Individuální plán při hubnutí se skládá ze složky pohybové, výživové a tzv. mindsetové, říká mentální kouč Jakub Hrubeš

Zhruba 80 % svého pracovního času věnuje Jakub Hrubeš mentální přípravě sportovců. Zbytek lidem, kteří usilují o optimalizaci zdraví a zlepšení kvality života nebo dosažení jiného životního cíle. 

V akademii Mindset je Jakub Hrubeš garantem programu pro Kouče zdravého životního stylu s akreditací MŠMT. Jak takový koučink funguje? A v čem se liší práce se sportovci a běžnou populací? Čtěte celý rozhovor.

Začneme hned otázkou z úvodu: Jak se liší práce se sportovci a s běžnými lidmi?

Dalo by se trochu s nadsázkou říct, že je to v naší terminologii „jiný sport“. Hobíci, jak nesportovcům v naší branži říkáme, řeší především optimalizaci svého zdraví nebo estetiku, aby se cítili lépe. Cílem sportovce je hlavně vyladění hlavy na specifický výkon v rámci jejich sportu a příprava těla a jeho součástí na abnormální zátěž, kterou musí během výkonu zvládnout. 

Rozdíl je obecně i v disciplíně, kterou sportovci prostě mít musí, běžní lidé mohou. 

Jak takový koučink, když vezmu třeba člověka, který chce zhubnout, funguje?

V rámci redukce tuku je důležitá základní diagnostika, abychom zjistili, v jakém stavu se klient v danou chvíli nachází. Vizuální nebo pocitové vjemy jsou v tomhle případě totiž značně zavádějící. 

Po absolvování analýzy složení těla a výsledků rozborů krve by pak měl kouč sestavit pro každého klienta jeho vlastní individuální plán, který se skládá z pohybové, výživové a „mindsetové“ složky, tedy přeneseně nastavení mysli. 

Co si pod tím představit?

Pod pohybem i stravou si nejspíš čtenáři dokáží už leccos představit. Pod složkou nastavení mysli se pak skrývá skutečný koučink, kdy se zdravotní kouč (health kouč) snaží pomocí koučovacích technik provést klienta celým systémem změny, odstraňuje s ním překážky a je mu po celou dobu objektivní oporou a parťákem.  

mentální kouč Jakub Hrubeš

Jaké jsou nejčastější cíle vašich klientů z řad veřejnosti?

Je to už zmíněná redukce tuku, odstranění bolestí zad a zlepšení obecné fyzické kondice. Poslední dobou ale neustále přibývá klientů, zřejmě kvůli stále se zhoršujícímu životnímu stylu, kteří vyhledávají kouče kvůli upevnění zdraví nebo řešení zdravotních trablů jako například cukrovka II. typu, vysoký krevní tlak, zvýšená zánětlivost těla, morbidní obezita atp.

I vy osobně jste se potýkal s vyšší váhou. To tak nyní vůbec nevypadá. Postupem času jste našel svůj Svatý grál hubnutí. Můžete ho ve zkratce popsat?

Ano, je to tak. Na lékařské prohlídce jsem měl v 17 letech navážených 94 kg na 180 cm a ve svých 35 letech mám v tuto chvíli 82 kg a průměrně 10 % tuku v těle skrz celý rok. 

Začal jsem se zajímat o zdravý životní styl, přehodnotil své návyky, co se týče jídla, kde si pečlivě vybírám, co jím, efektivně se několikrát za týden hýbu, velký zřetel dávám na spánek a poslední dobou jsem začal každý den na několik málo minut meditovat.

Není to tedy grál hubnutí, ale grál zdraví, díky kterému jsem ve formě. 

S některými klienty spolupracujete i řadu let. Jaká je ale běžná, řekněme průměrná doba, než klient dosáhne svého cíle?

To se nedá přesně říct. Každý klient se posunuje ke svému cíli různou rychlostí a záleží také, jaký a jak velký jeho cíl je. První cíl si s klientem dáváme zpravidla na 3 měsíce, kdy na měsíční bázi provádíme většinou kontrolu, abychom ověřili, že jdeme po správné cestě. 

Jaký je rozdíl mezi koučem, mentorem a psychologem?

Kouč koučuje a nechá klienta, aby si na odpovědi přišel de facto sám pomocí dobře zvolených otázek. 

Mentor naopak ukazuje klientovi cestu, po které by se měl dát, pomocí empiricky ověřených dat a zkušeností. 

Obě tyto disciplíny se pak soustředí hlavně na budoucnost, tedy co mohu udělat pro to, aby byl můj život lepší v nejbližší době.

Kouč ve fitness nebo Health coach tedy kombinují koučink a mentoring v jedné službě. 

Psychologii se neodvážím hodnotit, nejsem na to odborník, a raději bych to nechal na samotných psycholozích, ke kterým chovám obrovský respekt. 

Spolupráci nabízíte osobně i online. Jaké jsou z vaší zkušenosti výhody a nevýhody obou postupů?

Během osobní schůzky lépe „nacítím“ svého klienta. Jsem schopný si lépe všímat jeho nonverbální komunikace, detailů při reakcích a vnímat ho všemi dalšími smysly než jen zrakem a sluchem, jako je tomu u online koučinku. 

Jde o drobné, ale důležité, nuance. Pokud to jde, raději tedy vždy volím osobní setkání. Na druhou stranu on-line koučink šetří čas a umožňuje spojovat lidi z druhé strany republiky nebo světa. 

Nedávno jsem v roli sportovního kouče probíral nadcházející zápas s tenistou do Belgie nebo Singapuru a na rovinu jsem některé své klienty během např. roční i delší spolupráce ještě osobně neviděl.

V tomhle nás hodně vyškolil covid, při kterém jsme v akademii Mindset spolu s mými kolegy, kde právě kouče zdravého životního stylu certifikujeme, odučili několikaměsíční výcvik zcela online a nikdo si nestěžoval. Ba naopak. Doba si to zkrátka žádá, člověk musí být pružný a dnes mi to přijde vlastně už jako rutinní záležitost.

Na svých stránkách píšete, že téměř u každého existuje blokátor, který hatí jeho snahy. Klíčem k úspěchu je najít ho a nahradit něčím lepším. Je to tak? Jaké blokátory to z vaší praxe nejčastěji bývají?

Chybějící vůle a disciplína, neefektivně nastavené plánování času, zkreslené a velmi často negativní vnímání sebe sama, neznalost svých silných stránek nebo priorit a mnohé další. Mohl bych pokračovat asi ještě dlouhé minuty. Je toho opravdu hodně a každý klient je jiný. 

Zároveň ale vím, že každý člověk má v sobě své dobré já, které touží po změně. 

Jen je potřeba ho dostat na povrch a klienta na začátku podpořit a během společné cesty také ocenit. 

Moderujete velmi zajímavý podcast Form Factory Fitness, kam si zvete zajímavé hosty z oblasti fitness i výživy. Které z rozhovorů doporučíte našim čtenářům a proč?

Díky moc! Náš FITCAST jsme už točili se spoustou zajímavých hostů v oboru i mimo něj. Nedávno jsme točili například podcast s Besky, která vyhrála soutěž Masterchef. 

Tady bylo zajímavé slyšet, jak ona sama vnímá jídlo a jakou změnou si prošla. Dále byl velmi zajímavý rozhovor s koučem Marianem Jelínkem, před kterým nám 5′ před nahráváním sice klekla technika, ale i když jsme nahrávali na mobil a zvuk není tak čistý, tak Marian je prostě Marian, top odborník. 

A nakonec mě napadá ještě rozhovor s Vítkem Živným, kondičním trenérem Martiny Sáblíkové, který nás nechal nahlédnout právě do tréninku jedné z historicky nejúspěšnějších sportovkyň ČR a který věci popisuje pragmaticky, srozumitelně, ale přitom na vysoké úrovni. 

Každopádně každý z hostů byl něčím jedinečný a super! 

Přidáte na závěr motivaci pro čtenáře, kteří třeba právě teď uvažují, jestli s vámi začít pracovat na plnění svých cílů?

Vezmu to spíš obecně:

  • Vyberte si pohyb, který vás bude bavit. Pozitivní vztah k dané činnosti je totiž to, co vás podrží i ve chvílích, kdy se vám nebude chtít. 
  • Najděte si parťáka, se kterým svou změnu budete prožívat, ať už z řad partnerů, kamarádů, mnou zmíněného kouče nebo skupiny nadšenců s elánem v podobě skupinových lekcí ve Form Factory, kde se právě lidé s podobným zápalem schází a rádi vás vezmou mezi sebe. 
  • Změny dělejte pomalu, postupně a pokud se první měsíc nepovede podle představ, nic se neděje.
  • Inspirujte se ohledně jídla od skutečných odborníků, například paní Doktorky Margit Slimákové, mimochodem s ní také najdete rozhovor na našem fitcastovém kanálu na spotify. Ví, o čem mluví a její intuitivní stravování na bázi opravdového jídla postupně pomůže a vyléčí opravdu každého. 

Nakonec bych čtenářům popřál hodně síly, kvalitního spánku a i když je to někdy těžké, tak věřte, že pocit silného, zdravého těla, se kterým se navíc vejdete do svých oblíbených šatů nebo košile, za to doopravdy stojí. 

Děkujeme za úžasné rady a motivaci pro naše čtenáře. Přejeme vám i vašim klientům spoustu radosti z dosažení cílů, ať už je to cokoli.

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Zuzana Veselá

Zuzana Veselá

Jsem vystudovaná právnička, ale nyní se naplno věnuji psaní. Mám ráda českou, italskou, indickou a mexickou kuchyni. Miluji ochutnávání nových druhů exotického ovoce a (nealko!) nápojů. Od vyváženého jídelníčku z poctivých surovin se podle mě odvíjí i naše celková pohoda.