Návody a rady, jak doma, na zahradě nebo v kůlně pěstovat hlívu ústřičnou

Hlívě ústřičné se přezdívá “královna hub, zázračná houba či elixír mládí”. Mohou za to živiny a další cenné látky, které se v ní nachází. Do zdravého jídelníčku hlíva rozhodně patří. Skvělé na této houbě je také to, že si ji poměrně snadno můžete pěstovat doma i na zahradě.

Podrobné informace o hlívě ústřičné a jejím vlivu na lidské zdraví včetně několika chutných a navíc zdravých receptů najdete v našem červnovém článku Hlíva ústřičná: Tipy na recepty a využití této superhouby. Tento článek se bude věnovat tomu, jak tuto výjimečnou houbu můžete pěstovat doma.

Stručná historie o pěstování hlívy u nás i ve světě

V malém, tedy i v bytě nebo jiném menším prostoru, lze pěstovat některé druhy hub. Jsou to zejména žampiony a hlíva ústřičná. Hlívu můžete pěstovat doma v bytě, na zahradě, ale i v kůlně nebo ve stodole. Jedná se o nenáročnou plodinu, která ke svému růstu nevyžaduje žádné zvláštní podmínky. 

První pokusy s pěstováním výjimečné hlívy proběhly na začátku 20 století. Za specialistu je v tomto případě považován německý botanik a mykolog Richard Falck. Na jeho výzkum v 60. letech 20. století navázaly asijské země. V Česku, respektive Československu, se hlíva začala pěstovat v 80. letech.

Dnes se hlíva ve velkém pěstuje po celém světě. Používá se totiž nejen k vaření, ale také se přidává do doplňků stravy. Největšími producenty jsou Čína, Thajsko, Filipíny, USA, Nigérie, Pakistan a v Evropě Francie, Itálie, Maďarsko a Polsko. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Hlíva ústřičná: Tipy na recepty a využití této superhouby

Domácí pěstování hlívy ústřičné

Hlíva je oblíbená také mezi drobnými zahrádkáři, kteří si rádi pochutnají na vlastní úrodě, ať už se jedná o zeleninu, ovoce, bylinky nebo právě houby. Jelikož je hlíva adaptivní a odolná houba, její pěstování je snadné a zvládnou to i úplní začátečníci. Vybírat mohou hned z několika metod. 

Všechny metody pěstování musí splňovat dvě podmínky, bez které hlíva neporoste:

  1. První je denní světlo. Hlívu na rozdíl od žampionů a límcovek není možné pěstovat v naprosté tmě, například ve sklepě. Nemusíte ji hned pěstovat doma u okna, stačí místo, kde je světlo alespoň po část dne. 
  2. Druhou podmínkou je správná teplota, která se mění v závislosti na fázi růstu.

Hlíva a metody pěstování 

Existují tradiční i moderní metody. Vyplatí se vyzkoušet ty, jež budou vyhovovat vašemu prostředí a zároveň jsou vyzkoušené a osvědčené. Největší zájem je o tradiční způsoby, jež jsou vhodné pro všechny, začátečníky i pokročilé, kteří nemají zájem o změny a orientují se hlavně na výsledek.

Metody pěstování hlívy ústřičné v domácím prostředí:

  • předpřipravené hlívové zahrádky
  • pěstování v pytlích
  • pěstování na dřevě (pařezu či špalku)

Než se do pěstování hlívy pustíte, je dobré si o různých metodách zjistit informace, a zvážit, která z nich je pro vás nejvhodnější.

metody pěstování hlívy ústřičné
Pěstování hlívy v pytlích patří k úspěšným metodám. Hodí se navíc i do malého prostoru.

Příprava substrátu a sadba hlívy

Prvním krokem je volba a příprava vhodného substrátu. U hlívy lze použít špalek, pařez, slámu nebo už hotovou a naočkovanou speciální zahrádku určenou pro pěstování jedlých hub. Asi nejjednodušší, hlavně pro začínající pěstitele, je koupit předpřipravené balení štěpkového substrátu s naočkovanou sadbou.

Takzvané “Hlívové zahrádky” se prodávají ve větších zahrádkářstvích, hobby marketech nebo na e-shopech na internetu. Bývají různě velké a mohou vážit zhruba od 3 do 17 kilogramů. Je doporučeno začít s menší zahrádkou a zjistit, jak to funguje. Samozřejmě také záleží na velikosti prostoru, kde chcete hlívu pěstovat.

Hlívové zahrádky

Originální obal s otvory nikdy neporušujte. Umístěte jej do místnosti, kde se teplota pohybuje mezi 20 až 25 °C. Během následujících týdnů se obal přisaje k substrátu a z otvorů začnou vyrůstat menší shluky plodnic.

Jakmile k tomu dojde, zahrádku přesuňte někam, kde panuje nižší teplota mezi 10 až 15 °C a ideálně i vyšší vlhkost. Nezapomínejte na dostatek denního světla. Houby překryjte fólií, díky níž vznikne vlhké mikroklima vhodné pro růst hub. 

Nyní je třeba sledovat střední klobouky v trsu plodnic. Jakmile začnou narovnávat podvinuté okraje, nastal čas sklizně. Po sklizni nechte zahrádku cca 2 až 3 týdny “odpočinout”, a poté ji vraťte do teplé místnosti a celý proces opakujte. Takto vám jedno balení může poskytnout 3 až 4 sklizně. 

Pěstování hlívy ústřičné v pytlích

Hlíva se často pěstuje v pytlích. Jako substrát se používá především sláma či piliny, dále odpad z řepky, rákos nebo zbytky kartonu a starých knih. Substrát nesmí být plesnivý, pozor na to.

Slámu, piliny nebo jiný vhodný substrát napěchujte do nejlépe průhledného plastového pytle. Ten zavažte, postavte do vyšší nádoby a tu naplňte vroucí vodou. Druhý den pytel vyndejte, ustřihněte spodní ryhy a nechte vodu vytéct. Spaření se provádí kvůli zničení zárodků, které by substrát mohli znehodnotit.

Nyní substrát “naočkujte” vhodnou sadbou hlívy ústřičné, kterou koupíte v zahrádkářství, v hobby marketech nebo na internetu. Sadbu rozdrobte a nasypte na povrch substrátu i vnitřní stěny pytle. Pytel zavažte, ale ne úplně. Do otvoru o průměru 5 až 8 centimetrů strčte menší kousek vaty. Do pytle tak bude pronikat kyslík, ale díky vatě se dovnitř nedostanou nečistoty ani zárodky plísní. Pytel uložte na teplé místo s teplotou do 30 °C

Jsou-li podmínky vyhovující, během 14 dní dojde k prorůstání podhoubí. Jakmile se objeví bílá vrstva připomínající šlehačku, po obvodu pytle proveďte zhruba 20 zářezů dlouhých cca 5 centimetrů, aby plodnice měly kam růst. Pytle přeneste na chladnější místo o teplotě od 8 do 18 °C. Ideální je veranda, balkón, terasa, stodola či stinný kout na zahradě.

Po několika dnech se začnou objevovat plodnice. Sklízí se celé trsy, které se doslova vylomí z pytle. Podobně jako u hlívové zahrádky, lze očekávat až 4 sklizně. Vyplozený substrát je možné použít do nových pytlů.

pěstování hlívy ústřičné v pytlích
Oblíbené je pěstovat hlívu v pytlích.

Pěstování hlívy ústřičné na dřevě

Jako další se používá sadba do dřeva. Ideální je bukové, vrbové nebo ořešákové dřevo, na nichž se hlívě obzvláště daří. Čím měkčí dřevo, tím lépe. Méně vhodné je tvrdé dubové dřevo a vyloženě nevhodné k pěstování hlívy je dřevo jehličnanů.

Může to být pařez, špalek či jiný kus dřeva zhruba 50 centimetrů dlouhý. Nesmí jít o staré, suché ani prohnilé dřevo. Sadbu je nejlepší provést ještě v zimě, aby špalky do jara prorostly podhoubím. Začít je ale možné i později, na konci zimy či na jaře.

První slušná úroda se zpravidla objeví až následující rok. Poté však plodí až několik let za sebou a nevyžaduje žádnou speciální péči ani ochranu.

Kolíčková sadba

Do špalku se navrtají otvory hluboké cca 5 milimetrů o průměru 8 milimetrů. Vzdálenost mezi nimi by měla být cca 15 centimetrů. Do nich patří takzvané očkovací kolíčky. Zatloukají se tak, aby nevyčnívaly ven a zakapou se voskem. Vznikne špunt, který sadbu ochrání před škodlivými vlivy. 

Naočkovaný špalek dřeva uložte na stinné a vlhké místo a zhruba do poloviny jej zakopejte do země. Kontakt s půdou se postará o závlahu. Vložíte-li špalek do neprodyšného pytle, urychlíte prorůstání podhoubí.

Další metody sadby hlívy:

  • klínková metoda: do větších pařezů či špalku vyřízněte klínky, vložte do nich sadbu a přikryjte vyříznutým dřevem.
  • pokličková metoda: ze špalku uřízněte 5 centimetrů tlustou “pokličku” a na řeznou plochu rozprostřete klasickou zrnitou sadbu. Pokličku přiklopte na zbytek špalku a přitlučte hřebíkem. Spáru obalte fólií. Zabráníte tak vyschnutí sadby.
  • špalíková metoda: nařežte 30 centimetrů dlouhé špalky a na řezné plochy umístíte zrnitou sadbu. Poté špalíky přiložte k sobě a vložte je do pytle, který zavažte, aby nevyschly a uložte je do chladnější místnosti. Jednou za 14 dní pytel rozvažte a cca po dobu 1 hodiny nechte vyvětrat. Jakmile špalíky prorostou podhoubím, zakopejte je do dvou třetin do hlíny. Vhodné je stinné a vlhké místo.

Na kolik domácí pěstování hlívy ústřičné vyjde

Pěstování hlívy je nejen poměrně jednoduché, ale navíc i levné. Většinou se jedná o několik stovek korun s ohledem na to, kde, jakým způsobem a v jakém rozsahu se rozhodnete hlívu pěstovat. 

Nejjednodušší a nejdražší jsou předpřipravené hlívové zahrádky, jejichž cena se pohybuje okolo 150 až 200 Kč. Malé zahrádky budou o něco levnější, ty větší zase o několik desítek korun dražší.

Zvolíte-li pěstování hlívy v pytlích nebo na dřevě, je třeba koupit zrnitou či kolíčkovou sadbu. Cena jednoho balení zrnité sadby o váze 0,5 až 0,7 kilogramů stojí přes 100 Kč, u sadby kolíčkové je třeba počítat s cenou kolem 500 Kč za balení po 150 kusech. Další náklady souvisí s pytli, dřevem či substrátem.

Vyzkoušejte naše recepty s hlívou ústřičnou:

Závěrečné shrnutí: Domácí pěstování hlívy ústřičné zvládnou i začátečníci

Co byste si měli z článku odnést:

  • Hlíva ústřičná je výjimečná jedlá houba. Obsahuje spoustu živin a navíc ji lze snadno pěstovat v domácím prostředí.
  • Existuje několik metod, jak hlívu pěstovat. Nejběžnější jsou předpřipravené hlívové zahrádky a pěstování hlívy v pytlích nebo na dřevě.
  • Pro pěstování v pytlích se jako substrát hodí sláma nebo piliny. 
  • Pro pěstování na dřevě jsou nejvhodnější měkké listnaté dřeviny jako bukové, vrbové nebo ořešákové.
  • Hlívová zahrádka a pěstování v pytlích nese 3 až 4 sklizně.
reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.