BezHladovění.cz

Náplasti na hubnutí

Existuje jen nemnoho odvětví, jimiž by byl světový trh krmen tak vydatně jako prostředky, přístroji, pomůckami a metodami, které mají být cestou ke zvládnutí nadváhy či obezity. Celý obor marketingu doslova žije právě produkty a službami týkajícími se hubnutí a nebýt jich, pravděpodobně by bylo mnoho reklamních tvůrců bez práce.

Máme tady koktejly, prášky, spalovače, hubnouc pásy a mnoho dalšího – včetně náplastí na hubnutí. Jak si tento produkt stojí v tak silné konkurenci? A může vám skutečně přinést nějaký užitek?

Jak náplasti na hubnutí fungují?

Určitě už jste slyšeli o náplastech nikotinových, které mají pomoci kuřákům překonat jejich zlozvyk, a to tak, že do těla skrze pokožku vypouštějí dávky nikotinu, na nichž jsou milovníci tabákových výrobků závislí.

U náplastí na hubnutí je princip podobný, s tím rozdílem, že neobsahují nikotin, ale látky, které mají podporovat hubnutí.

Patří sem například minerální prvek chrom, guaranu, karnitin či různé jiné látky a extrakty. Hodnotit účinnost konkrétních používaných látek by vydalo na obsáhlou studii. Jedná se nicméně zpravidla o látky využívané i v ostatních hubnoucích prostředcích a přípravcích.

S jakými argumenty operují prodejci?

Jelikož náplasti na hubnutí neobsahují nic tak kromobyčejného, aby to samo o sobě bylo důvodem rozhodnout se právě pro toto řešení, musí prodejci svůj produkt nějak obhájit. Pojďme se tedy podívat na často uváděná pozitiva a argumenty:

  • Náplast na hubnutí uvolňuje účinné látky postupně v průběhu celého dne
  • Není zatěžována trávicí soustava
  • Působí na podobném principu jako náplasti proti kouření
  • Snižují chuť k jídlu, spalují tuky
  • Štíhlá postava za krátkou dobu
  • Žádné vedlejší účinky
  • Použití je zcela bezpečné
  • „žádné pilulky, žádný jojo efekt

Nevím, jak vás, ale mne tyto argumenty tedy nepřesvědčily. Snad jen první uvedený lze považovat za smysluplný. Další hovoří o šetrnosti k trávicí soustavě – nejsem přesvědčen o tom, že by trávicí soustava měla zažívat kritický otřes při orálním užití chromu či karnitinu. Proto se mi tento argument jeví jako přinejmenším zcela irelevantní.

Co se týče dalšího argumentu. To, že (jestli vůbec) náplasti na kouření fungují, neznamená, že budou fungovat i náplasti na hubnutí. Takové přesvědčení je klasický logický omyl.

O dalších argumentech lze polemizovat, přičemž ten, který slibuje štíhlou postavu za krátký čas je vysloveně lživý. Nejzajímavější je poslední „pozitivum“, které se v tomto znění skutečně vyskytlo u jednoho produktu. Jakou souvislost by měla mít forma pilulky a jojo-efekt – to je však učiněná záhada.

Účinné pilulky na hubnutí?

Shrnuto a podtrženo, náplast může být snad alternativou například pilulek, ale důvod, proč si vybrat právě tuto formu pravděpodobně nepřesahuje subjektivní preference uživatele (pro někoho to může být prostě pohodlnější).

Jsou náplasti na hubnutí rozumná investice?

Podobně jako různé jiné přípravky, také náplasti slibují rychlé a snadné zhubnutí. Z tohoto hlediska je jejich užití naprostý nesmysl, neboť takto fungovat nikdy nebudou.

Tyto prostředky nicméně nelze jedním šmahem odsoudit. Některé kvalitní (zdůrazňuji kvalitní) spalovače a přípravky mohou být účinnou podporou při správném stravování a cvičení. Fungují pak tak, že urychlují proces hubnutí zpravidla o několik procent (například místo 4 kg zhubnete za stejnou dobu 4,5 kg). Zhodnocení, zda je to dostatečný přínos, je na každém z vás.

Baví vás žít zdravě? Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout.
Upozornění na nové články, jídelníčky a recepty posíláme 3x týdně (po, st, pá). Z odběru novinek se můžete kdykoli odhlásit.
Redakce

Redakce

Každý den vám přinášíme novinky a zajímavosti ze světa zdravého životního stylu a hubnutí.

reklama