Jak se zbavit celulitidy? 5 nejúčinnějších cviků

Celulitida trápí většinu žen. Nadváha a vyšší věk její vznik sice podporují, vzhled kůže však hodně ovlivní také genetika a zejména životní styl. K nejlepším zbraním v boji s dolíčky připomínající pomeranč patří vyvážený jídelníček a cviky, které cílí na ženské problematické partie.

Co je celulitida

Ženská pokožka se od mužské liší. Však také muži mívají celulitidu výjimečně většinou kvůli nadbytku ženského hormonu estrogenu. Ženská pokožka je mnohem pružnější a bohužel i náchylnější k různým změnám. 

Na vzniku pomerančové kůže se podílí snížená schopnost organismu vylučovat odpadní a škodlivé toxiny. Ty zůstávají v těle, hromadí se pod kůží v tukových buňkách a způsobují povrchovou deformaci kůže. Proces se nazývá lipohypertrofie a jedná se o nadměrný růst objemu tukové tkáně

Co celulitidu způsobuje

Svým způsobem se jedná o přirozený proces probíhající v každém ženském těle. Však také celulitidou trpí přes 90 % žen. Neohrožuje zdraví, jedná se čistě o estetický problém. To ale neznamená, že s pomerančovou kůží nelze úspěšně bojovat. Zvláště, když se nám ženám vůbec nelíbí :/. Vědět, co za vznikem “hrbolaté” pokožky stojí, znamená pochopit, co na ni nejlépe zabírá. 

Negativní vliv na vzhled pokožky má zejména:

  • nezdravý jídelníček bohatý na cukry a tuky,
  • nedostatek pohybu a cvičení,
  • sedavé zaměstnání,
  • nadmíra stresu,
  • alkohol a kouření.

Například takový zdravý jídelníček hraje zásadní roli, protože přispívá k normálním funkcím vnitřních orgánů, podporuje vylučování škodlivých látek a zajišťuje zdravé proudění lymfy v celém těle.

celulitida a strava
Strava ovlivňuje tělesnou hmotnost i vzhled kůže.

Lze se celulitidy zbavit? Jak?

Velkou roli hraje genetika. Ženy obdarované dobrým genetickým potenciálem se celulitidou a nadváhou nemusí trápit v mladí, ani ve vyšším věku. Takových žen je však málo. Většina z nás se od mládí a zejména po porodu zabývá tím, jak se ďolíčků na stehnech a zadečku zbavit nebo je alespoň zmírnit. Není to snadné, ale ani beznadějné. Chce to však silnou vůli, péči a hlavně důslednost. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Celulitida na stehnech a zadku: Jak se jí zbavit?

Na pomerančovou pokožku platí:

  • zdravý a vyvážený jídelníček,
  • pravidelný pohyb s aerobním efektem,
  • posilovací cvičení zaměřené na problematické partie,
  • masáže povzbuzující lymfatický systém,
  • kosmetické přípravky proti celulitidě.

Na pomerančovou kůži zabírá pohyb, jídelníček i kosmetika 

Spousta žen se ráda spoléha na různé pilulky a krémy na celulitidu, které slibují okamžité napnutí pokožky, odstranění a zmírnění celulitidy i úbytek centimetrů. Tyto přípravky nejsou sice vyloženě zbytečné, samy o sobě však nefungují. Boj s ďolíčky mohou ale podpořit, když zapojíte i hlavní “zbraně”.

Zásadní je nastartovat metabolismus a obnovit funkce lymfatického systému. Jsou nezbytné pro správné vylučování odpadních a škodlivých látek z těla a brání zadržování vody a tuku v těle. 

Dosáhnete toho za pomoci zdravého jídelníčku a pohybu. Nejlepší je kombinovat svižnou chůzi, jogging, běh či jízdu na kole či na kolečkových bruslích s jednoduchým a efektivním posilovacím cvičením 2× až 4× týdně po dobu 30 až 60 minut.

zmírnění celulitidy
Krémy a jejich vtírání projevy pomerančové kůže mírní.

Pětice základních cviků, které pomáhají odstranit celulitidu

Anticelulitidní posilovací cvičení by mělo zahrnovat pět účinných cviků, které přímo cílí na ženské problematické partie, jako jsou stehna, zadek, břicho a také paže. Které cviky to jsou?

1. Dřepy

Dřep je právem označován za krále cviků v boji proti pomerančové kůži. Zapojuje celé tělo a účinně posiluje hlavně stehna a zadek, ale také bříško. Důležitá je správná technika. Existují různé způsoby provedení, kterými si zpestříte tréninku i zvýšíte náročnost. Dřep s výskokem nebo s delší výdrží v dolní poloze je jakýsi lék na celulitidu. 

2. Výpady

To samé platí rovněž pro výpady. Základní způsob provedení spočívá v hlubším podřepu s jednou předkročenou nohou. Varianty jsou různé. Provádět je lze úkrokem dozadu nebo do strany. Roli hraje délka kroku, hloubka podřebu, výdrž apod. Efektivitu cviku zvýšíte pomocí gumiček nebo činek.

3. Zanožování, unožování a snožování

Do jedné skupiny cviků lze zahrnout cviky, jejichž princip spočívá v unožování, zanožování či snožování jedné či obou noh. 

Obě nohy naráz se procvičují na speciálních posilovacích strojích (abduktor a adduktor), případně s pomůckami. Při snožování se často používá malý či velký balon umístěný mezi nohama, u zanožování a roznožování zase odporová gumička. 

Při cvičení s vlastní vahou, gumičkami a činkami se každá noha procvičuje zvlášť. I zde lze vyzkoušet celou řadu variant prováděných ve stoje, v kleče i v leže.

zanožování
Zanožování má spoustu různě náročných variant.

4. Výstupy

Dalším cvikem, který má na hrbolatou kůži ničící efekt, jsou výstupy, při nichž prokrvíte celé tělo, hlavně však nohy a zadek. Použít lze schody doma, venku i v práci, lavičku v parku, kuchyňskou židli i stupínek na step aerobik. Fantazii se meze nekladou 😉

5. Zvedání pánve

Chcete-li se povalovat, nevadí. Zadek krutě procvičíte i vleže při zvedání pánve. Důležité je přitom nezatěžovat záda, používat správně zadek a stehna a v horní poloze vydržte několik sekund, až to začne pořádně pálit. To se pálí tukové buňky a s nimi i celulitida 🙂

TIP NA VIDEO: Trénink proti celulitidě

Jak vymyslete efektivní trénink proti celulitidě

Nemusíte vymýšlet nic složitého, ani trávit hodiny v posilovně. Naplánujte si kratší trénink v délce 30 až 40 minut každý druhý den nejlépe po ránu. Lépe tak nastartujete metabolismus a rozproudíte celý organismus.

Od každého cviku provádějte 3 série. Začněte na 12 až 20 opakováních. Počet opakování navyšte po dvou až třech týdnech. Ke zvednutí obtížnosti slouží pomůcky. Oblíbené jsou posilovací gumičky s různou silou odporu.

Šokujte tělo, střídejte pořadí cviků i různé způsoby provádění tréninku:

  • Cviky provádějte postupně za sebou: každý cvik odcvičte a mezi sériemi si vždy dopřejte krátkou pauzu.
  • Dělejte supersérie: střídejte dva až tři cviky, vždy odcvičte jednu sérii od každého cviku a poté supersérii minimálně jednou zopakujte.

Odcvičte všechny cviky v jedné sérii a bez pauzy: pořádně se zapotíte, když v rámci jedné rychlé série odcvičíte jednu sérii od každého cviku bez přestávky. Teprve poté si odpočiňte a proveďte druhou a ideálně i třetí sérii.

Závěrečné shrnutí: Proti zdravé výživě a cvičení nemá celulitida šanci

Celulitida je sice odolný nepřítel, není však neporazitelná. Využijte všechny zbraně, které máte k dispozici. Není jich vůbec málo.

  • Jezte zdravě. Do jídelníčku zařaďte ovoce, zeleninu, luštěniny, obiloviny, zdravé mléčné výrobky i libové maso a ryby.
  • Dodržujte pitný režim. Denně vypijte alespoň 2 litry tekutin, v létě a při sportu až dvojnásobné množství.
  • Každý den se hýbejte. Choďte na procházky, běhejte a jezděte na kole nebo bruslích.
  • Posilujte problematické partie každý druhý den 30 minut nebo 3krát týdně po dobu 60 minut. 
  • Snažte se vydávat o trochu více kalorií než přijmete.
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.