Uhličitan hořečnatý: Účinky na zdraví, způsoby užívání a vedlejší účinky

Hořčík patří mezi životně důležité minerály. Lidský organismus si jej nedokáže vyrobit sám, a proto jej musí přijímat z potravy. Vždy se vyskytuje v přítomnosti jiného prvku, přičemž každá forma působí na zdraví trochu odlišným způsobem.

Jako jeden z mála minerálů se hořčík nevyskytuje samostatně. Prvek, na který jsou molekuly magnesia vázány, významně ovlivňuje vlastnosti tohoto minerálu a jeho působení na zdraví. Uhličitan hořečnatý zastupuje anorganické formy. Do této kategorie patří také oxid hořečnatý a síran hořečnatý. 

Anorganické formy magnesia jsou obecně popisované jako hůře vstřebatelné a využitelné. Některé zdroje tvrdí, že mohou vyvolat zdravotní obtíže, nejčastěji průjem. Ty však většinou způsobuje především neznalost účinků a správného použití vybrané formy. 

Neznamená to však, že anorganické formy zdraví neprospívají. Jednotlivé formy hořčíku působí odlišně. Důležité je znát, za jakým účelem a kdy, je vhodné různé formy magnesia použít.

Co je uhličitan hořečnatý a jak ovlivňuje zdraví

V přírodě se uhličitan hořečnatý vyskytuje v podobě hornin známých pod názvy dolomit a magnezit, které se melou na jemný prášek.

V podobě bílého prášku jej používají sportovci před cvičením k ochraně rukou před pocením a klouzáním, jelikož skvěle pohlcuje pot a podporuje tak pevnější a tedy bezpečnější úchop. Takto je používají gymnasté, vzpěrači a horolezci

Díky vysoké rozpustnosti a výborné mísitelnosti se rovněž používají k výrobě doplňků stravy určených převážně k přípravě minerálního hořčíkového nápoje

Uhličitan hořečnatý nemá povzbuzující účinky jako jiné povětšinou organické formy, naopak má spíše uklidňující účinky a podporuje odpočinek. Tuto formu je proto doporučeno užívat po náročném dni za účelem podpory intenzivní regenerace celého těla.

uhličitan hořečnatý - prášek
To, co lezci nosí v sáčku za pasem a práší s tím kolem sebe, je uhličitan hořečnatý.

Co je hydrogenuhličitan hořečnatý? 

Jedná se o vodnou sůl kyseliny uhličité. Vyskytuje se pouze v tekutém stavu na rozdíl od uhličitanu vápenatého, který představuje bezvodou formu této látky. S hydrogenuhličitanem vápenatým způsobuje tvrdost vody. Na lidské zdraví však může mít prospěšný vliv.

Účinky hydrogenuhličitanu vápenatého na lidské tělo:

 • neutralizuje kyselé prostředí, 
 • vyrovnává pH a udržuje jej na přijatelné hladině,
 • podporuje normální funkce trávicího systému,
 • zlepšuje vstřebávání přijatých živin,
 • příznivě působí na činnost mozku, zejména schopnost soustředění.

Uhličitan hořečnatý jako E504

Přidává se také do potravin jako plnidla, stabilizátory a protispékavé látky pod označením E504. V ČR a celé EU je jejich použití jako přídatných složek do potravin povoleno.

E504 může být součástí:

 • sypkých směsí, 
 • žvýkaček, 
 • cukrovinek, 
 • majonéz, 
 • instantních polévek,
 • kuchyňské soli, u níž zamezuje hrudkovatění.

Dále se využívá k výrobě kakaa a ke zpracovávání pitné vody. Jedná se o zdraví nezávadné a neškodné látky bez známých vedlejších účinků.

Vstřebatelnost, využitelnost a nežádoucí účinky

Vstřebatelnost a využitelnost uhličitanu hořečnatého je oproti organickým formám nízká a pohybuje se do 12 %.  Jak je to moc nebo málo v porovnání s ostatními formami hořčíku?

 • Další anorganická a hodně používaná forma oxid hořečnatý obsahuje 90 % elementárního hořčíku, ale jeho vstřebatelnost činí pouhá 4 %. 
 • U organické formy bisglycinát hořečnatý je to naopak. Obsah elementárního hořčíku je 12 až 20 %, vstřebatelnost se však pohybuje mezi 80 až 90 %.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Minerál hořčík: Nejznámější formy hořčíku a všechny jejich klady a zápory

Jak uhličitan hořečnatý působí na zdraví

Pro anorganické formy platí, že se nehodí pro doplnění hořčíku u osob s vyšší spotřebou minerálů a vitaminů jako například u sportovců a fyzicky aktivních lidí.

Jejich hlavní přínos spočívá v pomoci u konkrétních zdravotních problémů a doplnění hořčíku v případě dlouhodobého nedostatku způsobeného špatnou stravou nebo jinými zdravotními potížemi.

Jaké jsou největší přínosy uhličitanu hořečnatého na zdraví?

 • doplňuje chybějící hořčík, 
 • pozitivní vliv na trávení a funkce žaludečních šťáv,
 • může zmírnit migrenózní záchvaty a premenstruační syndrom
 • snižuje inzulinovou rezistenci,
 • laxativní účinky – uvolňuje zácpu.
uhličitan hořečnatý - migréna
Užívání uhličitanu hořečnatého může pomoci při častých migrénách.

Dávkování a možné negativní účinky uhličitanu hořečnatého

U každého doplňku stravy, který obsahuje uhličitan hořečnatý nebo jinou formu hořčíku, je důrazně doporučeno respektovat doporučené dávkování a nepřekračovat jej. Konkrétně uhličitan hořečnatý je vhodné užívat v odpoledních a večerních hodinách. 

Pozor je třeba si dávat na mírné laxativní neboli projímavé účinky. Zejména u osob, které trpí na řídkou stolici a průjem, by tato forma mohla jejich potíže zhoršit.

Závěrečné shrnutí: Uhličitan hořečnatý pomůže při migrénách

Uhličitan hořečnatý je forma hořčíku, která i přes nižší vstřebatelnost a využitelnost může zdraví prospět.

Zapamatujte si především, že uhličitan hořečnatý:

 • podporuje regeneraci organismu nejen po intenzivní námaze,
 • zmírňuje bolesti hlavy a migrény a další bolestivé stavy, jako je premenstruační syndrom,
 • uvolňuje zácpu,
 • dobře pohlcuje vlhkost a brání pocení rukou,
 • přidává se do potravin a patří mezi nezávadná éčka.
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.