BezHladovění.cz

7 tipů na rychlé a zdravé silvestrovské pohoštění

Když se řekne Silvestr, většina z nás si představí bujaré oslavy příchodu nového roku. Samozřejmě nesmí chybět ani dobré jídlo. Jak nesklouznout k nezdravým pochutinám a přemíře alkoholu?

Pokud se chcete nadměrného energetického příjmu poslední den v roce vyvarovat, pozvěte tentokrát přátele k sobě. Silvestrovská tabule se dá připravit i zdravě tak, aby zapadla do jídelníčku i toho největšího nadšence zdravého životního stylu a redukčního jídelníčku.

Jak na to?

Pravidlo číslo 1.: Omezte příjem alkoholu na 1–2 skleničky něčeho dobrého. A k tomu zakousněte třeba některou z těchto dobrot:

1. Zeleninové jednohubky

Nakrájejte na kolečka zeleninu dle chuti – může to být například okurka či mrkev, ale využít se dá i ovoce, jako třeba jablka. Kolečka poté namažte rostlinnou pomazánkou nebo lučinou a navrch připíchněte párátkem olivy. Jednoduché a zdravé jednohubky jsou rázem na světě!

okurkove jednohubky

TIP: Zkuste třeba úžasné okurkové jednohubky se semínkovou pomazánkou!

2. Salát se žlutým melounem a prosciuttem

Další oblíbenou variantou lehoučkého předkrmu je salát ze žlutého melounu s italskou sušenou šunkou. Během 15 minut je hotový, ale hosté na něj budou vzpomínat ještě dlouho.

meloun-s-parmskou-sunkou

3. Zapečené papriky

Papriky rozpulte, zbavte semínek a vedle si připravte směs z cibulky, cherry rajčat a cukety. Směs osmahněte, naplňte jí papriky a navrch dejte plátek mozzarelly. Dejte zapéct asi na 20 minut na 190 stupňů a můžete podávat.

4. Zdravé špízy se sýrem

Nakupte své oblíbené sýry v méně tučné variantě, nakrájejte na menší kostičky a napichujte na párátka střídavě s hroznovým vínem nebo olivami. Dokonalá pochoutka třeba k vínu.

5. Lososové roládky

Kupte celozrnnou tortillu, na kterou namažte v tenké vrstvě tvarohový sýr. Potom poklaďte uzeného lososa a listy čerstvého špenátu, zarolujte a dejte na chvíli vychladit. Před podáváním nakrájejte na mini roládky a rozložte na tác pro návštěvu.

lososove-roladky

6. Celozrnné kanapky

Klasické jednohubky udělejte podle sebe, pouze místo obyčejného rohlíku použijte celozrnný a před tučným salámem upřednostněte libovou kvalitní šunku a zeleninu. Uvidíte, že lehké kanapky zmizí ze stolu zcela stejně jako ty klasické!

7. Sladké banánky v čokoládě

Banán nakrájejte na kolečka, napíchněte je na párátka a přímo u stolu namáčejte do kvalitní roztopené horké čokolády. Místo banánu samozřejmě můžete použít i jiné ovoce, třeba ananas, hroznové víno nebo pomelo. Fantazii se meze nekladou.

banany-v-cokolade

Na závěr by se hodilo zopakovat doporučení, abyste nekonzumovali alkoholické nápoje. Málokdo tomu však dokáže na Silvestra vyhovět. Proto se alespoň pokuste soustředit na druh a množství alkoholických nápojů. Před sladkými koktejly dejte raději přednost sklence dobrého vína.

Šťastný nový rok!

Baví vás žít zdravě? Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout.
Upozornění na nové články, jídelníčky a recepty posíláme 3x týdně (po, st, pá). Z odběru novinek se můžete kdykoli odhlásit.
Sandra Figalová

Sandra Figalová

Zdravý životní styl je mojí zálibou už delší dobu, kromě studia oboru Nutriční terapie na 1. lékařské fakultě se o výživu a sport zajímám i ve volném čase. Zastávám přístup, že každý jsme trochu jiný a máme jiné individuální potřeby, na které bychom měli brát vždy ohled.

Share via
Send this to a friend