Nikdy nesmíte zůstat na místě, říkají odborníci na cvičení, zdravou stravu a hubnutí z Fitness007

Chcete zhubnout, nebo naopak přibrat na váze? Toužíte po krásně vytvarované postavě? Doporučujeme sledovat videa a blogové články od Fitness007.

Váš YouTube kanál je plný skvělých tipů na cvičení i stravu. Třeba o tom, jak číst informace na etiketách potravin. Je něco, co vás při rozhovoru s odborníkem zaujalo a naši čtenáři to třeba zatím nevědí?

Děkujeme. Cílem našich videí a článků je předávat informace tak, aby je pochopil skutečně každý, ať už má v tomto směru nějaký přehled, nebo je úplný začátečník. 

Ve výživě i ve cvičení se setkáváme s velkým množstvím dezinformací, lidé používají odborné názvy (často i špatně) s domněnkou, že budou vypadat zkušeně a důležitě, přitom lidem akorát pomotají hlavu. My na to jdeme, jak se říká, polopatě a selským rozumem, aby informace byly srozumitelné a k užitku.

Dalším oblíbeným videem na vašem YouTube je imunita. Tomu se vzhledem k dnešní době nedivíme. Dáte pár tipů, jak podpořit imunitu? Třeba i pomocí doplňků stravy, které prodáváte.

Podpořit imunitu můžeme už sami o sobě svým přístupem. Pravidelným pohybem, spánkovou hygienou či podporou regenerace formou sauny, otužování atd. Důležitá je i kvalitní strava a dostatek vitaminů a minerálů. Toto vše lze samozřejmě podpořit doplňky stravy, jako vitamin D3, Zinek, Hořčík, Omega 3, ale i různými adaptogeny.

jak podpořit imunitu
Jedno z nejúspěšnějších videí od Fitness007 na YouTube

Řada našich čtenářů řeší hubnutí. Nedaří se jim tak, jak by chtěli. Co jsou z vašich zkušeností nejčastější brzdy úspěšného hubnutí?

Nejčastější chyby jsou už na počátku, kdy si lidé nastaví příliš přísná pravidla, která nejsou schopni naplnit. Mnohdy příliš utnou přísun množství kalorií, přidají nadmíru kardio tréninku a tím časem tělo takzvaně utaví. Kvůli tomu nejsou ani schopni adekvátně silově trénovat (nemyslíme tím zvedat žádné těžké váhy), což je stěžejní ve snaze shodit přebytečný tuk. 

Právě snaha udržet svalovou hmotu a sílu je důležitá pro optimální spalování kalorií. Svaly jsou živá tkáň a fungují tak jako elektrárna spalující energii.

Pomohou při shazování kil i doplňky stravy? Pokud ano, jaké?

Ano, třeba spalovače tuků můžou pomoci, ale nelze na ně spoléhat. Základ je v pohybu a správně nastaveném jídelním režimu. Pokud toto vše máme zvládnuté, můžou nám pomoci i látky jako kofein, synefrin nebo extrakt ze zeleného čaje. Tato trojkombinace má účinný synergický efekt. Důležitý je i vyšší příjem bílkovin. 

Jaké proteiny zvolit?

Proteiny seženete od řady firem i v mnoha druzích. Lze užívat například klasický syrovátkový (whey) protein, pro zajištění dostatku aminokyselin v těle pro ochranu a obnovu svalové bílkoviny. Doplňků je celá řada, ale toto jsou osvědčené základy.

whey protein
Proteiny podporují budování a udržení svalové hmoty.

Představte si typického kancelářského člověka, který nikdy necvičil, ale chce začít. Co by měl dělat? Jít do fitka a najmout si trenéra?

První věcí je přijmout za sebe odpovědnost a začít se sebou něco dělat. Vybrat si pohyb/sport, který bude člověka trochu bavit. Nicméně posilovna je vždy takový prvotní bod. Tady může velice pomoci kvalitní a zkušený trenér. Zde je však třeba být obezřetný a nebrat hned prvního. Je dobré rozhodit sítě a zjistit si, který splňuje určité požadavky kvality. Když vyberete dobře, můžete si urychlit proces adaptace a zajistit si, že to co děláte, děláte správně!

Které doplňky stravy doporučujete začátečníkům a proč?

Začátečník se potřebuje nejprve naučit dobře jíst. Pokud by stál o nadstavbu v podobě suplementu, nesáhne vedle pokud koupí Whey protein, kvalitní omega 3 a magnesium.

Top 5 suplementů | Nejlepší doplňky stravy pro sportovce i nesportovce

A co už zmiňovaný kreatin na svaly? Platí za jeden z nejúčinnějších suplementů na trhu, ale hodí se i pro začátečníky ve cvičení?

Kreatin je asi nejvíce prověřený suplement a jeho funkčnost je podložena. Přesto je to suplement, který začátečník nemusí nutně užívat. Je to už taková lehká nadstavba, kterou lépe využije v pokročilejším stádiu.

Co radíte těm, kdo chtějí přibrat, a to ideálně svalovou hmotu? Jasně, bez cvičení to nepůjde, ale co dál?

Soustavnost! Zní to jako klišé, ale je to naprostý základ. Vracet se pravidelně týden co týden, měsíc co měsíc, rok co rok. Soustavně přetěžovat svaly a nutit je k adaptaci je klíč k pokroku. 

Nikdy nesmíte zůstat na místě.

Ve chvíli kdy tělo ucítí, že stimul není dostatečný, tělo se nebude mít důvod zlepšovat. Dále je to vyšší příjem bílkovin ve stravě. To je základ materiálu pro budování svalové hmoty. V neposlední řadě spánek a regenerace. Člověk musí myslet na to, že svaly rostou během odpočinku. Zde pomůže i sportovní výživa, základem je dostatek vitaminů a minerálů, protein, již zmíněný kreatin a třeba i nějaký předtréninkový doplněk.

Váš blog je také plný skvělých receptů. Které patří k nejoblíbenějším? Uvítáme i konkrétní postupy.

Čím jednodušší, tím vítanější, nikdo nemá čas ztrácet čas. Na našem blogu najdete rychlovky v podobě mugcaků, kdy v hrníčku smícháte pár ingrediencí a šoupnete na pár minut do mikrovlnky, dále to jsou nejrůznější proteinové palačinky nebo lívance a jednoduché dezerty. 

Na své si přijdou ale i milovníci vaření a pečení. Máme spoustu dortů a cheesecaků, které vyžadují už trochu zručnosti a jsou časově náročnější, ale rozhodně stojí za to. Jsou to takové zdravější verze oblíbených klasik, ale pokud jej donesete na rodinnou oslavu nikdo nepozná, že je tam zlomkový obsah cukru, tuku nebo vyšší obsah bílkovin.

Naše tipy:

zdravé fit řezy s proteinem
Zdravé fit řezy s proteinem

Jaké plány máte s Fitness007 na letošní rok, ať už s blogem, videi nebo sortimentem?

Už teď víme, že se všechna zmíněná média budou rozrůstat o hodnotný obsah. Témata nám rozhodně nedochází, také nasloucháme našim čtenářům a sledujícím a často videa vznikají na základě jejich podnětů a dotazů. 

Sortiment se rozrůstá každý den a i my pracujeme na několika novinkách, které v tomto roce představíme. 

Na všechny tipy se moc těšíme a děkujeme za spoustu odborných rad.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Zuzana Veselá

Zuzana Veselá

Jsem vystudovaná právnička, ale nyní se naplno věnuji psaní. Mám ráda českou, italskou, indickou a mexickou kuchyni. Miluji ochutnávání nových druhů exotického ovoce a (nealko!) nápojů. Od vyváženého jídelníčku z poctivých surovin se podle mě odvíjí i naše celková pohoda.