Cvičení doma

Je lepší cvičit doma?

Co je lepší, navštěvovat fitness centrum, anebo svou fyzičku rozvíjet v pohodlí domova? Obojí má svá pro i proti. Cvičení doma je pohodlnější, ušetříte čas i peníze a můžete cvičit kdykoli dostanete chuť. Jako způsob udržení se v kondici je toto řešení optimální, domácí cvičení samozřejmě může vést i k určitému rozvoji síly či svalstva. Pokud však míříte výše a chcete se věnovat například bodybuildingu, s domácím prostředím si určitě nevystačíte, pokud jej neopatříte „plnou výbavou“.

Je tu i další nevýhoda. Ačkoli se celá myšlenka cvičení doma může zdát brilantní, jednoduchá a motivující, bývá velmi často naopak oním útesem, na němž veškerá předsevzetí ztroskotávají. Proč?

Inu, doma je doma. Máme zde televizi, počítač, pohodlnou gauč, postel. Cvičení je v tak přívětivě útulném prostředí tím posledním, do čeho se nám bude chtít – natož pravidelně. Posilovna naopak neumožňuje o mnoho víc činností než právě cvičení a posilování – a i kdyby ano, bude nám líto vynaloženého času i peněz, pokud bychom nesplnili úkol, za jehož splněním jsme do posilovny přišli.

Ve fitness centru se také pravděpodobně budeme věnovat cvičení systematičtěji a naplánovaný trénink s velkou pravděpodobností uskutečníme. Doma nás bude lákat skončit po každé další sérii. Pokud však patříte mezi jedince obdařené silnou vůlí, nemusí pro vás nic z toho být překážkou.

Vybavení na domácí cvičení

Jestliže jste vyřešili otázky motivace a rozhodli jste se ke cvičení doma, narazíte brzy na další úskalí. Naprostí začátečníci si pravděpodobně nějaký čas vystačí s cviky, které je možno provádět s vlastním tělem, případně s improvizovanými zátěžemi. Postupem času vás však tato materiální omezení budou svazovat čím dál víc.

Pokud se svému tréninku věnujete poctivě a máte pocit, že se vyplatí pořízení nějaké pomůcky či zařízení, pak vězte, že byste neměli pořídit první hloupost, která vám padne do oka v reklamě.

Svou domácí posilovnu byste měli zařídit efektivně – tak abyste za co nejmenší obnos získali co největší možnosti.

Pořízení jednoručních činek je poměrně nákladné a tato pomůcka není dvakrát flexibilní. Vynikající volbou – zejména do začátku, ale i v pokročilejších fázích – jsou zejména gumové expandéry. Ideální jsou potom konkrétně latexové pásy bez úchytek. Prodávají se v různých barvách, které značí tvrdost expandéru, a tudíž určují obtížnost cvičení. Nabízeny jsou v různých délkách, ale obecně platí, že čím delší, tím lepší.

Tyto poměrně velmi levné (pořídit je lze od cca 200 Kč) pomůcky mají obrovské množství využití, nahradí jednoruční činky, mohou simulovat některé cviky na kladkách či strojích a mohou také fungovat jako přidaná zátěž u klasických cviků s vlastním tělem apod.

Pokud jste došli tak daleko, že latexové expandéry jsou pro vás nedostačující, je na řadě další krok, jímž je pořízení skutečného vybavení. Ideální a pravděpodobně maximálně efektivní variantu v tomto případě představuje pořízení velké osy, lavice, samozřejmě dostačujícího množství závaží a případně hrazdy.

Velká činka umožňuje vykonávat nejdůležitější cviky, jako je mrtvý tah, dřep a benchpress. Lavice pak slouží právě na benchpress, a měla by být proto naklápěcí. Pro cvičení dřepů je ještě zapotřebí stojan, ale to pouze v případě, že se chystáte na opravdu vysoká závaží. Velká činka dále umožňuje cvičení všech základních cviků na ramena, záda, biceps i triceps.

Hrazda umožňuje všechny varianty shybů, což je vedle zmíněné královské trojice (benchpress, mrtvý tah, dřep) něco jako korunní princ. Na hrazdě je dále možné cvičit tricepsové kliky a také cviky na břicho.

Aerobní cvičení doma

Cvičení doma tudíž může být dostačujícím řešením pro začátečníky i pro velmi pokročilé jedince.

Důležité je však samozřejmě – zejména při hubnutí – také zařazení aerobního cvičení, tedy běhu, jízdy na kole nebo činnosti podobného charakteru.

Doma vám může perfektně posloužit švihadlo nebo schody. Pokud máte netolerantní sousedy, můžete uvažovat například o pořízení stepperu, který je poměrně účinný a skladný oproti rotopedu, orbitreku nebo běhacímu pásu či veslovacímu trenažeru.

reklama
Popis

Pomáháme ženám k většímu sebevědomí - cítit se lépe, zpevnit se či zhubnout

Vyzkoušejte si týden zdarma, bez závazků:

  • Dámské fitness, kde rozumí ženám a je pro všechny věkové kategorie
  • Stále se o vás stará certifikovaná trenérka se zaměřením na cvičení pro ženy
  • Týden zdarma je nezávazný. Zda budete chtít pokračovat je zcela na vás
  • Uděláte si konečně čas na sebe a budete se cítit dobře
  • Vyzkoušíte cvičení, které mnoha ženám pomohlo k většímu sebevědomí - vypadat lépe, zpevnit se či zhubnout natrvalo
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Redakce

Redakce

Každý den vám přinášíme novinky a zajímavosti ze světa zdravého životního stylu a hubnutí.