Nutriční terapeutka radí: Motivace při hubnutí, která opravdu funguje

Motivace je váš pomyslný motor do procesu hubnutí. Také se říká, že: „lano se musí táhnout, ne tlačit.“ Z toho vyplývá, že najít a držet si tu správnou motivaci pro hubnutí a udržování zhubnutých kil, je zásadní klíč. Najděte ho a odemkněte si cestu k dlouhodobému udržení optimální tělesné hmotnosti. 

Krátkodobá motivace

Většina lidí, která začne s hubnutím, ví, proč chce zhubnout. Nebo si to alespoň myslí. Myslí si, že až budou mít svou vysněnou postavu nebo váhu, tak v tu chvíli přijde TA spokojenost. Proto tolik lidí hubne na základě krátkodobých (a krátkozrakých motivů). 

Příklady krátkodobých motivů k hubnutí:

 • do šatů/oblečení/plavek…
 • do svatby/maturitního plesu apod.
 • kvůli partnerovi/nové lásce
 • kvůli sázce
 • jako trendy záležitost
 • kvůli určité tělesné hmotnosti, která by pak měla navodit pocit spokojenosti, štěstí a sebevědomí
 • kvůli tělesnému a vzhledovému nekomfortu (těsné oblečení, „překážející“ břicho, „dvě brady“, nechtěné tukové polštáře apod.)
 • kvůli operaci (někdo potřebuje zhubnout, aby ho lékaři přijali k operaci – např. kolene, kyčlí apod.)

Proč krátkodobá motivace nefunguje dlouhodobě

Tyto důvody k hubnutí motivací bezesporu jsou. Ale já je označuji za krátkodobé a krátkozraké. Hubnete tu kvůli určitému momentu. Je to motivace ke zhubnutí, ale ne k tomu, jak si zhubnutá kila udržet. Jsou to také dost často motivy, které vyplodí váš rozum, vaše hlava, vaše racionální složka osobnosti.

Co se děje dál

Pokud hubnete na základě těchto krátkodobých motivů vyplývajících z racionálních úvah, až zhubnete, najděte motivaci novou. Tentokrát pro dlouhodobé udržování zhubnutých kil. A je i možné, že tady to bude chtít větší ponor do hlubin vaší duše, kde tu motivaci objevíte. 

Anebo možná taky neobjevíte. Třeba zjistíte, že máte jen krátkodobé motivy pro hubnutí, ale nemáte dlouhodobý motiv, proč si tělesnou hmotnost udržovat.

Proč si lidé hmotnost neudrží

Nechci to paušalizovat, protože někdo si dokáže udržet zhubnutou postavu i jen díky tomu, že je pro něj důležitější být štíhlejší, než podlehnout chutím. V reálu vidím, že mnoho lidí, i když zhubne, tak si svoji hmotnost neudrží. Právě proto, že nenašli ten zásadní důvod trvalého zhubnutí. Nenašli to hluboké a dlouhodobé „proč“.

podléhání chutím
Není to o tom nikdy si nedopřát, na co máte chuť. Hlavní je vědět, kam a proč směřujete.

Objevte své proč

Doporučila bych každému, kdo chce hubnout, hubne nebo si chce pěknou postavu udržet, najít to nejniternější „proč“ aneb dlouhodobou motivaci. 

Pokud u opatření, která vám pomohla zhubnout, nedokážete dlouhodobě vydržet, pak si troufnu říct, že jste pravé „proč“ ještě neobjevili. A takové ty racionální důvody z hlavy, tak ty jsou sice dobrým prostředkem, ale pravděpodobně nejsou tím faktorem, který vám pomůže vytrvat.

V krátkodobých motivech je obvykle silný emoční náboj

Přemýšlíte nad tím, jaké můžou být dlouhodobé motivy, když ty výše uvedené to prý nejsou? Mohou to být ty motivy, které často nemají takový emoční náboj jako cesty krátkodobé. Třeba, když někdo nenávidí svoji postavu a chce kvůli tomu zhubnout, tak tam asi všichni cítíme velký emoční náboj této motivace. Je to motivace kvůli zásadní neradosti z aktuálního stavu, silně podnícená emocemi.

Emoční motivace nemívá dlouhého trvání

Když na sebe natáhnete džíny, do kterých se nevejdete a dost vás to rozčílí. Opět motivace velmi silná v aktuální okamžik. Může vydržet až do stavu, kdy zhubnete a do džín se zase vejdete. Ale co potom? Už tam není ten emoční náboj (naštvání na sebe), který byl doteď tahounem.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Role psychiky při hubnutí: S pozitivním přístupem jde všechno líp

Nebo že vás to koleno pořád strašně bolí, a tak hubnete, ať už konečně můžete na tu operaci. A co se stane, až koleno po operaci už nebude bolet? Zase přiberete? Pak je potřeba najít dlouhodobý vnitřní motiv.

motivace k hubnutí
Našli jste svůj dlouhodobý vnitřní motiv k hubnutí? Měření může ukázat, že jste na správné cestě.

Jak se pozná dlouhodobá motivace?

Dlouhodobá motivace nemusí být vůbec tak nápadná jako motivace krátkodobá se silným emočním nábojem. 

 • Dlouhodobou motivaci bych přirovnala k poklidnému následování vize. 
 • Dlouhodobá motivace vám přináší určitý životní smysl. 

Je to víc než emoce

Je to o tom, že v tom, co děláte (v hubnutí a udržování postavy), vidíte smysl. Cítíte ten rozdíl? Dlouhodobá motivace je poklidný stav, který vás krok po kroku táhne kupředu. 

Netlačí a neběsní jako emoce (krátkodobá motivace). Dlouhodobou motivaci moc nehledejte „v hlavě“. Hledání smyslu (dlouhodobé motivace) je spíš o pocitech. O prioritách a hodnotovém systému.

Jaké jsou nejčastější motivy, které opravdu mohou fungovat?

A teď již konkrétně. Jaké jsou příklady poklidné dlouhodobé motivace, která vám přinese smysl do procesu hubnutí a udržování postavy?

Na základě zkušeností s úspěšnými klienty v udržování si zhubnutých kil mě napadají následující motivy:

 • být dlouhodobě fit a v kondici, abych si mohl/a užívat každodenní radosti
 • být aktivní, abych stačila svým dětem, vnoučatům
 • dlouhodobě si udržovat zdraví, žít bez bolestí a mít díky tomu vysokou kvalitu života
 • mít energii na prožití plnohodnotného dne a nebýt unavený/vyčerpaný
 • mít každodenně dobrý pocit při pohledu do zrcadla na sebe sama
 • zdravé a fit tělo vnímat jako prostředek k možnosti žít plnohodnotný a bohatý život
 • mít odolné tělo, které se díky vhodným opatřením lépe ubrání nemocem, stresu, těžkým životním situacím…
 • podpora malých farmářů, podpora bio produkce, podpora lokálních producentů potravin, podpora udržitelnosti planety… = díky tomu jíst kvalitně, střídmě a tím pádem si nenásilně udržovat nižší hmotnost (jet na kvalitu než na kvantitu)
 • být vzorem ve stravování pro svoji rodinu, děti, další generace

Cítíte ten rozdíl mezi krátkodobou a dlouhodobou motivací? 

Zdravé, spokojené a přitažlivé může být klidně tělo s lehkou nadváhou. Ale je to tělo odolné, sebejisté a vyzařující energii. Je to tělo, které si život užívá a prožívá, a ne se každý den trápí dietami, extrémními fyzickými výkony nebo neustálým si odpíráním oblíbeného jídla. Je to dlouhodobá cesta, a ne krátkodobé ničení se.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Motivace k hubnutí: 12 tipů proti selhání

Závěrem: Hloubejte, zkoumejte a objevujte své tělo a mysl

 • Pokud si přejete hubnout/nabírat/jíst zdravěji/sportovat/stravovat se lépe atp., hledejte skutečné dlouhodobé vnitřní motivy, a nejen ty racionální. Hledejte smysl v tom, co chcete. 
 • Racionální důvody totiž fungují často jen krátkodobě nebo jen na určitou část populace (na lidi zaměřené na výkon a výsledky).
 • Zkoumejte klidně i ty důvody, které se běžně říkají a uvádějí: „Měla bych zhubnout a jíst zdravěji, protože vysoký cholesterol je nebezpečný…“. Hm, to ale nestačí, to není to správné proč. To je jen důvod pro důvod. Znám nespočet lidí a klientů, kteří ví, že vysoký cholesterol/cukr/krevní tlak… mají a u předepsané diety vydrží jen chvíli. To proto, že vysoký tlak ve skutečnosti pro mnoho lidí nebude to správné „proč“. To je jen obecně udávaný důvod, proč jíst lépe. Ale nemusí to být ten váš vlastní niterný důvod. 
 • Hloubejte, zkoumejte, objevujte. Zaměřte se na smysl hubnutí a zhubnutí a ne na jeden konkrétní výstup.
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Martina Rusňáková Korejčková

Martina Rusňáková Korejčková

Nechte si ode mne sestavit jídelníček na míru z pohodlí vašeho domova. Více informací.

Jsem nutriční terapeutka, která miluje svou práci spočívající v pomoci lidem vypadat a cítit se lépe: pomocí konzultací stravování, jídelníčků na míru, online jídelníčků pro lidi vzdálené a celkového poradenství v životním stylu. V samotném srdci Plzně vedu svoji výživovou poradnu již řadu let. Také s radostí píšu články o stravování a přednáším na témata z oblasti životního stylu a zdraví.