Strašák jménem mentální anorexie

Anorexie se řadí obecně mezi nemoci, které nazýváme poruchy příjmu potravy. Lidé postižení anorexií vykazují neschopnost vnímat proporce svého těla v reálném světle, jednoduše si připadají  stále tlustí, a jejich životním cílem je urputně zhubnout.

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné přibírání ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a odhalení chyb, které vám brání zdravě přibrat
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav, kondici a více síly
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé přibrání
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte 2 kuchařky plné zdravých receptů zdarma

Často je anorexie vyvolána velmi neškodně, hodně dívek dnes drží diety, které se jim následně zalíbí a zkrátka s hubnutím nemůžou přestat. Začnou se postupně v jídle více omezovat, a jakmile se jim podaří opět ubrat na váze, je to pro ně signál jakéhosi vnitřního úspěchu, který je doslova nabudí na další pokračování.

Pro Vaši představu, někteří nemocní jsou pak schopní pozřít třeba jedno jablko denně a mít kvůli němu výčitky svědomí. Mnoho pacientů se tak dostává do bludného kruhu, ze kterého není jednoduché vystoupit.

Anorexie na denním (ne)pořádku

V dnešní době se toto psychosomatické onemocnění týká čím dál více lidí – ano, nejenom dívek a věřte, že opravdu není legrace si s mentální anorexií jakkoli zahrávat.

Na první pohled se to pro některé zdá jako banalita, ale kolotoč psychického trápení a hladovění kvůli štíhlejší postavě je kolikrát horší, než mnohé fyzické nemoci.

Rizikovou skupinou bývají v 95% případů dívky v mladém věku od 12 let, ale věková hranice se stále snižuje a výskyt onemocnění je dnes daleko častější i u mužského pohlaví.

Nemoc vyšší vrstvy

Anorexie je původem velmi staré onemocnění, i když pojmenována byla tato nemoc až o několik století později. Trpěla jí třeba již princezna Sissi, méně známá jako císařovna Alžběta Bavorská, která při výšce 172 centimetrů nevážila nikdy více, než 50 kilo.

V dnešní době se tato porucha příjmu potravy připisuje zejména vlivu médií a módního průmyslu, ale málokdo ví, že anorexií skutečně trpí i lidé, kteří hladoví z úplně jiného důvodu.

Často tím pacienti dávají najevo svůj protest vůči okolí, nespokojenost v osobním životě, či jiné psychické problémy.

Mezi rizikové faktory vzniku anorexie je hlavně perfekcionismus, lidově řečeno puntičkářství. Mentální anorexie se také paradoxně častěji vyskytuje u lidí velmi inteligentních a z vyšších sociálních vrstev.

Kdy si dát pozor

Mezi příznaky mentální anorexie patří tedy hlavně odmítání jídla a přehnané cvičení s cílem co nejvíce zhubnout. Pacienti mívají BMI (Body Mass Index  – poměr tělesné výšky a váhy) pod hranicí normálu, tedy něco okolo 17,5 a často užívají projímadla.

Můžeme si všimnout, že dívky nebo muži trpící anorexií mají na veřejnosti o jídlo naopak někdy až nepřirozený zájem, rádi diskutují o různých receptech a dělá jim dobře, když slyší od ostatních, co snědli, nebo je vidí jíst.

V soukromí si zase prohlíží různé blogy či stránky s jídlem a se zájmem vaří pro ostatní.

Někdy anorektici nápor nevydrží, přijmou větší množství jídla, než si povolili a následně zvrací. Často se tak mentální anorexie může přehoupnout v mentální bulimii, která je charakterizována zejména přejídáním a následným vyzvracením potravy.

Mentální bulimie na rozpoznání složitější, jedinci, kteří jí trpí totiž většinou vykazují normální váhu.

Nic nezůstane bez následků

Anorexie také způsobuje zhoršení fyzického zdraví, dívky ztrácejí menstruaci a libido, časté je vypadávání vlasů, odvápňování kostí a jejich náchylnost ke zlomeninám. Dostavuje se i srdeční arytmie a nedostatečné prokrvení mozku může způsobit i pokles inteligence.

Patří sem i špatné hojení ran, zvýšená kazivost zubů a možné selhání ledvin. Ano, tohle všeho je následkem celkové podvýživy organismu.

Kolotoč lží

Mentální anorexii často lidé podlehnou velmi snadno, a málokdo si uvědomí, že touto chorobou opravdu trpí, což je zprvu nejdůležitější pro úspěšnou léčbu.

Typické je zapírání nemoci, tito lidé umí často velmi dobře lhát a vymýšlet si. Pokud jim někdo naznačí, že s nimi něco není v pořádku, okamžitě to vezmou jako útok na svoji osobu a cítí se velmi ublíženě.

Pomoc lidí z okolí je zde velmi důležitá, protože jakmile si pacient uvědomí, že je nemocný a začne to řešit, půlka úspěchu je na světě.

Léčba mentální anorexie se liší dle stádii, někdy je nezbytná i hospitalizace v nemocnici a takzvaný „výkrmný režim“, doplněný o psychiatrickou pomoc.

Často se uvádí, že po vyléčení je velmi dlouhá recidiva a mnozí pacienti mají tendence se do začarovaného kruhu vracet, jelikož nastartovat anorexii může takřka cokoli – může to být malý životní neúspěch, ale i ztráta blízkého a pacient se do začarovaného kruhu vrátí, ani neví jak.

Nebuďte lhostejní

Mentální anorexie je boj na celý život a síla vůle je zde velmi důležitá. Záleží jen na tom, jak budete nad věcmi uvažovat. Pokud na sobě, nebo někom blízkém pozorujete nějaké souvislosti s tímto onemocněním, tak neváhejte a obraťte se na odbornou pomoc.

Nikdo vás nebude za nic soudit, ba naopak. Budete za hrdinu, že umíte ve svém životě bojovat za to co je důležité, protože zdraví máme vždy jen jedno!

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné přibírání ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a odhalení chyb, které vám brání zdravě přibrat
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav, kondici a více síly
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé přibrání
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte 2 kuchařky plné zdravých receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Sandra Figalová

Sandra Figalová

Zdravý životní styl je mojí zálibou už delší dobu, kromě studia oboru Nutriční terapie na 1. lékařské fakultě se o výživu a sport zajímám i ve volném čase. Zastávám přístup, že každý jsme trochu jiný a máme jiné individuální potřeby, na které bychom měli brát vždy ohled.

Nenechte si ujít