Motivace, vytrvalost a důslednost jsou nedílnou součástí hubnutí, říká Mgr. Ing. Jitka Jirků z Nutriční ambulance

Ve své ambulanci v Praze Braníku řeší rozličné případy výživy ve zdraví i nemoci a samozřejmě i hubnutí. Spolupracuje také se zdravotními pojišťovnami, které částečně přispívají na služby Nutriční ambulance.

Obsah článku:

U nutričních terapeutů málokdy vidíme možnost částečné úhrady pojišťovnou. Jak to funguje, když lidé chtějí takto vaše služby využít?

Máte pravdu, je to opravdu výjimka, že pojišťovny 201 a 209 pochopily smysl práce nutričního specialisty a uzavřely se mnou smlouvu o úhradě nutriční terapie. Pojišťovny tím vlastně za minimální náklady ušetří desetitisíce až statisíce.

Pokud má můj klient tyto dvě pojišťovny a objedná se ke konzultaci zdravotního problému, pak má tuto konzultaci v rámci určité frekvence zdarma. 

Dám příklad: klientovi je v krvi diagnostikovaná zvýšená glykémie, tzv. stav prediabetu, objedná se ke konzultaci, společně uděláme některé kroky a další kontroly s cílem srovnat glykémii v krvi do normální hodnoty a vyhnout se závažnému onemocnění jako je diabetes mellitus (cukrovka).

Specializujete se na výživu ve zdraví i nemoci. Při nemoci hraje výživa klíčovou roli pro návrat do plnohodnotného života. Dá se říct, u kterých nemocí je zvlášť důležitá? Nebo to platí pro všechny bez rozdílu?

Výživa hraje významnou roli skoro u všech onemocnění a to z pohledu prevence, léčby i rekonvalescence. Opět dám příklad. Po návratu z nemocnice klient zhubl 10 kg, nastal stav, kterému říkáme podvýživa a pokud nebude strava správně nastavená (kalorie, bílkoviny, vitaminy atd..) málokdy se vrátí zpět do aktivního a kvalitního života. 

A naopak, pokud jde podvyživený klient na operaci, tak pooperační průběh bývá často komplikovaný včetně špatného hojení. 

A pokud se bavíme o výživě a léčbě, tak je celá řada onemocnění, která se bez úpravy stravy neobejdou: např. alergie, intolerance, záněty žaludku, střev….., ale i onemocnění v poslední době výrazně narůstající: jako jsou tzv. autoimunitní onemocnění, např. IBD.

Řada našich čtenářů řeší nadváhu nebo i obezitu. Dokážete ze své zkušenosti říct, proč tolik lidí při hubnutí selhává? Jsou to banální důvody, nebo za tím stojí něco víc, třeba genetická výbava?

Genetika určitě sehrává svou roli, ale není to ten hlavní faktor, který způsobuje nadváhu nebo obezitu. Ono to opravdu není jednoduché zhubnout a ještě těžší je tělesnou hmotnost udržet.

Podle mé zkušenosti je rozdíl, kdy začneme hubnout. Tzn. v kolika letech a pak také, jak dlouho jsme obézní. Je to otázka již od dětství, nebo nám to tzv. ,, ujelo po Covidu?“ 

Další roli sehrává přístup k aktivnímu pohybu, pracovní vytížení…Ve smyslu najdu si na to čas. 

Nedílnou součástí úspěšné redukce tělesné hmotnosti je motivace, vytrvalost a důslednost. Vlastně si to musíme v hlavě postavit jako náš cíl č.1 a věnovat tomu maximum svých možností. Pak se to povede.

Na svých stránkách zmiňujete i léky na hubnutí. Jak často je u klientů využíváte a s jakými výsledky?

Snažím se je doporučovat až jako jednu z posledních alternativ řešení obezity, protože ne pro každého jsou vhodné. Také nelze očekávat zázraky, že zhubnete desítky kilogramů a budete jíst stále stejně. 

Léky na hubnutí mají rozdílné účinné látky, a proto je důležitá správná volba podle typu klienta. Pokud klient již ví, jak správně jíst, ví co si ve stravě hlídat a je odhodlaný přidat i aktivní pohyb, pak mají tyto léky dobrý efekt ve smyslu poklesu tělesné hmotnosti o min. 5 % za 2 měsíce.

Při obezitě nabízíte jako jednu z možností podpůrné léčby tzv. žaludeční balóny. O co jde a jak klientům usnadní život?

Jedná se o skupinu klientů, kteří konzumují velké množství stravy v průběhu dne, tedy vysoké množství kalorií vzhledem k jejich energetickému výdeji a přesto mají stále hlad, prostě mohou jíst stále bez pocitu sytosti. 

Zde pak zavedení žaludečního balónu přináší velmi dobrý efekt ve smyslu poklesu tělesné hmotnosti. Balónek v žaludku zajistí zmenšeni kapacity žaludku, tím časnou sytost a tedy i zmenšení snědených porcí stravy.

Dalším z častých problémů dnešní sedavé doby bývá zácpa. Prý občas potrápí až 50 % dospělé populace. Jaká opatření většině lidem fungují? Nebo je řešení čistě individuální?

Vždy je důležité zjistit, zdali nejde o nějaké onemocnění (zejména onem. tlustého střeva) a pokud se jedná o tzv. funkční problém, pak dobře funguje zvýšit příjem vlákniny ve stravě, dostatečný pitný režim a pohyb.

Pomáháte s výživou také klientům sociálních zařízení, například seniorům. U nich je častým problémem podvýživa. Co za ní stojí? Může to být i to, že jim jídlo v domovech nechutná?

Za podvýživou u seniorů stojí zejména zhoršení jejich zdravotního stavu často spojené s pobytem v nemocnici. Další důvod je pokles chuti k jídlu, ztráta mobility a soběstačnosti. 

Senioři často nesnědí celé porce, prostě již nemají hlad, nebo odmítají jíst z různých, často psychicky – psychiatrických  důvodů. 

Jsou i onemocnění jako je Alzheimerova nemoc, kdy klient sní vše a přesto hubne. Kvalita stravy v domovech se za poslední období výrazně zlepšila (podle mé zkušenosti) a pokud seniorům strava nechutná musí se to řešit.

S výživou pomáháte i seniorům v domácím prostředí. Jaké problémy s nimi řešíte? Liší se hodně od klientů domovů seniorů?

Většinou se také jedná o podvýživu, ale výjimkou nejsou ani zažívací potíže jako např. výše zmiňovaná zácpa, která může způsobit nechutenství a v důsledcích i podvýživu.

Ve své ambulanci máte k dispozici také biofotonický skener, který měří množství antioxidantů v těle. Jaká rizika hrozí lidem, kteří mají antioxidantů málo? A jak je doplnit?

Tento scanner měří množství karotenoidů v těle a je velmi dobrým ukazatelem zdravotního stavu (z mé praxe). 

Např. klient s onkologickým onemocněním má hodnotu velmi nízkou nebo klient po infekci, závažném onemocnění. 

Pokud jsme společně s klientem upravili ve stravě vit. D, vit.A, selen a zinek vč. omega 3 mastných kyselin (v rámci běžné stravy nebo nutričních doplňků) a celkově jsme upravili životní styl, tak se hodnoty naměřené na scanneru zlepšily a klient se i cítil lépe.

Pošlete na závěr motivaci všem, kdo stále váhají a odkládají návštěvu nutričního terapeuta?

Nutriční terapeut může pomoci s řešením různých zdravotních problémů, případně může i diagnostikovat důvody zdravotních potíží a navrhnout optimální řešení. Je to poměrně komplexní péče, není to jen o hubnutí. 

A pokud se soustředíme na problém redukce tělesné hmotnosti, vyplatí se investovat alespoň do první návštěvy s cílem poradit se o tom, jaké kroky plánujete udělat. Je velmi důležité změřit se před hubnutím na bioimpedanci a pak v průběhu redukce si nechat udělat kontrolu, zda-li opravdu hubnete to, co chcete, tedy většinově tuk a ne sval.

To, co věnujeme svému zdraví, je vždy správná investice 🙂

S tím souhlasíme a děkujeme do Nutriční ambulance za spoustu cenných rad a tipů.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Zuzana Veselá

Zuzana Veselá

Jsem vystudovaná právnička, ale nyní se naplno věnuji psaní. Mám ráda českou, italskou, indickou a mexickou kuchyni. Miluji ochutnávání nových druhů exotického ovoce a (nealko!) nápojů. Od vyváženého jídelníčku z poctivých surovin se podle mě odvíjí i naše celková pohoda.