Prášky na hubnutí: Nesmysl, nebo účinná pomoc?

Chcete shodit přebytečná kila s pomocí prášků na hubnutí? Prozradíme vám, jaké látky obsahují a co od nich můžete čekat.

Tabletky na lékařský předpis: Kdy přicházejí ke slovu?

Tento typ léků předepisují lékaři zejména lidem, kteří trpí obezitou a jejich BMI odpovídá hodnotě 30 a více.

Chcete zjistit, jak na tom jste? BMI kalkulačka od BezHladovění vám číslo během chvíle prozradí. Rozmezí 30–35 představuje mírnou obezitu, 35–40 střední obezitu a BMI přes 40 značí život ohrožující morbidní obezitu.

Proč je BMI jen orientační signál

Nebere v potaz věk, zdravotní stav, množství svalové hmoty a řadu dalších faktorů. Nejméně spolehlivý je u sportovců a velmi mladých či naopak starých lidí. I přesto lidem s hodnotami BMI nad 30 může lékař předepsat některý z léků na hubnutí, které mohou proces snižování váhy urychlit a zefektivnit.

Magazín WebMD apeluje na všechny zájemce o léky k hubnutí na předpis, aby svého lékaře nejprve informovali o svém zdravotním stavu. Je důležité zmínit veškerá onemocnění, alergie a případné užívání léků či doplňků stravy. Těhotné a kojící ženy nebo ženy, které těhotenství v brzké době plánují, by se měly rovněž svému lékaři svěřit.

Jen léky vás nespasí

I když získáte ověřené a účinné produkty, představují prášky na hubnutí jen určitý doplněk celkové redukce váhy. Podpoří vás při cvičení a celkové změně životního stylu, ale nikdy nemohou samy o sobě odstranit nadváhu, natož výraznější obezitu.

Pamatujte na to, že neexistuje způsob, kterým byste zhubli pohodlně z gauče, bez úpravy stravování a celkové životosprávy.

Společně s užíváním prášků na hubnutí byste měli:

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Mýty a pravdy o hubnutí podle aktuálních studií

Druhy prášků na hubnutí s lékařským předpisem

Meridia a Lindaxa

Jak fungují?

Oba léky patří u nás k nejznámějším. Využívají účinnou látku sibutramin. Pracují na velmi podobném principu jako moderní antidepresiva SSRI. Tedy na bázi inhibitorů a zpětného vychytávání serotoninu, jehož činnost souvisí s příjmem potravy, cykly spánku a bdění a také s emocionálními stavy.

Meridia a Lindaxa napomáhají hubnutí tak, že zesilují pocit sytosti a také stimulují metabolismus, čímž dochází k výraznějšímu spalování energie.

Vedlejší účinky

Během užívání se mohou objevit nežádoucí vedlejší účinky, jako je nespavost, nevolnost, bolesti hlavy, vysoký krevní tlak, zrychlení srdečního tepu, bušení srdce, zácpa, potíže s dýcháním apod. Užívání těchto prášků je možné jen na základě předpisu od lékaře, který o jejich vhodnosti rozhodne na základě vašeho zdravotního stavu.

Adipex neboli zlatá vejce

Jak funguje?

Dlouhé roky patřil Adipex k nejužívanějším práškům na hubnutí. Dnes už se ale téměř ze všech evropských trhů stahuje a nahrazuje se účinnějšími a méně rizikovými přípravky. Hlavní účinnou látkou Adipexu je fentermin, který je co do chemických vlastností „příbuzný“ noradrenalinu. Užívání těchto prášků výrazně snižuje chuť k jídlu a může tím pádem pomáhat při dodržování redukčních diet.

Vedlejší účinky

Užívání tzv. zlatých vajec často provází celá řada nepříznivých vedlejších účinků. Jedná se většinou o žaludeční nevolnosti, střevní potíže, bolesti hlavy, hypertenzi, bušení srdce a dýchací potíže.

Xenical

Jak funguje?

Odlišnou funkci má lék Xenical, který brání tukům v ukládání. Účinná látka orlistat působí jako inhibitor enzymu lipázy, který se nachází v trávicím traktu. Výrazně omezuje štěpení a zpracování tuků a velká část z nich (podle výrobce až 30 %) odchází z těla bez využití. Xenical nezpůsobuje rychlejší zasycení ani vás nezbaví hladu, ale zabraňuje významné části přijatých tuků v jejich ukládání do podkožních zásob.

Vedlejší účinky

Častými nežádoucími účinky užívání Xenicalu jsou bolesti břicha, průjmy a zhoršené vstřebávání vitamin A, D, E a K, které jsou rozpustné v tucích.

Každý, kdo užívá lék Xenical, by proto měl zároveň doplňovat multivitaminy, a to nejlépe na denní bázi. Hubnoucí pilulka totiž může zásobu základních vitaminů rychle vyčerpat. Těhotné ženy a lidé s malabsorpčními problémy by tento lék užívat vůbec neměli.

Prášky bez předpisu: Fungují aspoň trochu?

Pokud chcete vyzkoušet tabletky pro podporu hubnutí, které běžně seženete v lékárnách, buďte při výběru opatrní. Sledujte pečlivě složení výrobku a vybírejte složky čistě přírodní a pro vaše tělo bezpečné a nezatěžující.

Přípravky a náplasti na hubnutí jsou často nadupané kofeinem, guaranou a dalšími látkami, které podporují krevní oběh, činnost srdce a mají zahřívací účinky. Uživatelé těchto prášků tak mohou mylně nabýt dojmu, že hubnou, i když přípravek tuky vůbec nespaluje.

Jak prášky na hubnutí fungují

Prášky na hubnutí většinou fungují na jednom z následujících tří mechanismů, případně kombinací dvou či tří z nich.

  1. Prášky snižují chuť k jídlu, abyste se cítili plnější a jedli tak denně méně kalorií.
  2. Snižují vstřebávání živin, takže si z jídla tělo bere méně energie, ale bohužel také méně vitaminů, minerálů a dalších důležitých živin.
  3. Podporují spalování tuků.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Lehký jídelníček pro spalování tuků

Chtějte certifikace

Každý preparát určený k prodeji v EU by měl být certifikovaný a testovaný v laboratořích. Pokud dáte přednost práškům s certifikacemi, budete mít jistotu, že výrobek neobsahuje žádné toxické, mutagenní nebo jinak zdraví škodlivé látky.

10 nejčastějších látek obsažených ve volně prodejných prášcích na hubnutí

Glukomannan

Látka podobná vláknině, která působí v žaludku a ve střevech. Jejím úkolem je absorpce vody a podpora bobtnání stravy v trávicím traktu. Díky tomu získá vaše tělo falešný pocit sytosti a nežádá tolik potravy. Vy se tak nemáte tendenci přejídat a celkově sníte méně jídla.

Tři nezávislé odborné studie prokázaly, že glukomannan v kombinaci se zdravou výživou pomohl testovaným zhubnout v průměru o 3,6 až 4,5 kg za 5 týdnů.

Extrakt ze zeleného čaje

Extrakty ze zeleného čaje mají stimulační účinky. Dodávají energii, snižují chutě k jídlu a navíc působí antioxidačně.

Mnoho studií u lidí ukázalo, že extrakt ze zeleného čaje může zvýšit spalování tuků, zejména v oblasti břicha.

Extrakt z guarany

Guarana obsahuje více kofeinu než káva. Podle krátkodobých studií kofein zrychluje metabolismus o 3 až 11 % a zvyšuje spalování tuků až o 29 %. Kofein také podporuje srdeční činnost, zlepšuje koncentraci, dodává energii a vitalitu. Citlivější osoby mohou na silný guaranový extrakt reagovat zrychleným srdečním tepem a zvýšeným pocením.

Extrakt ze ženšenu

Ženšenový výtažek má podobný účinek jako guarana. Podporuje fyzickou výkonnost, zvyšuje tělesnou vitalitu, má antioxidační účinky a zlepšuje imunitní systém.

Extrakt ze zelené kávy

Zrnka zelené kávy neprocházejí pražením a uchovávají si významné množství kofeinu a kyseliny chlorogenové, která má řadu pozitivních účinků. Působí protizánětlivě a zlepšuje vstřebávání cukrů. Extrakty ze zelené kávy díky kofeinu povzbuzují tělesnou i duševní vitalitu.

Tři nezávislé studie potvrdily, že doplňky stravy s extraktem ze zelené kávy pomohli lidem zhubnout o cca 2,5 kg více než těm, kteří užívali placebo.

Extrakt z garcinie kambodžské

Zhruba od roku 2012 se do prášků na hubnutí přidávají i extrakty z garcinie kambodžské. Podle studií na zvířatech brání vstřebávání tuků, snižují chutě k jídlu a působí jako berlička při shazování kil.

Garcinie však může způsobovat i řadu vedlejších účinků. Mezi ně patří především bolesti hlavy, nevolnost, vyrážka, sklon k častějšímu nachlazení, rapidní snížení hladiny cukru v krvi a zažívací potíže. Před užíváním jakýchkoliv doplňků s extraktem z garcinie kambodžské je proto důležité se nejprve poradit s lékařem.

L-karnitin

Pomáhá s budováním svalové hmoty, metabolismem tuků a formováním postavy. Mezi další prokázané účinky karnitinu patří zlepšení detoxikačních procesů těla, podpora imunitního systému, zvýšení mozkové aktivity a urychlení regenerace po sportu. Lidé s onemocněním ledvin či jater, diabetici i kardiaci by si však měli o užívání karnitinu nejprve promluvit s lékařem.

Synefrin, extrakt z hořkého pomeranče

Extrakt z hořkého pomeranče je známý spíše pod názvem synefrin. Často se přidává do prášků na hubnutí, protože snižuje únavu, zahřívá organismus a stimuluje metabolismus tuků. Díky tomu rovněž napomáhá trávení.

Synefrin má po chemické stránce podobné vlastnosti jako efedrin, který býval oblíbenou ingrediencí v různých verzích pilulek na hubnutí. Efedrin v tabletách už však nesmí být kvůli závažným vedlejším účinkům.

Synefrin má podobné účinky jako efedrin, ale ve slabší formě. Podle studií snižuje chuť k jídlu a zvyšuje spalování tuků. Opatrní by měli být lidé se srdečně-cévními problémy. Synefrin může být také návykový.

Jablečný ocet

Jablečný ocet působí protizánětlivě, podporuje imunitu a zlepšuje spalování energie. V jedné ze studií na potkanech odborníci prokázali, že kyselina octová snižuje hladinu cukru v krvi. Zároveň snižuje poměr inzulinu ke glukagonu, což podporuje spalování tuků.

Kopřivový extrakt

Kopřiva má močopudné účinky, vylučuje z těla nadbytečnou vodu a působí jako účinný antioxidant.

Nezapomeňte: Tabletky fungují jen jako berlička

Prášky na hubnutí mohou mít pozitivní efekt pouze v případě, že se budete zdravě stravovat a do svého života zařadíte pravidelný pohyb a vyženete stres. Pokud chcete mít jistotu, že se vám podaří nadbytečná kila shodit, poraďte se s lékařem, nutričním terapeutem nebo výživovým poradcem. Odborník zhodnotí vaši současnou situaci a navede vás na správnou cestu.

Přejeme vám spoustu radosti z úspěšného hubnutí, ať už s prášky nebo bez nich.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Šárka Jirchářová

Šárka Jirchářová

Mým velkým koníčkem je vaření a pečení. Nepříjemné střevní onemocnění mě přivedlo na dietu Low-FODMAP, která ve světě sklízí velké úspěchy. Ulehčuje život mnoha lidem se syndromem dráždivého tračníku. Nedostatek informací v našich končinách mě přivedl k psaní vlastního blogu www.lowfodmapdieta.cz.