Strašák jménem mentální anorexie: Rady nutriční specialistky

Mentální anorexie (anorexia nervosa) patří mezi nejznámější poruchy příjmu potravy. Je charakteristická úmyslným omezováním až úplným odmítáním jídla a cíleným hubnutím.

Lidé postižení anorexií mají zkreslené vnímání vlastního těla, připadají si tlustí a snaží se urputně zhubnout. Úbytek na váze může být i tak drastický, že ohrožuje člověka na životě.

Existují dva typy mentální anorexie:

 • Restriktivní (omezující) typ, při kterém lidé s anorexií kontrolují svou váhu omezováním příjmu potravy (dietami, půstem) a nadměrným cvičením.
 • Purgativní (očistný) typ, při němž lidé s anorexií používají očistné techniky (zvracení, laxativa nebo diuretika), aby zabránili přibírání.

Jaké jsou příznaky mentální anorexie?

Hlavním příznakem mentální anorexie je záměrné hubnutí a výrazný úbytek váhy. Lidé s anorexií úmyslně omezují množství jídla, aby měli pod kontrolou svůj tělesný vzhled a hmotnost. Často také ostatním lidem nalhávají, že jí mnohem víc, než ve skutečnosti jí.

Strach z přibírání na váze

Pro mentální anorexii je typický nepřiměřený strach z přibývání na váze, který se podobá fobii. Lidé s anorexií udělají vše, co je v jejich silách, aby se vyhnuli přibírání na váze. Celý jejich život se prakticky točí kolem myšlenek na jídlo, kalorie, hubnutí a obavy z tloušťky. Typické je časté přemýšlení o své váze a vážení vlastní tělesné hmotnosti i několikrát denně.

Nenápadné začátky

Anorexie mnohdy začíná nenápadně a neškodně snahou o shození pár kil a vytvarování těla. Na začátku všeho tedy stojí touha po kontrole nad vlastním tělem a tělesnou hmotností. Časem ale anorexie může převzít kontrolu nad samotným člověkem a ovládnout jeho život. Zpočátku nevinná dieta tak může přejít do život ohrožující psychické poruchy.

Nekonečné hubnutí

Lidé zasažení mentální anorexií nedokážou s hubnutím přestat, i když jsou hubení už dost. Jakmile se jim podaří něco zhubnout, je to pro ně naopak signál úspěchu v sebekontrole, který je motivuje k dalšímu pokračování v redukci váhy a omezování potravy.

příznaky mentální anorexie
Jedním z problémů je, že člověk sám většinou neuzná, že už je hubený dost.

Zkreslené vnímání o vlastním těle

Lidé s mentální anorexií mají zkreslené vnímání o svém těle. Myslí si, že jsou tlustí, ale ve skutečnosti jsou extrémně podvyživení. Člověk s mentální anorexií svou podváhu nevidí, i když ho varuje jeho okolí nebo rodina. Některým osobám s anorexií navíc dělá dobře to, že si jejich hubenosti všímají ostatní, a berou to jako úspěch.

Jedno jablko denně není žádnou výjimkou

Anorektici mohou být také posedlí tím, co konzumují ostatní lidé. Dokonce rádi připravují jídlo pro ostatní, které si ovšem sami nedají nebo řeknou, že si ho sní později (k tomu už samozřejmě nedojde). Lidé s anorexií se také často omezují na určité druhy potravin. Může to dojít i do takového extrému, že jsou schopni pozřít jen jedno jablko denně, a i po něm mají výčitky svědomí.

Mezi příznaky typické pro mentální anorexii patří:

Tělesné příznaky Extrémní ztráta tělesné hmotnosti, která nesouvisí s vážným onemocněním (BMI body mass index je nižší než 17,5)
  Dlouhodobá únava
  Nespavost
  Svalová slabost
  Zimomřivost
  Závratě
  Řídnutí, lámavost a vypadávání vlasů
  Špatná kvalita nehtů a kůže
  Ztráta menstruace
  Zácpa a bolesti břicha
  Nepravidelný srdeční rytmus
  Nízký krevní tlak
  Otoky rukou nebo nohou
  Zvracení (purgativní typ anorexie)
  Modravé zbarvení prstů
   
Psychické příznaky Náladovost
  Podrážděnost a neklid
  Problémy se soustředěním
  Zhoršená paměť
  Snížený zájem o kontakty s opačným pohlavím (ztráta libida)
  Sociální distance
  Úzkost a deprese
   
Změny v chování Extrémní a dlouhodobé omezení příjmu potravy
  Panický strach z přibírání
  Neúnavná honba za hubeností
  Neustálé myšlenky na jídlo
  Nadměrné cvičení, zpravidla krátce po jídle (snaha o vycvičení přijatých kalorií)
  Nepřiměřená zaujatost jídlem
  Časté vynechávání jídla nebo odmítání jídla
  Popírání hladu nebo vymlouvání se, proč nejíst
  Konzumace omezeného počtu „bezpečných“ potravin, obvykle těch s nízkým obsahem tuku a kalorií
  Neschopnost jíst jídlo na veřejnosti
  Lhaní o množství zkonzumovaného jídla
  Častá sebekontrola v zrcadle
  Zahalování se do mnoha vrstev oblečení

Koho postihuje mentální anorexie nejvíce?

Anorexie je v dnešní době čím dál častější, avšak velice vážná porucha příjmu potravy. Nejčastěji postihuje dospívající dívky, ale ovlivňuje lidi všech věkových skupin a obou pohlaví. V posledních letech se stává běžná také u chlapců a mužů. 

Dospívající lidé však mohou být více ohroženi kvůli všem změnám, kterými jejich tělo prochází během puberty. Mohou také čelit zvýšenému tlaku svých vrstevníků a být citlivější na kritiku nebo dokonce náhodné poznámky o váze nebo tvaru těla.

poruchy příjmu potravy
Velké riziko hrozí u dospívajících. Bývají citlivější na poznámky okolí.

Jaké jsou příčiny mentální anorexie?

Přesná příčina anorexie není známá. Stejně jako u mnoha nemocí jde pravděpodobně o kombinaci biologických, psychologických a environmentálních faktorů. Mezi rizikové faktory vzniku mentální anorexie patří:

 • sklony k perfekcionismu
 • tlak společnosti a médií na hubenost jakožto ideál krásy
 • rodinné prostředí (narušené rodinné vztahy, dodržování redukčních diet v rodině, mentální anorexie u rodičů nebo sourozenců)
 • traumatické zážitky (úmrtí v rodině, těžký rozchod nebo rozvod, sexuální zneužívání)
 • psychické problémy
 • esteticky nebo váhově zaměřené sporty a aktivity – balet, gymnastika, tanec, bojové sporty, vytrvalostní běh, modeling

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Poruchy příjmu potravy: Proč vznikají, jaké jsou důsledky a kdy zpozornět?

Jaká jsou zdravotní rizika spojená s mentální anorexií?

Mentální anorexie může způsobit nesčetné množství komplikací a zdravotních problémů. V nejzávažnější podobě může být smrtelná. Smrt může nastat náhle – i když člověk s mentální anorexií nemá extrémní podváhu. To může být důsledkem abnormálního srdečního rytmu (arytmie) nebo nerovnováhy elektrolytů – minerálních látek, jako je sodík, draslík a vápník, které udržují rovnováhu tekutin v těle.

Zdravotní rizika spojená s anorexií jsou způsobena hlavně nedostatečným příjmem potravy (hladověním) a způsoby, jak se zbavit snědeného jídla (zvracení, nadbytek laxativ atd.). Problémy, které mohou nastat, zahrnují následující:

 • ztráta svalové hmoty – vyšší riziko zlomenin a pádů
 • nepravidelná menstruace nebo její úplná ztráta (amenorea)
 • poruchy plodnosti
 • oslabení imunitního systému
 • trávicí potíže
 • nízký krevní tlak
 • poruchy spánku
 • tetanie (svalové křeče)
 • špatné hojení ran
 • kazivost zubů
 • poruchy krevního oběhu
 • srdeční poruchy až selhání srdce
 • osteoporóza (řídnutí kostí)
 • poškození jater a ledvin
 • anémie (chudokrevnost)
 • otoky (důsledek rozvratu vodního hospodářství)
 • minerálový rozvrat vnitřního prostředí (zejména nízká hladina draslíku a hořčíku)
 • invalidizace v mladém věku
 • předčasné úmrtí

Jaká je léčba mentální anorexie?

Léčba mentální anorexie je často komplikovaná a zdlouhavá. Mnozí pacienti mají navíc tendence se vracet zpátky k nemoci i po absolvování léčby, zejména v období další traumatické nebo stresové zátěže. Při léčbě anorexie je proto potřebná velká trpělivost, podpora rodiny a týmová spolupráce.

léčba mentální anorexie
Podpora rodiny je pro úspěšnou léčbu velmi důležitá.

Kdo se na léčbě podílí

Na léčbě poruch příjmu potravy se podílí praktický lékař, psycholog nebo psychiatr a nutriční specialista. Lehčí problémy se dají řeší ambulantně, ale ve vážných případech je nutná i hospitalizace v nemocnici (zejména, když hrozí rozvrat vnitřního prostředí). Bohužel mnoho lidí s anorexií léčbu nechce, alespoň zpočátku. Jejich touha zůstat hubení převažuje nad obavami o jejich zdraví.

Důležité je začít co nejdříve

Anorexie se dá vyléčit, ale s léčbou je důležité začít co nejdříve. Na prvním místě je uvědomit si svůj problém, přijmout odbornou pomoc a mít vlastní motivaci ke změně. Vyléčit anorexii neznamená jen znovu získat normální tělesnou hmotnost, ale také navrátit normální postoj k jídlu, zdravé sebevědomí a schopnost vnímat důležitější životní hodnoty, než je štíhlost.

I s léčbou může trvat několik měsíců až let, než se stav člověka s anorexií podstatně zlepší. Mnoho lidí navíc zjišťuje, že mají stále určité problémy s jídlem, dokonce i po léčbě, ale jsou více spokojení, šťastnější a mají naplněnější život. Mentální anorexie je často boj na celý život, nicméně existují případy úplného vyléčení.

Pokud na sobě, nebo někom blízkém pozorujete nějaké známky související s mentální anorexií, tak neváhejte a obraťte se na odbornou pomoc. Pokud svou anorexii před blízkými tajíte, zkuste najít osobu, které důvěřujete, abyste si promluvili o tom, co se děje. Nebojte se svěřit se svými pocity a bojujte za to, co je opravdu důležité, protože zdraví máme vždy jen jedno!

Shrnutí: Anorexie patří mezi nejznámější poruchy příjmu potravy

 • Existují dva základní typy nemoci: očistný a omezující.
 • Nástup bývá pozvolný a příznaky velmi rozličné.
 • Léčba trvá dlouho, ale může mít dobré výsledky.

Zdroje

1.      Morris, J., & Twaddle, S. (2007). Anorexia nervosa. BMJ, 334(7599), 894–898.

2.      Hay, P. (2020). Current approach to eating disorders: a clinical update. Internal Medicine Journal, 50(1), 24–29.

3.      Frank, G. K. W., Shott, M. E., & DeGuzman, M. C. (2019). Recent advances in understanding anorexia nervosa. F1000Res.

4.      Sidiropoulos, M. (2007). Anorexia nervosa: The physiological consequences of starvation and the need for primary prevention efforts. McGill Journal of Medicine, 10(1), 20–25.

5.      van Eeden, A. E., van Hoeken, D., & Hoek, H. W. (2021). Incidence, prevalence and mortality of anorexia nervosa and bulimia nervosa. Current Opinion in Psychiatry, 34(6), 515–524.

6.      Frostad, S., & Bentz, M. (2022). Anorexia nervosa: Outpatient treatment and medical management. World Journal of Psychiatry, 12(4), 558–579.

7.      Resmark, G., Herpertz, S., Herpertz-Dahlmann, B., & Zeeck, A. (2019). Treatment of Anorexia Nervosa-New Evidence-Based Guidelines. Journal of Clinical Medicine, 8(2), 153.

8.      Sharan, P., & Sundar, A. S. (2015). Eating disorders in women. Indian Journal of Psychiatry, 57(Suppl 2), S286–295.

9.      https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/anorexia-nervosa/symptoms-causes/syc-20353591

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Daniela Krčová

Daniela Krčová

Jsem nutriční specialistka a výživu člověka jsem vystudovala v magisterském studiu na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Po ukončení studia jsem založila svou vlastní nutriční poradnu v Ostravě (NutriD poradna), ve které pomáhám lidem se správnými a trvale udržitelnými stravovacími návyky. Věnuji se hlavě sportovní výživě a hubnutí, ale zaměřuji se také na výživu při potravinových alergiích a intolerancích, cukrovce, vysokém krevním tlaku nebo třeba na výživu těhotných a kojících žen. Mezi mé hlavní zájmy patří posilování, běhání a turistika.