Proteinové tyčinky na hubnutí? Zpozorněte!

Snažíte se zhubnout? Možná už jste objevili „kouzlo“ proteinových tyčinek, které výrobci doporučují jako skvělý doplněk zdravého životního stylu i hubnutí.

Jsou sladké, s klasickými lákavými příchutěmi jako je vanilka, ovoce či čokoláda a hodí se i v redukčním režimu. Nezní to skvěle? Tak pozor.

Proteinová tyčinka neznamená vždy vhodnou alternativu

Jako je tomu ostatně u všeho, i zde záleží na tom, jaký druh si vyberete. Není proteinová tyčinka jako tyčinka, a některé se (i když ve zdravě vyhlížejícím obalu) mohou bohužel srovnávat s obyčejnými komerčními sušenkami obalenými v čokoládě s hromadou tuku.

Tuku v takových proteinových tyčinkách sice většinou nenajdete tolik jako v klasických sušenkách, zato cukru obsahují požehnaně – klidně přes 50 % doporučené denní dávky! Takový snack má pak sice zvýšený obsah bílkovin, ale kvůli cukru či v horším případě glukózovo-fruktózového sirupu jej zdravou svačinkou rozhodně nazývat nemůžeme.

Na druhou stranu – kvalitní vysokoproteinové tyčinky mají nesporné výhody

  • Na dlouho zasytí, a zabrání tak zbytečnému mlsání
  • Jsou kdykoli po ruce
  • Mají dlouhou trvanlivost a nejsou náročné na skladování
  • Ideální první pomoc při poklesu energie – zachrání stabilní hladinu krevních cukrů
proteinové tyčinky

Čtěte pozorně obaly! Co by měla zdravá „proteinovka“ obsahovat?

Existují však i proteinové tyčinky, které se vskutku dají považovat za plnohodnotnou náhradu například svačiny či v krajní nouze dokonce oběda. Jak je poznat?

Dobrá proteinová tyčinka by měla obsahovat:

1. Ze všech složek nejvyšší obsah bílkovin

Bílkoviny by měly být uvedeny na prvním místě, což znamená, že jich produkt obsahuje ze všech složek největší procento. Dobré tyčinky obsahují 31–60 % bílkovin. Nesledujte však jen podíl bílkovin, ale hlavně jejich kvalitu. Ideální je mléčný syrovátkový protein.

Vhodné druhy proteinů:

  • mléčný syrovátkový koncentrát
  • konopný rostlinný protein
  • rýžový protein

Méně vhodné druhy proteinů:

  • sójový – silný alergen, déle se tráví
  • vaječný protein – může mít vyšší podíl sodíku
  • kaseinový – vyrábí se z tvarohové složky kravského mléka a tělo jej déle tráví

2. Co nejméně sacharidů

Tyčinka by měla obsahovat co nejméně jednoduchých cukrů (maximálně cca 3–5 gramů podle velikosti). Ty nejlepší tyčinky se doslazují přímo ovocem. Špatnou variantou nejsou ani umělá sladidla, například na bázi stévie. Naopak glukózovo-fruktózovému sirupu se raději vyhněte obloukem.

3. Ještě méně tuků

Nesahejte po pamlscích s obsahem tuku větším než 15–20 %. Ohlídejte si také kvalitu použitých tuků.

Preferujte tyčinky s nižší energetickou hodnotou

I když máte „hlad jako vlk“, sáhněte po tyčince s nižší energetickou hodnotou, tedy cca do 1 600 kJ. Vyšší podíl kalorií totiž většinou značí přítomnost právě nevhodných sladidel, nebo polevy/náplně, které energetickou hodnotu zvyšují cca o 15–20 %.

Proteinové tyčinky mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Rozhodně je můžete zařadit i v redukčním režimu, zvláště pokud víte, že nebudete mít po ruce jiný zdroj kvalitního jídla, ale nikdy jimi nenahrazujte pestrou stravu. Výživoví poradci doporučují maximálně 3–4 kvalitní tyčinky týdně.

3 tipy na dobré proteinové tyčinky

1. Quest nutrition, Quest bar, 60 g

Chuťově velice oblíbená tyčinka z arašídového másla a kvalitních mléčných bílkovin. Se sníženým obsahem cukru a kalorickou hodnotou pod 1 300 kJ. Kdo jednou zkusil příchuť „cookie nad cream“, prý ji nemůže pustit z hlavy.

2. Weider, 60% Protein Bar, 45 g

Tyčinka s jedním z nejvyšších podílů bílkovin na trhu a pouhými 0,4 g cukru. Na 45 g obsahuje 27 g bílkovin. Pozor jen na vyšší kalorickou hodnotu kolem 1 570 kJ.

3. Extrifit®, Exxe® Protein Bar, 65 g

Žádné nadbytečné cukry a chemická „pojítka“. Tyto tyčinky se pyšní 3 složkovým proteinem, snadno využitelným v našem těle. Navíc až 25 g vlákniny a energetickou hodnotou do 887 kJ (dle příchuti). Nejprodávanější chuťovou variantou je dvojitá čokoláda, následovaná příchutí mandle-vanilka.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Redakce

Redakce

Každý den vám přinášíme novinky a zajímavosti ze světa zdravého životního stylu a hubnutí.