Usměvavá Monika, kterou znáte jako autorku mnoha článků pro Bezhladoveni.cz, nedávno dokončila druhý kurz fitness trenéra. Mimo to se stále vzdělává ve výživě a dalších oblastech souvisejících se zdravým životním stylem. Poprosili jsme ji proto o několik tipů, které za roky cvičení a zdravého stravování nasbírala.
Obsah článku:
Pro magazín Bezhladoveni.cz píšeš už pěknou řádku let. Je přesto něco, co tě ve zdravé stravě pořád dokáže překvapit?
Mě spíše překvapuje vytrvalé hledání „svatého grálu“ v podobě jednoho jídelníčku ideálního pro všechny bez ohledu na věk, pohlaví, fyzické zatížení či zdravotní stav. Pak tu máme problém s výživovými trendy, které se mění ze dne na den. Co bylo včera špatné, je dnes to opěvované a naopak. Přitom je to velmi jednoduché.
Nezdravé potraviny neexistují, jen nevhodné množství.
Stačí prostě trochu přemýšlet nad složením jídelníčku, nepřejídat se a máte vyhráno 😉
Bojovala jsi ty osobně někdy v životě s vyšší váhou, než jsi chtěla? Co ti pomohlo?
U mě se střídají období, kdy jsem méně nebo více štíhlá. Takové to plus minus několik kilogramů. Když mám kynoucí období, tak to jde do zadku a stehen. Libová hruštička 🙂
Buď jsem sportovala hodně, nebo málo. Občas kynutí pomohl nějaký úraz. Také se umím nacpat. Naštěstí mám v sobě jakousi záklopku, a když mi začnou být kalhoty těsné, začnu na sobě makat.
Potřebuji režim, jinak to nefunguje. Loni na podzim jsem řekla dost. Rozhodla jsem se shodit cca 4 kilča, zeštíhlit nohy. Pohybu mám naštěstí dost, háček vězel jinde. Dva měsíce jsem si vedla kalorické tabulky, abych dostala pod kontrolu jídlo. Nešlo ani tak o složení, jako o porce 🙂
Také jsem si pořídila váhu a jednou za 14 dní na ni hupsnu. Lépe se to hlídá. U mě je důležité vypracovat si návyky a být konzistentní. To si myslím platí pro většinu lidí, důležitý je si najít ten správný systém.
Dáš čtenářům své tipy, jak může vypadat zdravá strava?
Myslím, že na toto téma je na Bezhladoveni.cz spousta článků. Za mě je nejdůležitější udržitelný stravovací režim. Kdo miluje sladké a zákaže si ho „navždy“, se předem odsoudí k nezdaru. Chápu, že lidé chtějí zhubnout co nejrychleji, ale ten tlak většina z nich nevydrží.
Je jednodušší a hlavně jistější na to jít pomalu, krok za krokem, nepřehánět to. Omezit ty méně zdravé potraviny, jíst více zeleniny, ovoce, luštěnin a obilovin.
Jezte vše s rozumem, nepřejídejte se a když do redukčního plánu tu a tam propašujete kousek pizzy, čokolády nebo jinou neřest, nestane se vůbec nic.
Jaké další pilíře podle tebe patří ke zdravému životnímu stylu?
Těch pilířů je několik.
- Patří sem už zmíněná udržitelnost. Je třeba si vytvořit takový režim v jídle i pohybu, který zvládnete udržovat ne měsíc nebo půl roku, ale pořád. Takže tento režim by rozhodně neměl být dokonalý.
- Další je umírněnost. Je lepší sportovat méně, pravidelně a s radostí.
- Hodně důležitá je trpělivost. Očekávání rychlých výsledků přináší zklamání. Netlačte na pilu, netrestejte se, když to půjde pomaleji.
- Nic z toho nepůjde bez pravidelnosti. Chcete-li výsledky, je třeba se hýbat pravidelně několikrát týdně a nejlépe pohybové aktivity střídat.
- Velký význam má sebekontrola a sebekázeň. Buď chcete být v kondici a vypadat dobře, a pak vás to prostě bude stát nějaké úsilí.
- Nakonec tu máme konzistentnost. Každý jsme jiný a někdo zhubne rychleji, jiný pomaleji. Pro všechny ale platí, že výsledky se dostaví vždycky, když vytrváte.
K tvým vášním patří běh. Jak s ním začít a postupně si zdolané kilometry i užívat?
Já bych neřekla, že je to vášeň. Mou jedinou opravdovou vášní byly a jsou knihy. Běh vnímám jako jednu z nejlepších aktivit, kterou můžu dělat kdekoliv, kdykoliv, za každého počasí a bez extra výbavy a nároků na prostředí. Někdy se na to těším, jindy se mi nechce a občas je to opruz.
Ale kdybych nešla, cítila bych se nesvá. Z běhu se stal silný návyk. A samozřejmě i baví 🙂.
Mně se konečně podařilo běhat po celý rok bez obvyklé letní pauzy, kdy se věnuji jiným sportům. Mám z toho radost, plánuji začít běhat kopce a intervaly, zvýšit objem a příští rok se pustím i do půlmaratonu. Ať mám taky nějakou výzvu 🙂
Kdo chce začít, musí si jenom nazout kecky a jít běhat. Nic víc. A nepřepálit začátek. Uběhnete jeden kilometr? Neřešte to. Klidně střídejte běh s chůzí. Časem to bude lepší a snazší.
Jak se vám začne běhat lépe, začne vás to i bavit. Většinou.
Miluješ také cyklistiku. Myslíš, že jde o vhodný sport i při hubnutí? Jaké terény a zátěž ze své zkušenosti doporučuješ začátečníkům?
Pozor na terminologii. Nejsem cyklistka, ale bikerka 😀. Jezdím na celoodpruženém kole, které je primárně určeno do terénu a pro jízdu z kopce, ideálně bikeparky a trailparky. Ale zvládám na něm i cyklovýlety.
Nicméně na delší vyjížďky tohle kolo vyloženě není, přece jen je to mezi koly takový „traktor“. Pro mě jízda na kole představuje zábavu a zpestření než sport, který dělám pravidelně. Tuhle roli u mě hraje běh a cvičení.
Co se týče hubnutí, vhodný je každý sport, který děláte pravidelně a dlouhodobě. Jízda na kole je rozhodně skvělá. A určitě je dobré střídat různé terény a občas do toho pořádně dupnout, abyste zapojili srdíčko i svaly.
Stejně jako u běhání je třeba začít pozvolna spíše v lehčím terénu, nepřehánět a postupně prodlužovat ujetou vzdálenost. Hlavně se nevyhýbejte kopcům. Kopce jsou skvělé na kole i při běhu. Čím více je budete jezdit, tím budou jednodušší. A ten úžasný vliv na fyzičku a výkon oceníte 🙂.
Vyzkoušela jsi celou řadu sportů. Které bys doporučila i začátečníkům a proč?
Začátečníkům bych doporučila dělat cokoliv, co je baví. Asi nejlepší jsou do začátku běžné sporty, které může dělat opravdu „každý“. Choďte na výlety do přírody, začněte běhat (ale opatrně), jezděte na kole.
Důležitý je pohyb samotný, zvyknout si na něj a mít z něj upřímné potěšení. Zastavte se přitom, zhluboka se nadechněte a rozhlédněte se kolem sebe. Je to krása.
V létě vyrazte někam do hor, turistika je báječná. V zimě jsou úplně boží běžky. Máte-li rádi vodu, choďte pravidelně plavat. Pro odvážnější jsou parádním zážitkem ferraty. Úžasný sport, kdy protáhnete a posílíte celé tělo a navíc jej můžete dělat celoročně, je lezení na umělé stěně nebo bouldering. Je fajn mít jeden dva sporty, které můžete dělat celoročně, a ty si zpestřovat sezónními aktivitami.
Důležité je do pohybové rutiny zařadit nějaké základní posilovací cvičení, protože svaly jsou nejvíc skvělá věc. Když je budete mít, budou pro vás snazší nejen všechny sporty, ale i běžné každodenní činnosti včetně sezení u počítače. A navíc to dobře vypadá 😉
Které druhy sportů tebe osobně příjemně překvapily a čím?
Adrenalinové sporty tím, že jsem zvládla a dokonce si je užívám 🙂. Adrenalin mě tolik netáhne, takže mě občas překvapuje, že jsem si užívala i těžší ferraty, náročné vysokohorské túry včetně těch ledovcových a v posledních letech „lítám na celopéru“.
To je samozřejmě hodně nadnesený výraz, jezdím opatrně a pomalu, abych se nezranila. Což úplně nepotrvzuje letos na jaře zlomený malíček 😀. To ale k těmto sportům patří a je třeba s tím počítat.
Pro mě je zásadní začít zvolna. Od jednoduchého ke složitému, hodit mě do hluboké vody na mě nezabírá. Také dost záleží na lidech, se kterými tyto sporty provozujete, je fajn, když vám umí vše vysvětlit, předvést a samozřejmě i pomoci. Odpovědnost a bezpečnost je u těchto sportů na prvním místě. Ale to by bylo na mnohem delší debatu.
Dáš pár tipů na YouTube videa se cvičením pro ty, kdo sportují doma?
Sportovat sólo mi vyhovuje. Nejsem na nikom závislá a nemusím si u toho povídat. Platí to i pro cvičení doma, podle videí ale cvičím minimálně. Většinou si tréninky sestavuji sama, protože mě to baví, někdy se jen protahuji, uvolňuji a tak. Ke cvičením na YouTube, která jsem vyzkoušela osobně, používám je jako inspiraci nebo mě baví je sledovat, patří následující:
Miesto pre jogu
Jóguj online
Ladylab
SMOOV
Aleš Lamka
Co na závěr vzkážeš čtenářům, kteří by rádi na sobě něco změnili, ale neví jak a možná ani co?
Asi to, aby si nejprve ujasnili, čeho chtějí dosáhnout, a pak toho cíle dosahovali postupnými krůčky. Napište si své cíle do notýsku a odškrtávejte si je. Já to tak dělám.
Dávejte si reálné cíle, naučte se odpočívat a vypnout, ale také zatnout zuby, vydržet a nevzdávat se, když se vám zrovna nechce.
A taky, aby se v tom neplácali sami, pokud na to nemají chuť a čas, ale raději investovali do dobrého trenéra a výživového poradce. Výsledky jsou nejlepší motivace.