Síran hořečnatý neboli Epsomská sůl: Jak působí na zdraví a nejčastější způsoby použití

Další forma hořčíku je známá pro své regenerační účinky, jelikož pomáhá snížit napětí a stres. Pokud vám označení síran hořečnatý nic neříká, nevadí. Mnohem více známý je název hořká a hlavně Epsomská sůl.

Síran hořečnatý byl objeven poblíž města Epsom ležícím v anglickém hrabství Surrey. Odtud také pochází přízvisko Epsomská sůl. Vzhledem silně připomíná kuchyňskou sůl, složení je však odlišné a jedná se tak o úplně jinou sloučeninu s hořkou chutí. Je téměř nepoživatelný, a proto se častěji používá zevně například jako koupelová sůl

Běžně je Epsomská sůl používána k relaxačním koupelím a masážím, ale i ke zmírnění celé řady zdravotních potíží, nejčastěji při bolestech svalů a kloubů. Hlavními výhodami je vedle snadného použití příznivá cena a žádné negativní účinky při doporučeném užívání.

Co je síran hořečnatý a jeho účinky na zdraví

Epsomská sůl obsahuje vysoké množství životně důležitého minerálu hořčíku, síranu a také kyslíku. Vypadá jako sůl, jako sůl však nechutná. Její chuť je naopak hořká a nedobrá. Velmi dobře se však rozpouští ve vodě, v níž uvolňuje účinné ionty hořčíku a síranu.

Této schopnosti se využívá hlavně při léčivých koupelích v podobě Epsomské koupelové soli, která uvolňuje a regeneruje namožené a bolestivé svaly a klouby. Tělu navíc doplní nedostatkový hořčík a sírany.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Minerál hořčík: Nejznámější formy hořčíku a všechny jejich klady a zápory

Malé krystalky Epsomské soli lze použít pro intenzivní očistný a relaxační peeling celého těla. Pokožku zbaví nečistot i škodlivých toxinů, krásně ji zjemní a nohy zbaví nepříjemného zápachu po celém dni stráveném v uzavřené obuvi. Tento účinek jistě oceníte právě teď v létě 😉

Na rozdíl od běžné soli se do jídla nepřidává kvůli hořké chuti, vnitřně se však používat smí a také se to dělá. Síran hořečnatý totiž působí jako účinné přírodní projímadlo a používá se k uvolnění zácpy a pročištění organismu.

Největší přínosy síranu hořečnatého na zdraví:

Účinky, které Epsomské soli dodává přítomnost síry:

 • hydratuje a zjemňuje suchou pokožku,
 • dodává kůži důležité minerály, 
 • čistí póry,
 • zlepšuje vzhled vlasů, kůže a nehtů,
 • přispívá k hormonální rovnováze,
 • podporuje vylučování toxinů z těla a přispívá tak k posílení imunitního systému,
 • příspívá k normálním funkcím metabolismu tuků a sacharidů 
 • účastní se řady energetických procesů.

VÍTE, ŽE se síran hořečnatý přidává do šamponů a kondicionérů, jelikož vsakuje mastnotu a zanechává vlasy svěží a zvyšuje jejich objem? Při použití jako peeling stačí krystaly navlhčit nebo smíchat s čisticím krémem a jemně vmasírovat do pokožky.

epsomská sůl
Epsomská sůl se hojně využívá i ve zkrášlujícím kosmetickém průmyslu.

Použití Epsomské soli na zahradách a v zemědělství

Kromě toho, že se Epsomská sůl přidává do kosmetických produktů a léčivých přípravků, je také využívána v zemědělství a zahradách jako hnojivo. 

Konkrétně se síran hořečnatý přidává do:

 • hnojiv u rostlin, které ke svému růstu vyžadují hořčík,
 • přípravků proti hnědnutí jehličnanů na podzim.

Má síran hořečnatý nějaké vedlejší a negativní účinky?

Používání síranu hořečnatého je prakticky bezpečné. Při správném používání nemá žádné nežádoucí účinky. 

Pouze při nadměrné konzumaci Epsomské soli vnitřně a překračování doporučených dávek hrozí podrážděný žaludek, nevolnost, točení hlavy, průjem, tekutá stolice a nadýmání.

Vstřebatelnost, využitelnost a dávkování

Při užívání síranu hořečnatého je vždy doporučeno respektovat doporučené dávkování a nepřekračovat jej. V případě užívání Epsomské soli jako projímadla je doporučeno přijmout dostatečné množství tekutin, které zmírní případné zažívací potíže.

Použití při zácpě

Při vnitřním užívání na zácpu je obvyke doporučeno užívat 2 až 6 čajových lžiček (cca 10 až 30 gramů) rozpuštěných ve vodě. Laxativní účinek se dostavuje za 30 minut až 6 hodin. Dětem se nepodává více než 2 čajové lžičky. Není vhodné užívat jej v průběhu dne, pokud na sobě nemáte účinky dobře odzkoušené. 

VÍTE, ŽE je síran hořečnatý součástí mořské vody a některých českých minerálních vod? Jedná se například o Zaječickou hořkou a Šaratici.

síran hořečnatý - minerálky
Síran hořečnatý si můžete vychutnat i ve vybraných minerálkách.

Závěrečné shrnutí: Epsomská sůl doplní hořčík a napomáhá zregenerovat celý organismu

 • Síran hořečnatý je minerální sloučenina s mnoha pozitivními účinky na zdraví.
 • Používá se při koupelích nebo v kosmetice kvůli jejím relaxačním, regeneračním, hojivým a očistným účinkům.
 • Doplňky hořčíku obecně podporují spánek, snižují stres a zlepšují trávení.
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.