Vnímání energií bylin a poznávání sebe samých je dnes nedílnou součástí našeho bytí, přiznávají manželé Matějkovi, tvůrci projektu Síla pro život

Melanie a Štěpán Matějkovi jsou vášnivými sběrateli a konzumenty divokých bylin. Skrze rodinný projekt školí, učí a předávají široké veřejnosti své letité zkušenosti s bylinkami a jejich pozitivními účinky na lidské zdraví. Jak si divoké bylinky zamilovat a využít je nejen k detoxikaci organismu, dnes poradí i vám.

Melanie, Štěpáne, mohli byste se našim čtenářům krátce představit?

Jsme manželé a rodiči čtyř nádherných dcer ve věku 8 až 17 let. Žijeme v blízkém kontaktu s přírodou. Ať už na cestách po Evropě, nebo na venkově, kam se rádi vracíme.

Jako rodina spolu vytváříme projekt Síla pro život, kterým pomáháme mnoha lidem najít skrze divoké bylinky, detoxikaci a uvolněné duševní nastavení cestu k vlastní síle pro život.

První díl věnujeme divokým bylinkám. Proč bychom je měli zařadit do jídelníčku?

Divoké bylinky byly vždy nedílnou součástí stravování. Čtenáři si možná vzpomenou na kopřivovou nádivku, kterou dělala jejich babička. Divoké potraviny byly až do průmyslové revoluce a industrializace zemědělství vždy na talíři lidí, a to po stovky tisíc let. To, co vidíme dnes v našich supermarketech, není naše původní obživa.

Je zajímavé vidět i souvislost mezi množstvím nových, vysoce zpracovaných potravin a nárůstem tzv. civilizačních chorob. A to je to velké PROČ zařadit divoké byliny do jídelníčku.

Většina nemocí vzniká špatnými stravovacími návyky. Konzumujeme příliš mnoho izolovaných cukrů, denaturovaných živočišných bílkovin a oxidovaných trans tuků.

Úroveň esenciálních živin je v konvenční stravě příliš nízká a naše těla mají prostě hlad. Proto se pak přejídáme. Je to honba za tím živým málem, co ve zpracovaných potravinách ještě zbývá.

Oproti tomu najdeme v divokých bylinách obrovské množství všech potřebných minerálů, vitaminů, enzymů a také tuků, navíc, vše zabaleno do logického celku, se kterým naše tělo umí pracovat. Je to opravdu něco jiného, než když nabídneme tělu např. izolovaný vápník v podobě doplňku stravy.

Aby se vápník dobře vstřebal, potřebuje k tomu naše tělo ještě hořčík. V bylinách najdeme oboje, a to ve skvělé rovnováze. To platí i o ostatních živinách.

Měly by se divoké bylinky objevovat na talíři pravidelně?

Z výše uvedeného vyplývá jasné ano. Proč vlastně ne? Je nám to jako lidem mnohem bližší než vše, co je nám dnes nabízeno a co musíme za drahé peníze kupovat. 

divoké bylinky
Energie bylinek nabíjí po všech směrech.

V jaké podobě jsou pro nás nejlépe stravitelné?

Divoké bylinky můžeme upravovat na mnoho způsobů. Můžeme je vařit, sušit, nakládat, anebo je jíst za syrova v podobě salátů či zelených mixovaných nápojů, tzv. zelených smoothie. Každá forma úpravy s sebou přináší svá pozitiva.

Například pokud z divokých bylin děláme polévku a vaříme je, uvolníme trochu jiné spektrum živin, než když jíme bylinky za syrova. Během vaření se ale znehodnocují nejen vitaminy a enzymy, které jsou citlivé na horko. Hranice je 42 °C. Bylinky obsahují tolik potřebnou vlákninu. O té se mylně mluví jako o nestravitelné a tedy nepotřebné složce potravin.

Nové výzkumy v souvislosti se zdravím střevní mikroflóry ukazují, že je vláknina velmi potřebná pro růst prospěšných střevních bakterií. Díky vláknině se upraví trávení a posílí imunita. 

Může je jíst opravdu každý bez ohledu na věk nebo zdravotní stav?

To je těžké takto paušálně říci.  Určitě jsou mezi námi ti, jejichž zdravotní stav je tak křehký, že každá změna jejich zažívací systém destabilizuje a projeví se nepříjemné symptomy, které byly do té doby v klidu. Otázkou je, zda za přítomnosti živin nezačne tělo řešit své problémy, na které nemělo předtím sílu.

Pokud jste právě v takové situaci, začněte s divokými bylinkami opatrně. Co se týká věku, tak každý může začít kdykoliv. Hlavně ale pomalu a s dobrým napojením na sebe sama.

Některé bylinky léčí, jiné hojí, další detoxikují nebo podporují spalování kalorií. Jak nejlépe podpoříme jejich přirozené schopnosti?

Divoké bylinky s sebou přinášejí něco, čemu říkáme synergie. Tedy spojení všech potenciálů. Podpořit tuto synergii můžeme např. zvýšením tělesného pohybu. Naše trávení z toho bude jen potěšeno.

Dále se můžeme začít zabývat detoxikací v širším spektru např. detoxikací těžkých kovů, dobrým pitným režimem, ale i duševním nastavením.

Každá bylina přináší své jedinečné poselství, které nám může pomoci najít sebe sama a jít životem v plné síle.

Liší se nutriční profil divokých bylinek v závislosti na době nebo místu jejich sběru?

Ano, určitě. Každé roční období má na bylinku vliv. Tato oblast není ale zatím tak dobře prozkoumána. Přece jenom je to otázka peněz provést tak rozsáhlou studii. A vzhledem k tomu, že jsou bylinky zadarmo a nepatentovatelné, tak žádný farma koncern nebude do této oblasti investovat, což je ale dobře.

Je na nás, jaké zkušenosti s bylinkami v průběhu roku získáme. Je to v našich rukách. Velkou roli v kvalitě bylin hraje samozřejmě i místo, kde rostou. Je důležité sbírat je jen na opravdu čistém prostředí a pokud možno najít si v krajině své osobní silové místo.

Štěpán a Melanie Matějkovi
Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod. Tihle dva patří do první skupiny.

Kam za divokými bylinkami, nemáme-li vlastní zahradu či divokou přírodu na dosah, nebo jsme-li často na cestách?

Zde je to opět na nás. Divoké bylinky nám opravdu nikdo pod nos nepřinese. A proč také. To, co si nasbíráme sami, je přesně pro nás. Energie plyne právě mezi námi, místem, kde je sbíráme a bylinkou samotnou. To se nedá vyvážit penězi.

Každý, kdo má opravdový zájem, si cestu na své bylinkové místo najde. Dalo by se to vyjádřit také takto:

Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod.

O divokých bylinkách jste natočili řadu YouTube videí, dokonce jste založili celoroční online bylinkovou školu. Co se v ní žák dozví?

Ano, náš Youtube kanál čítá mnoho bylinkových videí a stále se rozšiřuje. V Bylinkové škole provádíme účastníky všemi částmi roku a tématy, která jsou s daným obdobím spojená. V jarních měsících jsou to spíše očistná témata, v létě a na podzim se věnujeme přípravám na zimní období, kdy bylinek neroste tolik.

Děláme si zdravé zásoby, a to jak z divokých bylinek, tak i z plodů, semínek a divoce rostoucích stromů a keřů. V zimě pak jdeme zpět k sobě, do nitra. Zde můžeme s bylinkami např. vykuřovat či provádět jiné rituály. Cílem je integrovat divoké bylinky do celého roku, nejenom ve vegetační sezóně, a napojit se tak na rytmus přírody po celý život.

Je něco, co bylinky naučily vás dva?

Ano, pokoře a trpělivosti. S postupem let, co divoké byliny poznáváme a používáme, zjišťujeme, že každá bylina přináší své jedinečné poselství.

Vnímání jemnohmotných energií bylin a poznávání sebe samých je dnes nedílnou součástí našeho bytí a za to jsme bylinkám vděční.

V oblibě je mají také vaše děti. Které recepty s divokými bylinkami jim nejvíce chutnají?

Ano, naše děti mají divoké bylinky rády a už se v nich obstojně vyznají. Starší dcery vaří už samy a recepty jsou velmi dobré.

Den začíná zeleným smoothie. Během dne máme na talíři např. saláty nebo lasagne plněné divokou zeleninou. Receptů, které jim chutnají, je mnoho a je těžké nějaký z nich vyzdvihnout. V Divoké kuchařce najdete všechny recepty, které naše děti milují.

rodina Matějkových
Starší dcery už vaří samy. Samozřejmě i s bylinkami.

V dnešní době jsou čím dál tím víc v kurzu doplňky stravy. Mají například bylinné tinktury stejné účinky na naše zdraví jako čerstvě natrhané rostliny?

O doplňcích stravy jsme mluvili výše. Co se týká tinktur, tak zde je potřeba obezřetnosti. Tinktura je vždy silný koncentrát s velkým potenciálem. My je také používáme, ale vždy s jasnou indikací a až po přesném kineziologickém vyšetření (S.U.S. náš Systém Uzdrav Se).  

Jak divoké bylinky konzumovat v jednotlivých ročních obdobích?

Každé roční období má svá specifika hlavně v dostatku a velikosti bylin. Dále je zde pro nás velká šance intenzivně se napojit na rytmus přírody a pochopit tak naše vlastní životní procesy.

V zimě budeme těžko připravovat kopřivový špenát, když jsou kopřivy 2 cm vysoké. Zelené smoothie jde ale připravit téměř vždy a během celého roku. Divokých bylinek stačí i málo. Od jara do podzimu je paleta obrovská a fantazii se meze nekladou.

Jaké rady byste dali našim čtenářům, kteří chtějí dát divokým bylinkám šanci?

Spíše bychom řekli, že divoké bylinky dávají šanci nám, ale to jen náš úhel pohledu.

  1. Rozhodně radíme, abyste ke sběru a konzumaci bylinek přistupovali s lehkostí a hravostí. Nejde o to nosit v hlavě celý herbář. Stačí, když začnete se dvěma nebo třemi bylinkami, které stoprocentně poznáte. Může to být kopřiva, jitrocel nebo třeba pampeliška.
  2. Aby byl úspěch trvalý, najděte si dobré, chutné a vyzkoušené recepty. Když vám bylinky nebudou chutnat, tak u toho nezůstanete a celá vynaložená energie přijde vniveč. V naší Divoké a Lesní kuchařce najdete dostatek informací, inspirace a receptů.
  3. Vezměte na sběr své děti nebo vnoučata. Máme vizi, že další generace bude mnohem více napojena na přírodu, vyzná-li se v divoké potravě. Bude také méně závislá na tom, co kdo přiveze nebo vyrobí, bude chápat rytmy života a bude moci vytvářet život na Zemi vědoměji v souladu s Matkou přírodou.
  4. Začátek je ale u každého z nás. Nikdo jiný to za nás udělat nemůže.
  5. Poslední rada: začněte teď hned.

Melanie a Štěpáne, moc vám děkujeme za cenné rady a už teď se těšíme na pokračování našeho rozhovoru.

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Andrea Hrečková

Andrea Hrečková

Nejsem kuchařka ani fotografka. Přesto vařím, peču a fotím s láskou a nadšením pro věc. Také věřím ve zdravotní benefity rostlinné stravy v její nejpřirozenější podobě. Mé recepty jsou čistě veganské, někdy raw i bezlepkové, vždy ale plné vitamínů, minerálů, zdravých tuků, komplexních sacharidů a plnohodnotných bílkovin.