Bezhladoveni.cz

Test 9 přírodních sladidel: Které vítězí?

Klasický bílý cukr dnes stojí na pranýři jako středověcí mučedníci. Čím tedy zdravě sladit, když vás honí mlsná? Podívejte se s námi na zoubek 9 alternativním sladidlům.

reklama

Třtinový cukr

Značka: Countrylife

Sladivost: vysoká

Kalorická hodnota: 377 kcal/100 g

Použití: Třtinový cukr má stejné využití jako běžný bílý řepný cukr. Je dobrý na pečení, vaření, ale také k oslazení čaje či kávy.

Proč je dobrý: Třtinový cukr během výroby neprochází rafinací a bělením, díky čemuž si uchovává vitaminy, minerály, enzymy i vlákninu. Najdete v něm také zbytek melasy, bohaté na železo, hořčík, zinek a vitaminy skupiny B. Množství melasy v cukru poznáte jednoduše podle jeho barvy. Takže čím tmavší, tím lepší.

Sušená třtinová šťáva

Značka: bio nebio

Sladivost: vysoká

Kalorická hodnota: 388 kcal/100 g

Použití: Je výborná do dezertů i nápojů. Lze ji použít stejným způsobem jako klasický bílý cukr.

Proč ji zvolit: Třtinová šťáva se získává šetrným způsobem, při kterém nedochází k odstranění zdravé melasy. Proto v třtinové šťávě zůstává vysoký obsah minerálů, vitaminů a bílkovin.

Kokosový cukr

Značka: Wolfberry

Sladivost: střední

Kalorická hodnota: 376 kcal/100 g

Použití: Výborný na oslazení teplých i studených nápojů. Využijete ho i při pečení a k dochucení různých dezertů, jogurtů a müsli.

Proč si ho pořídit: Kokosový cukr je ideální náhražkou bílého řepného. Získává se ručně z nektaru palmových květů. Krystalky tohoto cukru se chutí podobají karamelu. Mají velmi nízký glykemický index, díky čemuž se vstřebávají mnohem pomaleji a nezpůsobují tak rychlé výkyvy hladiny cukru v krvi. Proto je kokosový cukr vhodný i pro diabetiky a pro ty, kteří chtějí shodit nějaké to kilo.

kokosový cukr

Med

Značka: Confeira

Sladivost: vysoká

Kalorická hodnota: 328 kcal/100 g

Použití: Med se hodí k oslazení čaje, jogurtu, ale i k pečení moučníků a vánočního cukroví. Dokážete si představit perníčky bez medu?

Proč s ním sladit: Je přímo napěchovaný cennými látkami, které naše tělo potřebuje zejména v chladných měsících. Med je pro většinu lidí lehce stravitelný, posiluje srdce, nervy a dodává našemu tělu minerály a další stopové prvky. Má antibakteriální a antiseptické účinky a není tedy divu, že se k léčbě různých nemocí užíval už před 3 000 lety.

med

Melasa

Značka: Health link

Sladivost: střední

Kalorická hodnota: 229 kcal/100 g

Použití: Nejvíce se hodí k přípravě (vánočního) cukroví a také k polévání palačinek nebo lívanců. Vyzkoušet ji můžete také s domácím müsli a jogurtem. Její typická chuť nesedí úplně každému. Vzhledem ke skvělému složení však stojí za to dát jí šanci.

melasa

Jaké látky obsahuje: Melasa je přírodní nerafinované sladidlo. Nenajdete v ní barviva, konzervační látky ani další syntetické přísady. Naopak obsahuje spoustu cenných látek – jako jsou (skoro všechny) vitaminy skupiny B, vápník, hořčík, fosfor, železo, draslík, zinek, měď, chrom, sodík a nenasycené mastné kyseliny. Ne nadarmo se jí také říká „černý zázrak“.

TIP: Zkuste třtinovou melasu se 3 % bílkovin, vitaminy, minerály a stopovými prvky.

Rýžový sirup

Značka: Countrylife

Sladivost: střední

Kalorická hodnota: 311 kcal/100 ml

Použití: Výborný k oslazení kaše, müsli, jogurtu i ovocného salátu. Můžete ho použít také k vaření, pečení a při výrobě domácích müsli tyčinek.

Proč s ním sladit: V rýžovém sirupu najdeme vitaminy skupiny B, zinek, mangan, draslík a hořčík. Velmi pozitivní je nulový obsah fruktózy, jejíž nadměrný přísun může způsobovat kardiovaskulární onemocnění, obezitu a cukrovku.

Agávový sirup

Značka: DM Bio

Sladivost: vysoká

Kalorická hodnota: 300 kcal/100 ml

Použití: Agávový sirup má široké využití. Je skvělý k vaření, pečení i k oslazení vaší ranní kaše.

Proč ho zvolit: Sirup obsahuje vlákninu, železo, hořčík, vápník, fosfor, draslík, zinek, měď, selen, mangan a vitaminy A, B, C, E a K. Díky tomu posiluje obranyschopnost našeho těla, podporuje trávení, působí preventivně proti zácpě a snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Javorový sirup

Značka: Naše bio

Sladivost: vysoká

Kalorická hodnota: 353 kcal/100 ml

Použití: Javorový sirup je nejlepší k oslazení jogurtu, kaše, müsli a také palačinek nebo lívanců. Skvěle se hodí i do různých marinád nebo chutney.

Proč je dobrý: Má příjemnou oříškovo-medovou chuť a k tomu obsahuje řadu prospěšných látek. Je skvělým zdrojem vitaminů A, B a D, minerálních látek a antioxidantů.

Stévie

Značka: Kandisin

Sladivost: velmi vysoká

Kalorická hodnota: 0 kcal/100 g

Použití: Tekutou stévii můžete použít do všeho. Lze s ní osladit čaj i kávu. Hodí se také do kaší či k přípravě moučníků. Stačí jí však opravdu malé množství, takže zpočátku doporučujeme sladit s velkou opatrností. J

Její výhody: Obrovskou výhodou je její nulová kalorická hodnota. Působí protizánětlivě a pomáhá bojovat proti plísním a kvasinkám. Je skvělým parťákem v boji s cukrovkou, obezitou a kandidózou. Bohatý obsah vitaminů a minerálů posiluje imunitu, zlepšuje trávení, snižuje hladinu cukru v krvi, podporuje činnost slinivky břišní a působí preventivně proti pálení žáhy.

Náš názor: Které sladidlo je nejlepší?

Co se týče kalorické hodnoty, jednoznačně vítězí stévie s čistou 0. Ne každému však vyhovuje její chuť, o vyšší ceně nemluvě. Typický chuťový nádech má i „černý zázrak“ melasa, který boduje obrovským množstvím cenných látek a 2. nejnižším množstvím kalorií z testovaných sladidel.

Z testovaných sladidel se hodí do dietního jídelníčku všechny. Doporučujeme proto vyzkoušet a najít si to, které vám zachutná nejvíc. Protože o to tu jde na prvním místě.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.


Šárka Jirchářová

Mým velkým koníčkem je vaření a pečení. Nepříjemné střevní onemocnění mě přivedlo na dietu Low-FODMAP, která ve světě sklízí velké úspěchy. Ulehčuje život mnoha lidem se syndromem dráždivého tračníku. Nedostatek informací v našich končinách mě přivedl k psaní vlastního blogu www.lowfodmapdieta.cz.

Nenechte si ujít

reklama
Doprava zdarma od 2000 Kč při nákupu ochranných pomůcek na Mediskont.cz
Doprava zdarma od 2000 Kč při nákupu ochranných pomůcek na Mediskont.cz
Test na COVID, jednorázové rukavice, roušky a respirátory, jednorázové oděvy, obličejové štíty, dezinfekce na ruce, antibakteriální ubrousky, produkty za velkoobchodní ceny.

Zobrazit další slevové kupony →