Chcete si udržet váhu přes svátky? Projděte si rychlý seznam tipů a triků. Během těchto dnů se vám asi nepodaří zhubnout, ale rozhodně by číslo na váze mělo zůstat po Vánocích takové, jaké jste tam viděli před svátky.
1. Reálné cíle
Přes vánoční svátky byste měli zmírnit vaše nároky na hubnutí a stanovovat si reálné cíle: například nezhubnout, ale ani nepřibrat, a po novém roce opět začít s rozumným plánem na hubnutí. Nemá cenu se trápit a dopředu si stanovovat pravidla, o kterých víte, že je stejně nedodržíte.
2.Všeho s mírou
Základem je přemýšlet nad tím, co jíte. Uvědomovat si, že každý kousek cukroví má svoji kalorickou hodnotu. Například:
- vanilkové rohlíčky (100 g): 2 437 kJ
- linecká kolečka s marmeládou (100 g): 2 148 kJ
- banánky v čokoládě (100 g): 1920 kJ
Rozhodně byste se o svátcích neměli přejídat. Není důvod se vzdávat všech vánočních pochutin. Stačí si dopřát o něco menší porce a o to více si jídlo vychutnat.
3.Odlehčené vánoční recepty
Některá jídla se dají připravit mnohem zdravěji, než jste zvyklí, a výsledek je v podstatě stejný.
Klasický bramborový salát nepatří mezi nejdietnější pokrmy, existuje však jeho méně tučná varianta. Místo majonézy použijte bílý jogurt nebo »light« majonézu jogurtem doplňte. Bramborový salát může postrádat i uzeninu a vejce, zvýšíte-li množství zeleniny.
Na internetu visí spousta odlehčených receptů na různé druhy cukroví.
4. Nepečte pro celou ulici
Nemusíte přece napéct cukroví, jak pro celou armádu. Stačí jen množství nezbytně nutné k přežití vánočních svátků. Odpadne vám tak výmluva, že si musíte dát, protože by se to jinak nesnědlo.
Při pečení zbytečně neochutnávejte a slaďte méně než doporučuje recept.
5. Nezapomeňte na pohyb
Vánoce nemusíte strávit před televizí s ovladačem v jedné ruce a s mísou cukroví v té druhé. Choďte na procházky. Odpočinete si, zároveň protáhnete tělo a budete mít dobrou náladu. Při pohybu se navíc aktivuje váš metabolismus.
- chůze rychlostí 4 km/hod: 800 až 1 000 kJ
- chůze rychlostí 8 km/hod: 1 500 až 1 900 kJ
- běh/jogging: 1500 až 2500 kJ
A pokud zrovna venku nevládne to nejpříjemnější počasí, najděte si chvíli a zacvičte si doma. I malá chvilka je lepší, než nedělat nic.
6. Na vánoční stůl patří ovoce
Neberte ovoce jen jako vánoční dekoraci, ale pusťte se do jeho konzumace. Připravte si ovocné mísy a zobejte ovoce místo cukroví. Můžete si ho dopřát také v sušené formě a přidat oříšky. Dobře vám také poslouží ovocný salát s citrónovou šťávou a medem, který obsahuje velké množství vitamínů.
- mandarinky (100 g): 197 kJ
- jablka (100 g): 255 kJ
- pomeranče (100g): 200 kJ
7. Chlebíčky trochu jinak
Chlebíčky nahraďte jednohubkami z různých druhů ovoce, zeleniny a nízkotučného sýra. Můžete přidat také olivy. Na jednohubky není nutné používat rohlík nebo veku.
8. Pozor na alkohol
Dejte si pozor na konzumaci alkoholu. Alkoholické nápoje obsahují velké množství kalorií. Nejlepší variantou je bílé víno, nejlépe zředěné vodou.
- vaječný koňak (100 ml): 1 350 kJ
Samozřejmě si nezapomeňte hlídat svůj pitný režim během dne – minimálně 2 litry tekutin (vyjma alkoholických) denně. Nejlepší je neperlivá, neslazená voda.
9. Zlaté prasátko stejně neuvidíte
Na Štědrý den rozhodně nedržte hladovku. Zlaté prasátko stejně ještě nikdy nikdo neviděl. Raději vypijte během dne zmiňované 2 litry vody a dejte si tři jablka a dva banány. Ke sváteční večeři vám pak bude stačit menší porce a nebudete mít tendenci se přejídat.
10. Nestresujte se
A nakonec pamatujte na to, že Vánoce jsou svátky pohody a klidu. Užívejte si přítomnosti svých blízkých a zbytečně se nestresujte. Stresový hormon kortizol dokáže napáchat víc škody než velký řízek.
Stres a únava zvyšují riziko přejídaní. Dopřejte si dostatek spánku, pohybu a relaxace.
Přejeme klidné svátky plné radosti 🙂