Nedávejte si za hubnutí jídlo: 10 způsobů, jak se odměnit i jinak

Za námahu pořádná odměna. Správně zvolená odměna může být skvělou motivací k hubnutí a dlouhodobému dodržování zdravého životního stylu. Pro spoustu lidí je ale častou motivací jídlo, což není úplně ideální odměna. Odměnit se jde i jinak.

Hubnutí není snadné. Pokud by tomu tak bylo, nebojovalo by tolik lidí s nadváhou a obezitou. Hubnutí a udržení cílové váhy vyžaduje disciplínu, odhodlání a dlouhodobé změny životního stylu. Při hubnutí je proto extrémně důležitá správná motivace.

Právě nedostatek motivace je pro mnoho lidí tou největší překážkou hubnutí. Z tohoto důvodu je klíčové umět se náležitě odměnit za svůj pokrok a své úsilí. Odměna jídlem při formování postavy však není úplně ideální. Spojení jídla s odměnou může být kamenem úrazu a hlavním důvodem selhání. Jak se tedy odměnit jinak než jídlem?

1. Dopřejte si masáž

Že je masáž jen pro sportovce, které něco bolí? Vůbec ne! Masáž je výbornou investicí do sebe a svého vlastního těla pro úplně každého. Pomůže vám cítit se lépe fyzicky i duševně. 

Masáž je opravdu skvělý způsob, jak pochválit své tělo za zdravá zlepšení, která pro něj děláte hubnutím a dodržováním zdravé životosprávy.

2. Užijte si wellness pobyt

Tvrdě cvičíte, zdravě jíte a výsledky už jsou vidět? Nejvyšší čas se za to pořádně odměnit! Co si užít pár dní ve wellness, třeba v podobě wellness víkendu? Odměníte se za své úsilí, a zároveň načerpáte novou sílu a energii do dalších dní.

3. Kupte si něco hezkého na sebe

Udělat si radost můžete i tím, že si koupíte něco pěkného. Místo víkendového polehávání na gauči u sledování Netflixu proto vyrazte do obchodního centra a poohlédněte se po něčem pěkném na sebe. Pokud hodně zhubnete, je navíc velká šance, že vám vaše oblečení už nebude dobře sedět a nové kousky do skříně budou naprostou nezbytností.

motivace při hubnutí

4. Pořiďte si novou sportovní výbavu

Jakékoliv sportovní vybavení je fantastickou odměnou za hubnutí. Může vám pomoci udržet si motivaci a nadšení pro cvičení, což nakonec podpoří váš plán na hubnutí. Dobrou investicí do zdraví a kondice je třeba nový pár běžeckých bot, sportovní oblečení, bezdrátová sluchátka nebo chytré sportovní hodinky.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Individuální plán při hubnutí se skládá ze složky pohybové, výživové a tzv. mindsetové, říká mentální kouč Jakub Hrubeš

5. Zajeďte si na výlet

Naplánujte si výlet někam, kde jste ještě nebyli. Spojíte tak příjemné s užitečným. Nejen, že si užijete nové prostředí, ale navíc strávíte nějaký čas aktivně.

6. Běžte na manikúru nebo pedikúru

Odměnit se dá i péčí o svůj vzhled. Zajděte si na manikúru, pedikúru, kosmetiku nebo si nechte vykouzlit nový účes u kadeřníka.

7. Dopřejte si horkou koupel

Často si toto potěšení odpíráme, protože koupel považujeme za něco zvláštního. Pravdou ale je, že není nic jednoduššího, než si za odměnu dopřát horkou koupel. Takovou odměnu si můžete dopřát kdykoliv a za jakýkoliv (i menší) úspěch. Koupel si můžete zpestřit také bublinkami nebo éterickými oleji. Uvolníte se, zrelaxujete a utříbíte si své myšlenky.

8. Vydejte se do kina nebo divadla

Pro některé běžná záležitost, pro jiné naopak vzácná událost. Nemáte čas se během týdne zastavit a odpočinout si? Zajděte si o víkendu do kina nebo do divadla.

9. Pořiďte si nového kuchyňského pomocníka

Skvělou nepotravinovou odměnou za hubnutí je chytrá kuchyňská vychytávka, která může podpořit váš zdravý jídelníček a učinit přípravu jídla jednodušší nebo lákavější. Může to být domácí pekárna, smoothie maker, horkovzdušná fritéza, jogurtovač nebo třeba kávovar.

10. Naplánujte si dovolenou

Jako velká odměna za hubnutí po dosažení hlavních milníků není nic lákavějšího než dovolená. Pozor ovšem na all inclusive dovolené, které mohou pěkně zatočit s vašimi ztracenými kilogramy. Než jako obyčejné válení se na pláži je proto lepší pojmout dovolenou alespoň trochu aktivně – i na takto strávené dovolené si odpočinete a vypnete.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Váš dietní plán: Od motivace po kompletní strategii

Závěr: Odměňte se za každý úspěch

  • Splnili jste svůj týdenní jídelníček do puntíku, odcvičili jste všechny plánované tréninky, nebo jste si odškrtli dílčí cíl? Paráda, je čas se pochválit! 
  • Nezapomeňte se odměnit něčím, co vám udělá pořádnou radost. 
  • Jen se vyhněte odměňování jídlem, které by mohlo sklouznout v emoční přejídání.
  • Odměny by měly odpovídat míře vašeho vynaloženého úsilí a měly by vám skutečně udělat radost.
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Daniela Krčová

Daniela Krčová

Jsem nutriční specialistka a výživu člověka jsem vystudovala v magisterském studiu na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Po ukončení studia jsem založila svou vlastní nutriční poradnu v Ostravě (NutriD poradna), ve které pomáhám lidem se správnými a trvale udržitelnými stravovacími návyky. Věnuji se hlavě sportovní výživě a hubnutí, ale zaměřuji se také na výživu při potravinových alergiích a intolerancích, cukrovce, vysokém krevním tlaku nebo třeba na výživu těhotných a kojících žen. Mezi mé hlavní zájmy patří posilování, běhání a turistika.