BezHladovění.cz

Kaliper: Geniální nástroj na domácí měření tělesného tuku

Řada lidí se při hubnutí mylně řídí pouze ručičkou na váze. Mnohem důležitější jsou však tělesné míry a především úbytek tuku. Sledujte ho doma s pomocí kaliperačních kleští.

Zbavte se tuku, ne vody

U některých drastických, krátkodobých diet často pozorujeme rychlý úbytek váhy za krátký časový interval. Jedná se však většinou pouze o ztrátu vody vázanou na glykogen (zásobní sacharid v našem těle) a někdy, ještě hůře, o úbytek svalové hmoty. Ta je totiž mnohem těžší než tuk, a proto při její ztrátě ručičky váhy rapidně klesají.

TIP: Hubněte zdravě a víc než na váhu se soustřeďte na své míry a úbytek tuku. Odměnou vám bude dlouhodobější efekt a pevnější zdraví.

Znáte % svých tuků a svalů?

Chcete-li na své postavě něco změnit, ať už zhubnout, nebo nabrat svaly, potřebujete znát výchozí poměry tuků a svalů v těle. Nejznámější pomůckou je bioimpedační váha. Ta na základě rozdílné vodivosti tkání v těle odhalí procentuální zastoupení svalové hmoty a tuku. Tyto váhy jsou však celkem drahou záležitostí a většinou je najdete jen ve specializovaných poradnách. Navíc občas zkreslují výsledky podle aktuálního stavu, hydratace, únavy apod.

Vsaďte na kaliperační kleště

Málokdo ví, že existuje skvělá pomůcka na měření podkožního tuku. Je velmi jednoduchá a přitom má výbornou výpovědní hodnotu. Jedná se o kaliperační kleště, díky nimž si můžete během chvilky změřit hodnotu podkožního tuku v pohodlí domova.

Jak kaliperační kleště fungují?

 1. Kleštěmi si bezbolestně změříte kožní řasy na svém těle. Nejlépe na 4 místech: Bicepsu, tricepsu, v pase a na ramenní lopatce.
 2. Zjištěné hodnoty pak zadáte do speciálního kalkulátoru nebo je porovnáte se specializovanou tabulkou. Tím zjistíte výslednou hodnotu.
kaliperační kleště

TIP: Pořiďte si praktický kaliper, s nímž během chvilky zjistíte, kolik tuku v těle máte a zdá vám nehrozí nadváha.

Výhody kaliperačních kleští

 • Měřením kaliperem zaznamenáte úbytek tělesného tuku daleko přesněji než na váze.
 • Získáte tak jistotu, že hubnete tuky. Ne svaly nebo vodu.
 • Měření je rychlé a bezbolestné.
 • Zvládnete ho v pohodlí domova.
 • Z % tuku a své tělesné váhy pak snadno dopočítáte i důležitý podíl svalové hmoty.
 • Jedny kleště může použít celá rodina.

TIP: Opakujte měření každý měsíc a výsledky si zapisujte. Ověříte si, že hubnete právě tuky.

Jak poznat optimální % tělesných tuků?

Názory na to, jaké by mělo být ideální procento tělesného tuku, se různí. Podle standardů EU je to:

 • méně jak 20 % u mužů
 • méně jak 24 % u žen
 • zároveň však ne méně než 5 až 12 %

Množství tuku v těle ovlivňuje řada faktorů. Svou roli tu hraje pohlaví, věk i genetika. S věkem mírně roste i maximální hranice tělesných tuků, protože přirozeně ubývá vody i svalové hmoty.

Kde koupit kaliperační kleště?

Vsaďte raději na pozvolnou, dlouhodobou změnu životního stylu, která vám přinese skutečné ovoce v podobě úbytku nebezpečného podkožního tuku. Raději než drahou váhu si pořiďte obyčejný metr a kaliperační kleště, které stojí pár korun a ve výsledku vám řeknou mnohem více. Kvalitní kaliper pořídíte třeba na Fitplan.cz.

Baví vás žít zdravě? Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout.
Upozornění na nové články, jídelníčky a recepty posíláme 3x týdně (po, st, pá). Z odběru novinek se můžete kdykoli odhlásit.
Mgr. Sandra Figalová

Mgr. Sandra Figalová

Zdravý životní styl je mojí zálibou už delší dobu, kromě studia oboru Nutriční terapie na 1. lékařské fakultě se o výživu a sport zajímám i ve volném čase. Zastávám přístup, že každý jsme trochu jiný a máme jiné individuální potřeby, na které bychom měli brát vždy ohled.

Share via
Send this to a friend