BezHladovění.cz

7 tipů na rychlé a zdravé silvestrovské pohoštění

Když se řekne Silvestr, většina z nás si představí bujaré oslavy příchodu nového roku. Samozřejmě nesmí chybět ani dobré jídlo. Jak nesklouznout k nezdravým pochutinám a přemíře alkoholu?

Pokud se chcete nadměrného energetického příjmu poslední den v roce vyvarovat, pozvěte tentokrát přátele k sobě. Silvestrovská tabule se dá připravit i zdravě tak, aby zapadla do jídelníčku i toho největšího nadšence zdravého životního stylu a redukčního jídelníčku.

Jak na to?

Pravidlo číslo 1.: Omezte příjem alkoholu na 1–2 skleničky něčeho dobrého. A k tomu zakousněte třeba některou z těchto dobrot:

1.      Zeleninové jednohubky

Nakrájejte na kolečka zeleninu dle chuti – může to být například okurka či mrkev, ale využít se dá i ovoce, jako třeba jablka. Kolečka poté namažte rostlinnou pomazánkou nebo lučinou a navrch připíchněte párátkem olivy. Jednoduché a zdravé jednohubky jsou rázem na světě!

okurkove jednohubky

TIP: Zkuste třeba úžasné okurkové jednohubky se semínkovou pomazánkou!

2.      Salát se žlutým melounem a prosciuttem

Další oblíbenou variantou lehoučkého předkrmu je salát ze žlutého melounu s italskou sušenou šunkou. Během 15 minut je hotový, ale hosté na něj budou vzpomínat ještě dlouho.

meloun-s-parmskou-sunkou

3.      Zapečené papriky

Papriky rozpulte, zbavte semínek a vedle si připravte směs z cibulky, cherry rajčat a cukety. Směs osmahněte, naplňte jí papriky a navrch dejte plátek mozzarelly. Dejte zapéct asi na 20 minut na 190 stupňů a můžete podávat.

4.      Zdravé špízy se sýrem

Nakupte své oblíbené sýry v méně tučné variantě, nakrájejte na menší kostičky a napichujte na párátka střídavě s hroznovým vínem nebo olivami. Dokonalá pochoutka třeba k vínu.

5.      Lososové roládky

Kupte celozrnnou tortillu, na kterou namažte v tenké vrstvě tvarohový sýr. Potom poklaďte uzeného lososa a listy čerstvého špenátu, zarolujte a dejte na chvíli vychladit. Před podáváním nakrájejte na mini roládky a rozložte na tác pro návštěvu.

lososove-roladky

6.      Celozrnné kanapky

Klasické jednohubky udělejte podle sebe, pouze místo obyčejného rohlíku použijte celozrnný a před tučným salámem upřednostněte libovou kvalitní šunku a zeleninu. Uvidíte, že lehké kanapky zmizí ze stolu zcela stejně jako ty klasické!

7.      Sladké banánky v čokoládě

Banán nakrájejte na kolečka, napíchněte je na párátka a přímo u stolu namáčejte do kvalitní roztopené horké čokolády. Místo banánu samozřejmě můžete použít i jiné ovoce, třeba ananas, hroznové víno nebo pomelo. Fantazii se meze nekladou.

banany-v-cokolade

Na závěr by se hodilo zopakovat doporučení, abyste nekonzumovali alkoholické nápoje. Málokdo tomu však dokáže na Silvestra vyhovět. Proto se alespoň pokuste soustředit na druh a množství alkoholických nápojů. Před sladkými koktejly dejte raději přednost sklence dobrého vína.

Šťastný nový rok!

7 tipů na rychlé a zdravé silvestrovské pohoštění
5 (100%) 1 hlasů

Mgr. Sandra Figalová

Mgr. Sandra Figalová

Zdravý životní styl je mojí zálibou už delší dobu, kromě studia oboru Nutriční terapie na 1. lékařské fakultě se o výživu a sport zajímám i ve volném čase. Zastávám přístup, že každý jsme trochu jiný a máme jiné individuální potřeby, na které bychom měli brát vždy ohled.