analýze nejsou doporučeny osobám s kardiostimulátory či jinými typy elektronických implantátů. Podle Tanity může elektrický proud váhy při průchodu tělem narušit správné fungování lékařského implantátu.

Tanita také varuje těhotné ženy. Nejsou sice známá žádná zdravotní rizika, společnost však postrádá rozsáhlý výzkum na těhotných ženách a vzhledem k fyziologickým změnám, k nimž v těhotenství dochází, nelze očekávat přesné měření tělesného tuku ani ostatních hodnot.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
10 způsobů, jak šikovně změřit podkožní tuk

Pro koho je tělesná analýza s váhami Tanita vhodná

Detailní analýza složení těla demonstruje uživatelům, jak změnit výživu, hydrataci a cvičení pro zlepšení kondice, zdraví a pohodu, zejména:

 • Když chcete zhubnout

Pokud usilujete o redukci tělesného tuku a zároveň o zachování a zvýšení svalové hmoty, je pravidelné bioimpedanční měření velmi nápomocné. 

Pomůže vám lépe nastavit komplexní redukční plán zahrnující cvičení i jídelníček. Navíc tak budete průběžně kontrolovat plnění plánu. Pokud se očekávané výsledky nedostaví, prostě změníte strategii za efektivnější.

 • Když chcete znát stav složení svého těla

Pravidelná analýza složení těla ale není určená pouze pro ty, kteří touží zhubnout. Prospěje všem, kteří chtějí mít své tělo pod kontrolou. Ani na pohled normální tělesná váha není vždy zárukou zdravých hodnot. I hubený člověk může mít vysoký podíl tukové tkáně či vody. Díky měření zjistí skutečný poměr svalů, tuku i vody.

Jaké údaje váhy Tanita poskytují:

 • celková tělesná hmotnost,
 • celkový podíl tukové a svalové tkáně,
 • množství útrobního neboli viscerálního tuku,
 • množství svalové tkáně v jednotlivých částech těla,
 • celková hmotnost kostí,
 • množství vody v těle, množství nitrobuněčné a mimobuněčné vody,
 • hodnota bazálního metabolismu,
 • BMI a metabolický věk,
 • tělesná vyváženost, tělesná síla a zdravotní diagnóza,
 • stupeň obezity.

Kde všude se váhy Tanita používají

Váhy Tanita se vyrábí pro domácí, komerční i lékařské účely. Přísné normy splňují hlavně modely pro medicínské účely a profesionální modely, které používají bioimpedanční metodu BIA ve vyšším softwarovém i technologickém vybavení než váhy pro domácí použití.

Odlišné bývají rovněž konstrukce vah s předpokladem vyšší frekvence používání. Jedná se o profesionální váhy používané ve fitness centrech a výživových poradnách pro účely odborného řízení hmotnosti, výživy i sportu. 

Váhy jsou standardně vybaveny výstupem pro počítač a ovládání, někdy i vlastní tiskárnou. 

bioimpedanční metoda BIA
Měření je pohodlné a trvá asi 30 sekund.

Váhy Tanita pro domácí použití

Domácí váhy Tanita jsou jednoduché, nevelké a cenově dostupné. S jejich pomocí je možné pravidelně měřit podíl důležitých tělesných tkání a získat tak složení těla pod kontrolu. 

Při prvním použití si váha vyžádá zadání věku, pohlaví a výšky. Software s těmito osobními daty porovná naměřené hodnoty a vypočítá podíl tuku, svalů a další hodnoty. 

Nejnovější modely mohou obsahovat doplňkové funkce, které nabízí detailnější informace o tělesné analýze.

Váhy Tanita pro profesionální a lékařské použití

Službu podrobné analýzy těla pomocí bioimpedanční analýzy poskytuje většina moderních fitness center a výživových poradců. Běžně se používají i v lékařských ordinacích, které řeší nadváhu a obezitu a s nimi spojené zdravotní problémy. Profesionální váhy mají elektrody i držadla na ruce se zabudovanými elektrodami, aby měření bylo maximálně přesné.

Přehled vah Tanita pro lékařské i komerční použití

V rámci analýzy složení těla lze váhy Tanita rozdělit do tří kategorií:

 1. Osobní váhy s měřením tuku

Vedle běžného vážení osobní váhy s možností měření tuku provádí bioimpedanční analýzu. Na výběr jsou jak 4 elektrodové, tak i 8 bodové modely s možností segmentálního měření celého těla i jednotlivých částí. Aktuálně nabídka obsahuje více než 15 modelů v cenovém rozpětí 1 499 Kč až 13 299 Kč.

 1. Segmentální tělesné analyzátory 

V této kategorii najdete modely s 8 snímacími elektrodami pro zjištění podílu svalů a tuku v jednotlivých částech těla a celkové analýzy celého těla.

 1. Tělesné váhy a analyzátory pro lékaře

Tyto modely splňují přísnější normy, mají odlišnou konstrukci vhodnou k častému používání a jsou vybaveny výstupem pro PC a případně i vlastní integrovanou tiskárnou.

Podrobné porovnání vybraných vah Tanita:

8-elektrodové segmentální analyzátory 8-elektrodové segmentální analyzátory
MC-980 MA MC-780 MA, MC-780 S MA  DC-430 S MA, DC-430 P MA  DC-360 S, DC-360 P SC-240 MA
Schválené normy
Zákon 268/2014 Sb. O zdravotních prostředcích ano ano ano ne ano
Nařízení vlády č. 326/2002 Sb. Pro váhy s neautomatickou činností , třída III ano ano ano ano ano
CE ano ano ano ano ano
ISO 9001 ano ano ano ano ano
Celková tělesná analýza
Hmotnost ano ano ano ano ano
BMI ano ano ano ano ano
Tělesný tuk ano ano ano ano ano
Útrobní tuk ano ano ano ano se SW
Tučná tkáň ano ano ano ano se SW
Netučná tkáň ano ano ano ano se SW
Protein ne ne ne ne ne
Svalová hmota ano ano ano ano se SW
Celková tělesná tekutina v kg a % ano ano ano ano se SW
Bazální metabolismus ano ano ano ano se SW
Indikátor bazálního metabolismu ano ano ano ano ne
Kostní hmota ano ano ano ano se SW
Hodnocení fyzické kondice ano ano ano ano ne
Metabolický věk ano ano ano ano se SW
Rozsah cílových hodnot ano ano ano ano ano
Stanovení cílových hodnot ano ano ano ano ne
Mimobuněčná tekutina ano ano ne ne ne
Vnitrobuněčná tekutina ano ano ne ne ne
Mimobuněčná / vnitrobuněčná tekutina ano ano ne ne ne
Segmentální analýza pro jednotlivé končetiny a trup
tělesný tuk v % a kg ano ano ne ne ne
Hodnocení rozložení tuku ano ano ne ne ne
Tučná hmota v % a kg ano ano ne ne ne
Netučná hmota ano ano ne ne ne
Svalová hmota ano ano ne ne ne
Hodnocení rozložení svalů ano ano ne ne ne
Technická specifikace
Kapacita vážení 300 kg 270 kg 270 kg 270 kg 200 kg
Přesnost 100 g 100 g 100 g 100 g 100 g
Měřené frekvence 1/5/50/250/500/1000 5/50/250 6,25/50 6,25/50 50
Rozměry platformy  45 x 49 cm  36 x 36 x 9,4 cm 36 x 36 x 94 cm 39,5 x 39 x 6,7 cm 34 x 44 x 6,5 cm
Výše modelů se stojanem  124 cm 116,5 cm 107 cm 102,7 cm nemá stojan
Hmotnost 33 kg 11,1 kg/15,5 kg 7/13,5 kg 8,3/11,2 kg 4,7 kg
Napájení 230V AC (50-60Hz) 230V AC (50-60Hz) 230V AC (50-60Hz) 230V AC (50-60Hz) 230V AC (50-60Hz)
Komunikační rozhraní USB, LANport RS232,USB,mUSB,SD karta RS232,USB,SD karta RS232,USB,SD karta USB
Tiskárna integrovaná  integrovaná
Připojení k tiskárně Windows PictBridge USB
Záruční lhůta 5 let 5 let 5 let 5 let 5 let

Zdroj: Tanita.cz

Seznam míst, které provádí bioimpedanční analýzu těla

Cena za podrobnou bioimpedanční analýzu těla se průměrně pohybuje okolo 700 Kč, ale v rámci nezávazné konzultace s vybraným výživovým specialistou ji lze získat levněji.

 • za 527 Kč včetně dietního plánu, jídelníčku a bylinného produktu k odbourání tuku,
 • nebo za 200 Kč, záleží na poskytovateli této služby.

KrajMěsto

Jihočeský

BorovanyČeské BudějoviceJindřichův HradecPísekPrachaticeStrakoniceTábor

Jihomoravský

BrnoBřeclavHodonínKyjovVyškovZnojmo

Karlovarský

Cheb, Karlovy Vary

Královehradecký

Hradec KrálovéJičínNáchodRychnov nad KněžnouTrutnovVrchlabí

Liberecký

Česká LípaJablonec nad NisouLiberecTurnov

Moravskoslezský

BruntálFrýdek-MístekHavířovKarvináKrnovNový JičínOpavaOstravaTřinec

Olomoucký

HraniceOlomoucProstějovPřerovŠumperk

Pardubický

ChrudimLitomyšlPardubiceSvitavyÚstí nad Orlicí

Plzeňský

KlatovyPlzeňRokycanySušice

Praha

Praha 1Praha 2Praha 3Praha 4Praha 5Praha 6Praha 7Praha 8Praha 9Praha 11

Středočeský

BenešovBerounBrandýs nad LabemDobříšKladnoKolínKralupy nad VltavouLysá nad LabemMělníkMladá BoleslavNymburkPoděbradyPříbramRakovníkSlaný

Ústecký

DěčínChomutovLitoměřiceLounyMostRoudnice nad LabemTepliceÚstí nad Labem

Vysočina

Havlíčkův Brod, Jihlava, Třebíč

Zlínský

KroměřížRožnov pod RadhoštěmUherské HradištěValašské MeziříčíZlín

Závěr: Tanita poskytuje pohled do zákulisí, ostatní už je na vás

Ukázala vám váha větší množství tuku nebo vysoký metabolický věk? Nezoufejte a berte to jako příležitost ke zlepšení. 

O to větší radost budete mít z výsledků, ať už je vaším cílem hubnutí, formování postavy či nabírání svalové hmoty, ale i jen udržení dobré fyzické kondice v každém věku 🙂

reklama
Popis

Bioimpedanční analýza těla ve vašem městě. Zjistěte, v jakém stavu je vaše tělo

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

 • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Množství nebezpečného tuku mezi vašimi orgány
  • Kolik % tuku, svalů či kostí obsahuje vaše tělo a jaké by měly být vaše ideální hodnoty
  • Kolik potřebujete denně přijmout kalorií, abyste zhubli bez jojo efektu
  • Na kolik let se cítí vaše tělo
 • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
 • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
 • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
 • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte 2 kuchařky plné zdravých receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.