15 osvědčených kombinací potravin pro rychlejší hubnutí

Zkoušeli jste už všemožné diety, ale kila ne a ne jít dolů? Není se čemu divit – jednostranná strava metabolismus správně „nenakopne“. Naopak tyto kombinace zdravých potravin fungují spolehlivě!

Ryby a asijské koření

Že výrazné koření podporuje chutě i trávení, je známá věc. Tyto 2 kombinace si zamilujete a navíc vám pomohou zhubnout:

1. Tuňák a zázvor

Přemýšleli jste někdy, proč se k sushi servírují plátky nakládaného zázvoru? Tento zázračný „kořen“ totiž urychluje vyprazdňování žaludku a blokuje zánětlivé procesy. Tuňák je zase zdrojem cenných omega 3-mastných kyselin. Ty zbavují tělo chemikálií podporujících ukládání tuku v důsledku stresu a zabraňují růstu tukových buněk.

2. Losos a česnek

Také losos je vynikajícím zdrojem omega 3-mastných kyselin a hodnotných bílkovin podporujících tvorbu svalové hmoty. Čím větší podíl svalů naberete, tím rychlejší bude i váš metabolismus.

Česnek navíc bojuje proti nepříjemnému břišnímu tuku. Odborníci provedli výzkum, kde skupina žen užívala po dobu 12 týdnů 80mg výtažek z česneku. Všechny respondentky zhubly a snížilo se jejich BMI.

Špenát trochu jinak

Milujte čerstvé špenátové listy? Jen tak v salátu, nebo spařené jako zdravou přílohu k masu? Kdyby znal Pepek Námořník tyto kombinace, rezignoval by na své polotovary:

3. Špenát a banány

Zejména zelenější banány obsahují tzv. rezistentní škrob. Zvyšuje pocit sytosti a tělo musí pracovat na plné obrátky, aby jej strávilo. Díky tomu odbourává břišní tuk. Banány oplývají také draslíkem, který vás zbaví otravného nadýmání. Smoothie se špenátem a banánem je tak ideální svačinka třeba před důležitou schůzkou!

4. Špenát a avokádový olej

Mononenasycené mastné kyseliny z avokádového oleje pomáhají zahnat hlad. V tandemu s nízkokalorickou zeleninou vás zasytí, aniž byste přibrali. Listová zelenina snižuje zejména u žen BMI a ubírá nenáviděné centimetry v pase.

Opepřete si život s chilli a pepřem

Pepř i chilli nás doslova rozpalují, a pomáhají tak rozproudit i trávení. Vyzkoušejte jej do těchto dobrot:

kuřecí steak s rukolou a rajčatem

5. Pečené kuře s kajenským pepřem

Jakmile pečete nebo grilujete, posypte kuře trochou kajenského pepře. Jde o odrůdu pálivějšího chilli, které v kombinaci s drůbeží bohatou na bílkoviny nakopne spalování kalorií až o 35 %.

6. Vajíčka s pálivou paprikou

Když si připravujete třeba volská oka, posypte je trochou papriky. Vejce urychlí metabolismus a paprika přidá vitamín C. Ten potlačuje činnost hormonu kortizolu, který způsobuje hromadění tuku kolem pasu.

7. Brambory a černý pepř

Podle odborníků zbavují brambory hladu dokonce lépe než hnědá rýže nebo ovesné vločky. Nejlépe jejich sílu využijete v kombinaci s olivovým olejem a černým pepřem.

Citrusy dokáží divy

Vitamíny z čerstvě vymačkané citrónové šťávy jsou nezbytné pro celkovou kondici i hubnutí. Vitamín C z jedné poloviny citrónu prý dokáže nakopnout spalování až o 25 %.

8. Bílý čaj s citrónem

Bílý čaj pomáhá s redukcí váhy hned několika způsoby. Zlepšuje odbourávání tuků, blokuje růst tukových buněk a dodává antioxidanty, které urychlují odbourávání tuku a jeho přeměnu na energii.

9. Voda s citrusovými plody

Vychlazená pramenitá voda s plátky citrónu, grepu nebo pomeranče strčí chuťově do kapsy všechny slazené limonády. A o zdravotních výhodách ani nemluvě! Z citrusů nikdy neokrajujte kůru – stimuluje totiž jaterní enzymy, které pomáhají odplavit z těla toxiny i přebytečný tuk.

Co jde, posypte skořicí

Jedno z nejvoňavějších koření neobsahuje kalorie, zato dostatek antioxidantů, které pomáhají rozpouštět břišní tuk. Tyto kombinace fungují nejlépe:

10. Jogurt s ovocem a skořicí

Kombinace vápníku a vitamínu C zmenšuje množství tuku, které tělo z jídla vstřebá, a zabraňuje jeho ukládání. Skořice navíc podpoří trávení.

11. Ranní káva posypaná skořicí

O tématu „káva a hubnutí“ existuje řada polemik. Jedno však zůstává jisté – káva urychluje metabolismus. Skořice účinek ještě znásobí.

ranní káva a hubnutí

Zdravé snídaně a svačinky s ovocnými bobulemi

Brusinky, borůvky, maliny, ostružiny i jahody mají mnoho společného. Při hubnutí oceníte především vysoký obsah vlákniny, vitamínů a minerálů. Jídla obohacená o ovocné bobule podle některých výzkumů snižují tvorbu tukových buněk až o 73 %!

12. Ovesné vločky a (lesní) ovoce

Ideální snídaně! Kombinace vlákniny z vloček a ovoce ideálně rozloží získanou energii a brání ukládání tuků.

13. Jogurt s ovocem

Vápník dohromady s vitamínem D snižuje vstřebání tuků a pomáhá zbavit se břišních „polštářů“. Vláknina z ovoce se postará o to, aby tělo tyto látky využilo na maximum.

čerstvý jogurt s borůvkami

14. Ricotta s ovocem

Také ricotta je bohatá na vápník. V kombinaci s ovocem tak pomáhá metabolizovat tuk.

15. Vlašské ořechy a sušené nebo čerstvé ovoce

Nerozpustná vláknina z ovoce „živí“ přátelské bakterie ve střevech a spouští produkci mastných kyselin potlačujících záněty. V kombinaci s polynenasycenými mastnými kyselinami z ořechů brání ukládání tuků a zlepšují metabolismus inzulínu v těle.

Teď už víte, jak vytěžit ze zdravých potravin maximum a navíc si skvěle pochutnat!

K článku nás inspiroval: Lifehack.org

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Zuzana Veselá

Zuzana Veselá

Jsem vystudovaná právnička, ale nyní se naplno věnuji psaní. Mám ráda českou, italskou, indickou a mexickou kuchyni. Miluji ochutnávání nových druhů exotického ovoce a (nealko!) nápojů. Od vyváženého jídelníčku z poctivých surovin se podle mě odvíjí i naše celková pohoda.