Nejde nic nedělat a čekat zázrak, říká Tereza Kompánková, hlavní trenérka z Contours fitness clubu pro ženy

Ze cvičení v posilovně budu mít svaly jako Arnold Schwarzenegger. Mužům se svalnatá těla žen nelíbí. Mám nadváhu, tak bych měla začít asi raději plaváním nebo chůzí. Tak zní nejčastější obavy žen, než poprvé přijdou do posilovny. Jak to všechno je doopravdy?

Contours je fitness club pro ženy po celé ČR. Stačí přijít a začít cvičit. Týden cvičení zdarma nyní nabízejí úplně každé dámě bez ohledu na věk.

Tereza Kompánková pracuje v Contours jako fitness a support manager. Považuje život za jednu velkou šanci a klientkám pomáhá nastavit zdravé životní priority plné radosti a naplnění.

Obsah článku:

Co všechno Contours ženám nabízí?

Jsme dámský fitness club, který nabízí dámám různé kombinace cvičení na míru jejich nastavenému cíli. Nejsme typické fitness, na které jsou ženy zvyklé.

Kromě kruhového tréninku nabízíme i jiné vedené skupinové lekce. Třeba funkční cvičení, kettlebelly, cvičení pro těhotné a po porodu. Jdeme i cestou moderních druhů cvičení. Nabízíme třeba lekce na regeneraci nebo konkrétní partie, některé trenérky vedou akční workouty nebo jógu o víkendu. 

První týden je zdarma a na úvodní hodině s trenérkou najdete realistický cíl a podle něj vyberete vhodné lekce. Trenérky jsou členkám neustále k dispozici. 

Doplňkově u nás najdete i masáže, maderoterapii nebo služby nutriční terapeutky.

Co čekat od první hodiny s trenérkou?

Vyplní s vámi vstupní dotazník, anamnézu, zjistí zdravotní stav. Podle toho určí vhodnou kombinaci aerobního a anaerobního cvičení. Pak vám ukáže stroje a naučí správně cvičit.  Ženy pak buď cvičí samy, nebo si vyberou nějaký vedený trénink podle rozvrhu. Každá členka má nárok na tréninkový plán na míru.

Každá nová členka dostane ukázkový Slim and Fit jídelníček. Sestavili jsme ho dohromady s odborníky a nutričními specialisty.

Jakou skladbu žen můžeme ve vašich clubech očekávat?

Primárně cílíme na ženy 35 let a výš, reálný věk a kondice ale nehrají roli. Všechny máme podobné problémy, řešíme společně i péči o sebe, stravu. Naopak neřešíme, kdo má zrovna jakou fyzičku. Každý nějak začínal.  

Nově nabízíme i cvičení pro teenagerky, protože čím dál víc mladých žen dnes řeší obezitu už v útlém věku. Jsme rádi, že se věk našich cvičenek snižuje a cluby se jim líbí. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Contours Fitness Club pro ženy: Stojí za vyzkoušení?

Jaké mýty o cvičení žen v posilovně považujete za nejabsurdnější nebo dokonce nejnebezpečnější?

Ženy se často bojí, že začnou zvedat činky a narostou jim svaly, hlavně stehna nebo zadek. To je velký omyl. Funkční trénink jde dnes do popředí a je moderní. Snažíme se jít s trendem novinek. 

Trenérka vás naučí správné technice a provedení. Vy si díky tomu neničíte tělo a naopak provádíte cviky ve vysoké kvalitě. Je to i o počtech opakování a s tím vším vám pomůžeme. Trenérku můžete buď oslovit rovnou ve fitku, nebo zajít na lekci skupinově. 

Hodně žen se také stydí a bojí jít do fitka, že na ně bude někdo koukat. Tady si jsme spíš nápomocné. Źeny si berou s sebou kamarádky a celkově tvoří harmonický kolektiv.

Ženy si také často myslí, že přijdou dvakrát a stane se zázrak. To bohužel ne. Cíl musí být reálný, dosažitelný. Lepší jsou malé kroky a mít z nich radost. Hned neotočíme o 100 % celý životní styl. Jde spíš o to začlenit cvičení do celkového životního rytmu.

Tereza Kompánková

Jaký máte názor na suplementaci některých vitaminů, minerálů nebo jiných živin?

Není důvod se bát. Ženy po 30 ztrácí některé živiny, například vápník. Často je těžké příjem všech makroživin i mikroživin ujíst, proto v suplementaci nevidím nic špatného. Po kvalitním proteinovém nápoji se nic nestane, pokud žena nemá nějaké kontraindikace.

U nás seženou dámy řadu doplňků:  koktejly, tyčinky i jiné. Pomohou v náročném dni i jindy, když nemají čas a chuť připravovat si něco složitějšího.

Nově spolupracujeme se značkou NUPO ze severu. Je velmi kvalitní a specializuje se na ženy, které chtějí rychle shodit a kombinovat zdravější stravu s pohybem. Navíc dobře chutnají a naše členky jsou nadšené. 

Doporučujete cvičení u vás i dámám s větší či menší nadváhou? Pokud ano, upravujete nějak cvičební režim, třeba s ohledem na klouby atd.?

Ano, mohou přijít i dámy s velkou nadváhou, pokud mají chuť a jejich stav není vyloženě na doktorskou péči. Doporučíme jim cvičení, suplementaci, vybereme nutriční terapeutku. Většinou se začíná se snížením kalorického příjmu typu low carb diety.

Při velké nadváze se vždy začíná výživou bez cvičení, abychom šetřily klouby. Ale postupně může jít žena třeba na 30 minut na orbitrek. 

Jakmile omezíte kalorický příjem, tělo musí znovu získat energii. Tady je hlavní dát tělu čas a pohyb zařadit třeba až po nějaké době.

Doporučujete kombinovat cvičení v Contours i s jiným typem pohybu? Nebo stačí jen chodit k vám a výsledky budou brzy vidět?

Kombinace je vždy zdravá. Pokud chcete třeba v zimě lyžovat, je dobré začít chodit do fitka a aktivovat svaly. Někdo je víc pohybově nadaný, ale pro všechny je super zajít do fitka a tělo zatížit trochu jiným směrem. 

Jsme rádi, čím širší paleta pohybu, tím lepší.

Vraťme se ještě ke skladbě žen, které k vám chodí. Jsou spíš pokročilé, nebo začátečnice?

Chceme nabídnout cvičební plán na míru co nejširší paletě žen. Chodí k nám zhruba od 14 let, ale i těhotné, ženy po porodu. Silné jádro členek jsou ženy po 35.

Věk se ale prodlužuje a ženy jsou déle aktivnější, třeba v 45 ještě hodně. 

Těší nás, že řada členek chodí pravidelně a třeba v obědové pauze si zajdou zacvičit. Plno bývá i odpoledne nebo večer. Své fanynky si našly i dopolední lekce.

Co se týče úrovně, ani začátečníce se u nás necítí špatně. Trenérka jim doporučí cvičení v rámci úvodní lekce a pořád je k dispozici. Stačí ji jen kontaktovat. 

Kolik % vašich členek odhadem řeší svou váhu?

Tak 50 % primárně řeší váhu. Většinou chtějí zpevnit tělo a zhubnout. Fitko je ale návykové, jakmile se žena začne cítit dobře a dopřeje si třeba 30 minut cvičení, tak ji to postupně začne bavit. Náš kruhový trénink je zaměřený na partie, které ženy řeší. 

Hodně také chodí ženy, které se udržují v kondici, pracují na své mobilitě a baví je to. Ty u nás také rády nakupují proteinové tyčinky a jiné doplňky stravy na celý den.

Tereza Kompánková - rozhovor

Jak často by měly začátečnice chodit do posilovny, aby se moc neunavily, ale zároveň brzy viděly výsledky?

Začátečnice by měly chodit ideálně 3× týdně 30 minut. Většině žen to vyjde 2× a o víkendu se třeba hýbou jinde. Pokud chodí 3 až 4× týdně, výsledky jsou rychle vidět. Rychle se také naučí, jak správně cvičit a neublížit si.

Říká se, že první výsledky pocítí dámy už po první návštěvě u vás. Je to pravda, nebo klišé? Co reálně očekávat od první návštěvy?

V momentu, kdy se vás ujme milá empatická trenérka, každému se udělá líp. Je to i o atmosféře. Ženy se u nás cítí dobře a ví, že tu mohou řešit širokou škálu problémů a že trenérka je pořád k dispozici.

Do Contours mají muži vstup zakázán. To je, hádám, velká výhoda pro psychiku žen? 

Velká výhoda, hodně žen se necítí dobře ve výkonově zaměřených fitness. Muži tam opravdu často chodí s cílem zbytnění svalů, mnohdy není ani prostor pro relaxaci a protažení.

U nás se ženy cítí bezpečně a nemusí se stydět, zacvičí si v klidu v partě s podobnými cíli.

V čem tedy spočívají výkony ve vašem pojetí?

Výkony jsou o vnitřním nastavení. Když cítíte výsledky, máte dobrý pocit i svalový tonus, napřímíte se a stojíte rovně. Už tohle vše má velký vliv. 

Ať už je to tenisový klub nebo cokoli, co vás baví a je to zdravý pohyb, tak je to správná cesta.

Prozradíte víc o ukázkovém jídelníčku, který od vás každá členka dostává? V čem může pomoci?

Jídelníček jsme vytvořili ve spolupráci se STOBem tak, aby si ženy samy vytvořily svůj zdravý talíř. Vidí tam na smajlících smutný a šťastný talíř. Každý chápe, proč jeden talíř je zdravý a druhý ne. 

Je to o tom, začít přemýšlet o jídle. 

Proč si třeba nedávat knedlo vepřo zelo před důležitým meetingem. Taky jíst tak, abychom měly více vlákniny, míň solí a samozřejmě celkově dost bílkovin, tuků a sacharidů.

Abychom si uměly odůvodnit, proč je to či ono zdravé a co ne. Že důležitá je kvalita, pestrost i třeba správně pít. V jídelníčku najdete tipy na snídani, svačinu, oběd, večeři. Vždy nějaký základ, podle čeho se řídit a inspirovat. Vědět, proč co volit. Doporučujeme kvalitní potraviny lokálního původu. 

Nesmíme hladovět, když cvičíme.

Vaše práce je plná zajímavých příběhů. Jaká klientka a její posun vám osobně utkvěly v paměti?

Paní, které je 85 a chodí cvičit. Trenérky ji podporují v tom, co dělá. Je to všechno o mentálním nastavení. Tělo leniví, když o sebe nepečujeme. Nejde nic nedělat a čekat zázrak. To samé platí i o jídle. Co do těla dáme, to se nám vrátí. Náš club je opravdu dostupný téměř všem ženám.

Dodáte na závěr motivaci dámám, které zatím váhají, jestli vyzkoušet váš týden zdarma?

Myslím, že už samotný týden zdarma je dostatečná motivace. Vyzkoušíte si, jestli vám vyhovuje skladba lekcí, trenérky, jestli vám pomohou najít dosažitelný cíl. Zjistíte, že v tom nejste samy: První krok je změna v hlavě. Když k nám přijdete, trenérky vám pomohou. Empatie a vlídnost jsou pro nás základ.

Terezo, děkujeme za spoustu inspirace a motivace. A s ostatními na viděnou v Contours. 🙂

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Zuzana Veselá

Zuzana Veselá

Jsem vystudovaná právnička, ale nyní se naplno věnuji psaní. Mám ráda českou, italskou, indickou a mexickou kuchyni. Miluji ochutnávání nových druhů exotického ovoce a (nealko!) nápojů. Od vyváženého jídelníčku z poctivých surovin se podle mě odvíjí i naše celková pohoda.