Nutridrinky: Jak fungují při hubnutí a podvýživě?

Plnohodnotná výživa je důležitá pro optimální funkci všech orgánů. Nemoc i zvýšená fyzická či psychická zátěž však nároky na výživu zvyšuje. Velkou pomoc v tomto případě nabízí nutridrinky.

Málo živin ve stravě? Zkuste nutridrinky

Sacharidy, bílkoviny, tuky, vitaminy i minerály patří mezi nepostradatelné látky pro lidské tělo. Když přijde nemoc nebo začnete organismus více zatěžovat, mohou vám chybět důležité živiny. Naštěstí je možné zdravotní stav pozitivně ovlivnit úpravou stravy nebo přidáním tekuté výživy do jídelníčku. Živiny dodané prostřednictvím nápojů se snadno vstřebávají a tělo nezatěžují.

K hubnutí, přibírání i rekonvalescenci

Nutridrinky výrobci doporučují při problémech s trávením, v případě podvýživy i při hubnutí. Pomohou vám i v případě, kdy nejste schopní přijímat potravu běžným způsobem, např. po vyjmutí krčních mandlí, při problémech se zuby apod.

Zařazení tekuté výživy je dobré konzultovat s lékařem nebo nutričním terapeutem. Doporučí vhodnou značku a potřebnou denní dávku. Tyto nápoje lze popíjet občasně i dlouhodobě.

Podle Harvard Health Publishing mohou být nutridrinky užitečné pro lidi, kteří zápasí se ztrátou chuti k jídlu, mají potíže se žvýkáním, zotavují se po operaci či nemoci nebo nestíhají přípravu vyváženého jídla.

Nedostatek živin oslabuje imunitu

Nevhodná výživa má za následek nejen oslabení imunitního systému, ale také prodloužení doby rekonvalescence, zhoršené hojení ran a snížení chuti k jídlu. Často se přidávají i trávicí potíže, jako je nadýmání, bolesti břicha, nevolnost, průjem nebo zácpa.

Dlouhodobé trávicí problémy vedou k omezení příjmu stravy, špatnému vstřebávání živin a snížení energie. Roztáčí začarovaný kruh, z něhož budete těžko hledat cestu ven. Obnovte proto optimální příjem živin co nejdříve.

Udržujte doporučený denní příjem energie

Dospělé ženy potřebují obvykle 2000–2200 kcal denně. Dospělí muži by měli přijímat kolem 2400–2600 kcal. Doporučený příjem závisí nejen na pohlaví, ale také na věku, výšce, stupni pohybové aktivity a zdravotním stavu.

TIP: Vypočtěte si svůj minimální příjem energie na kalkulačce Bezhladovění.

V jakých případech hrozí podvýživa?

 • záněty dýchacího systému
 • astma
 • obstrukční choroba
 • Crohnova choroba, ulcerózní kolitida a další střevní záněty
 • chronický zánět slinivky břišní
 • cévní mozková příhoda
 • demence
 • Parkinsonova choroba
 • anorexie
 • bulimie
 • deprese
 • nádorová onemocnění
 • pooperační stavy

Jak na sobě poznat podvýživu?

Podvýživu poznáte nejen podle hubnutí a úbytku svalové hmoty a tuků. Provází ji také ztráta chuti k jídlu, nevysvětlitelná únava, nespavost a zvýšená citlivost na chlad. Mnoho lidí bojuje se zhoršeným psychickým stavem, otoky dolních končetin, dechovými potížemi, zánětlivostí v těle a problémy s krevním oběhem. 

Nutridrinky tělu dodají:

 • bílkoviny (proteiny)
 • sacharidy
 • tuky
 • minerální látky
 • stopové prvky
 • vitaminy rozpustné ve vodě i v tucích

Harvard Health Publishing doporučuje, abyste se před užíváním nutridrinků zeptali svého lékaře, zda některá ze složek nebude ovlivňovat vaše léky. Některé nápoje obsahují např. vitamin K, který se nedoručuje při užívání léků na ředění krve.

Nutriční terapeutka Jaroslava Pavlíčková doporučuje vybírat nápoje podle vašich specifických potřeb:

3 pravidla užívání nutridrinků

1. Malé porce

Drinky se obvykle přidávají k běžné stravě pro zlepšení příjmu energie a doplnění živin. Výrobci je doporučují konzumovat cestou tzv. sippingu, neboli srkání či pomalého pití. Tělu nejlépe svědčí popíjení nutričně bohatých nápojů mezi hlavními jídly v průběhu celého dne a po malých porcích.

Pít je můžete brčkem, po lžičkách nebo malých doušcích. Nepijte je najednou a po velkých dávkách.

2. Optimální teplota

Teplota nápoje záleží na vašich preferencích. Můžete ho pít při pokojové teplotě, vychladit v lednici nebo zahřát – maximálně však na 50 stupňů Celsia.

3. Výběr příchuti

Důležité je, aby vám nápoj chutnal. Podle toho si vyberte i přichuť. Seženete drinky vanilkové, čokoládové, jahodové, banánové, karamelové a další.

Během dne můžete příchutě střídat, abyste se vyhnuli stereotypu a nápoj si nezprotivili.

Nejoblíbenější značky nutridrinků

Nutricia

Nutridrink značky Nutricia je určený pro lidi se zvýšenou potřebou energie a nedostatečným přísunem živin. Může sloužit jako částečná i úplná náhrada stravy pro ty, co trpí podvýživou nebo jim podvýživa kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu hrozí. Vyplatí se kupovat ve větších baleních – cena za jeden drink klesá spolu s velikostí balení. V průměru vychází cca na 33 Kč.

Základní řada zajišťuje přesně definovaný kalorický příjem. Další druhy drinků jsou obohacené o vlákninu, mají jogurtovou příchuť, vyšší obsah proteinu nebo snížený obsah tuku.

Saturo

Drinky Saturo zajišťují kompletní a plnohodnotné jídlo pro případ, že se nestíháte v klidu najíst. Nutričně vyvážený drink v 500ml lahvi obsahuje 25 % doporučeného denního příjmu bílkovin, tuků, sacharidů, vitaminů a minerálů. Seženete ho v příchutích jahoda, vanilka a čokoláda.

Výhodou je, že Saturo drink neobsahuje geneticky modifikované suroviny, laktózu, lepek ani živočišné produkty. Navíc ho nemusíte uchovávat v lednici a můžete ho tak mít neustále po ruce. Cena jednoho nápoje se pohybuje kolem 59 Kč.

Fresubin

Tekutá výživa Fresubin je vhodná pro lidi trpící na podvýživu nebo s nedostatkem proteinů a energie ve stravě. Pomůže po operaci, úrazu, při nervových poruchách i v seniorském věku. Drinky neobsahují lepek, vlákninu a mají minimum laktózy. Vyzkoušet můžete čokoládovou, vanilkovou, oříškovou a jahodovou příchuť.

Fresubin drink seženete i ve formě proteinového prášku obohaceného o syrovátku. Cena Fresubin nápojů se pohybuje kolem 35 Kč.

Mana

Drink Mana představuje vyváženou porci jídla s vysokým obsahem vitaminů a minerálů. Obsahuje omega-3 mastné kyseliny, vysoké množství vlákniny a nízkou hladinu sacharidů. Podporuje imunitní systém, krvetvorbu, mozek, svaly, kosti, zuby, zrak a srdce.

Mana se prodává v prášku i hotových drincích. Cena Many v již hotovém nápoji se pohybuje kolem 70 Kč v závislosti na velikosti balení (počtu objednaných kusů).

Pozor: Nutridrinky nejsou pro každého

Přesto, že se jedná o velmi účinné nápoje dodávající potřebné živiny, nejsou vhodné pro každého. Nutridrinky se nehodí pro děti do 6 let věku. Opatrní buďte také v případě, že trpíte laktózovou a glukózo-galaktózovou intolerancí. Trpíte-li cukrovkou, volte drinky pro diabetiky.

TIP: Vyhovuje vám tekutá výživa a chcete shodit nějaké to kilo? Vyzkoušejte domácí nebo kupované koktejly na hubnutí.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Šárka Jirchářová

Šárka Jirchářová

Mým velkým koníčkem je vaření a pečení. Nepříjemné střevní onemocnění mě přivedlo na dietu Low-FODMAP, která ve světě sklízí velké úspěchy. Ulehčuje život mnoha lidem se syndromem dráždivého tračníku. Nedostatek informací v našich končinách mě přivedl k psaní vlastního blogu www.lowfodmapdieta.cz.