BezHladovění.cz

Motivace k hubnutí

Když se mluví o hubnutí, obvykle se lidem vybaví statě o správném stravování, cvičení, potažmo podpůrných prostředcích a přípravcích, v nejzazších případech o operativních zákrocích. Málokdy se však zmiňuje faktor, který je možná vůbec nejdůležitější a tvoří rozdíl mezi úspěchem a selháním. Tím faktorem je motivace.

Slovo motivace pochází z latinského slovesa movere, což znamená pohybovati se – a to zejména směrem kupředu. Etymologie pojmu dobře demonstruje podstatu motivace, jíž je tlak či hybná síla, která může působit z vnějšku, anebo zevnitř.

Vnější motivace k hubnutí

Když se řekne vnější motivace, je tím myšlen popud přicházející z okolí, který nás může k něčemu přimět. V případě hubnutí to může být například nátlak okolí, partnera, hrozby lékařů a podobně.

Taková motivace má jistě svou sílu, ale obvykle se pojí se slovem „muset“. Vnější motivaci často pociťujeme jako povinnost, více či méně nepříjemnou. Například musíme chodit do práce, abychom vydělávali peníze a uživili sebe a případně naši rodinu. Kolik lidí se těší do práce a chodí tam s nadšením a rádi? Nicméně, tato vnější motivace je natolik silná, že jen málokdo se proti ní vzepře.

Pociťuje-li člověk něco jako povinnost, něco čemu se nemůže vyhnout, vnímá to jako tlak a vůči nátlaku mysl automaticky reaguje odporem – i kdyby nebyl na místě. Vzpomeňte si na příběh z Toma Sawyera, který musel s největší nechutí natírat plot. Byl ale natolik chytrý, aby ostatní děti přesvědčil, že je to zábava – ty, hnány pocitem „já chci“, mu pak za možnost natírat s ním dokonce platily.

Ačkoli jde o dětský příběh, jistě v něm poznáte určitý platný vzorec lidského chování. Abychom tedy dosáhli té správné motivace pro hubnutí, která má šanci nám vydržet a udělá z cvičení a diety potěšení, namísto utrpení, je nutné přejít z „musím“ na „chci“ nebo ještě lépe „toužím“.

reklama

Doporučujeme

FotoPopis
naturhouse

Zhubněte zdravě, trvale a ohleduplně k vašemu tělu.

Bezplatná konzultace zahrnuje: měření % podkožního tuku, rizikového tuku mezi orgány, metabolického věku, atd. Výživový poradce s vámi probere vaše stravovací návyky, sestaví jídelníček a dá vám konkrétní tipy na hubnutí.

Rezervujte si konzultaci dnes 7.8.2020 a navíc získáte 2 kuchařky plné zdravých receptů zdarma.

Prohlédnout si proměny klientů 

Vnitřní motivace

Čím více emocí vložíme do své motivace, tím bude silnější a stálejší. Vnímá-li člověk nějakou činnost jako nutnost, musí zapojit vůli, aby se přiměl ji vykonat. Pokud něco dělat chcete, vůli k tomu nepotřebujete. Těžko byste hledali člověka, kterého byste museli nutit nebo přemlouvat, aby dělal něco, co dělat chce, co ho baví nebo co má rád (v případě, že to není v rozporu s jinou motivací – například v pracovní době). Nakonec, říká se, že kdo chce, způsob si najde.

Když ve vás vnitřní motivace zdomácní, stává se daná činnost sama sobě účelem. Na začátku však pravděpodobně budete muset svou motivaci nějak zdůvodnit. Najít si záminky a důvody, které jsou pro vás smysluplné. Například:

  • Když cvičím, cítím se radostně a sebevědomě – je koneckonců dokázané, že fyzické cvičení tento vliv má
  • Když se mi hubnutí daří, mám ze sebe skvělý pocit a můj životní elán roste
  • Když zdravě jím, cítím se zdravější a vitálnější apod.

Další způsoby motivace při hubnutí

Motivovat k výkonu vás výrazným způsobem může také „názorný příklad“. Když vidíte nebo slyšíte o lidech, kteří dokázali to, co chcete dokázat vy. Proto je součástí reklam na hubnutí tak často příběh o konkrétním člověku, který zhubnul (nezřídka smyšlený), představující jakýsi mýtus, jejž budou chtít lidi ve stejné situaci následovat. Nejen děti mají totiž tendenci ztotožnit se s hrdiny a příběhy. Názorný příklad, který zvolíte, by však měl být přiměřený vašim možnostem, jinak může být spíše demotivující. Pohled na dokonalého kulturistu či model často spíše svádí hodit rovnou flintu do žita.

Velkou sílu může mít také „negativní“ motivace. To znamená odstrašující příklady. Vidí-li člověk něco takového, může v něm narůst velmi mocné přesvědčení, že takto prostě skončit nechce. Tento druh motivace může být u mnoha lidí výraznější a účinnější než všechny ostatní dohromady.

Který typ motivace na vás nejlépe platí, to už budete muset zjistit sami. Myslete však na to, že máte-li bojovat s kilogramy, určitě vám nepřidá, když navíc budete muset bojovat také se svou vůlí.

Baví vás žít zdravě? Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout.
Upozornění na nové články, jídelníčky a recepty posíláme 3x týdně (po, st, pá). Z odběru novinek se můžete kdykoli odhlásit.
Redakce

Redakce

Každý den vám přinášíme novinky a zajímavosti ze světa zdravého životního stylu a hubnutí.

Share via
Send this to a friend