Při hubnutí je důležité mít trpělivost a nechtít výsledky hned, říká nutriční specialistka Mgr. Sandra Figalová

Auror fotky: Kajenzi

Absolventka 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze, oboru nutriční terapeut, má za sebou bohatou praxi od Institutu moderní výživy přes vlastní online projekt Chytrý jídelníček až po kliniku Yes Visage. Pomáhá klientům s otázkami moderní výživy, hubnutí i zdravotních neduhů.

Sandro, čtenáři Bezhladoveni.cz vás mohou znát  i jako autorku řady odborných i lifestylových článků. Změnil se nějak pohled na výživu za dobu, co už pro nás nepíšete?

Děkuji za otázku na úvod. Nic zásadního se u mě, kromě další velké praxe s klienty, nezměnilo. Nikdy jsem nebyla zastáncem žádného extrémního výživového směru a na výživu se snažím odjakživa pohlížet racionálně a hlavně individuálně u každého svého klienta. 

A vzhledem k tomu, že se neustále ujišťuji v tom, že medicína založená na důkazech funguje lépe a dlouhodoběji než nějaké zázračné přípravky na hubnutí a diety slibující výsledky za pár dní, držím se toho dodnes. 🙂

V pořadu Mini Duel na Primě jste hovořila o tom, že jen 8 % lidí s lednovým předsevzetím zhubnout dosáhne trvalé změny. Důvodem podle vás mohou být nerealistické cíle. Jak si je nastavit správně?

Důležité je mít trpělivost a nechtít výsledky takzvaně přes noc. Když se do toho pustíme, chceme samozřejmě co nejdříve vidět nějaké změny, ale tady právě bývá kámen úrazu, protože dříve nebo později na ten radikální přístup doplatíme selháním. 

Je potřeba využít té aktuální motivace, kterou je ale časem třeba přeměnit v návyky. 

Protože právě malé změny a krůček po krůčku vypěstované návyky dokážou pokrok v našem životním stylu přinést dlouhodobě a udržitelně. Navíc je ta cesta ve výsledku i cílem, protože to mé klienty většinou začne bavit, když zjistí, že mohou jíst vlastně všechno a u toho redukovat hmotnost nebo dosahovat jiných svých cílů. 🙂

Založila jste online projekt Chytrý jídelníček. Představíte ho trochu blíž a třeba i nalákáte naše čtenáře?

Chytrý jídelníček je od začátku projektem, díky kterému se snažíme bojovat s uniformními ctr + C, ctrl + V jídelníčky kolujícími po internetu od různých samozvaných výživových poradců. 

Založili jsme ho v době, kdy jsem studovala lékařskou fakultu a uvědomila jsem si, jak důležité je skutečně znát biochemii, fyziologii a patofyziologii lidského těla, abych skutečně dokázala lidem poradit správně a neublížilo jim to. 

Protože i stravou se dá „léčit“, ale bohužel také velmi ublížit. 

Chytrý jídelníček je proto platformou, která přináší za rozumnou cenu všem lidem dostupný výživový plán přímo na míru, který sestavuje na základě individuálních požadavků vždy nutriční terapeut a zohledňuje celkovou anamnézu klienta: Ať už se jedná o zdravotní stav, jídelní návyky či preference, pohyb a další důležité faktory.

chytrý jídelníček
Pozitivní náhled je důležitý nejen při hubnutí. Se Sandrou ho získáte. Autor fotky: Kajenzi

Za vás ideální spolupráce při hubnutí vede přes nutričního poradce a sportovního trenéra? Ale co když někdo sportovat nemůže/nechce, jde zhubnout i tak?

Určitě to jde také, ale je to náročnější a o to striktnější pak musí být i jídelníček. Pak máme i pacienty, kteří kvůli extrémně vysoké hmotnosti ani moc sportovat nemohou, tam volím jiné postupy než u běžné populace s nadváhou nebo mírnou obezitou.

Pohyb je určitě nedílnou součástí redukce hmotnosti, ale nemusí to být vždycky dřina ve fitku. Někdy stačí zařadit více obyčejné chůze a takového toho přirozeného pohybu během dne, ale já se k pohybu snažím klienty navést alespoň částečně. 

Je to skvělá forma nejen výdeje energie, ale také si díky pohybu můžeme vyčistit hlavu, zlepšit mnohé zdravotní parametry a váhu si udržet.

Jedním z mnoha mýtů ohledně stravování je jeho četnost v rámci dne. Ve skutečnosti je ale tělu jedno, jestli jí 3× nebo 5× denně, říkám to správně?

Ano, správně. Záleží více na tom, co a kolik toho sníte za celý den a co vám nejlépe vyhovuje v rámci denního režimu. Někomu bude více sedět jíst 5× denně a někomu 3×. Obojí je v pořádku.

Doporučujete užívat vitaminové doplňky, nebo stačí pestrá strava a dostatek tekutin?

Pokud je strava vyvážená a pestrá a člověk zdravý, bez prokázaného deficitu nějakého mikronutrientu, většinou není potřeba užívat vitaminové doplňky. Pak samozřejmě máme specifická období života, kdy je potřeba něco suplementovat, např. v těhotenství kyselinu listovou nebo např. v zimním období můžeme trpět nedostatkem vitaminu D. Jsou to ale vždy specifické případy a nerada bych něco uniformně doporučila všem.

Jste také autorkou řady skvělých receptů. Na který z poslední doby jste zvlášť pyšná a proč? Prozradíte rovnou i celý recept?

Jé, děkuji. 🙂 Já si ráda recepty vymýšlím ve zdravější verzi a musím říct, že někdy to dopadne opravdu skvěle (a někdy taky ne :D).

Mezi moje nejoblíbenější patří např. recept na zdravější verzi tvarohové pizzy nebo mrkvový dort. Všechny recepty najdete u mě na instagramu @chytryjidelnicek 🙂

zdravější verze pizzy
Tvarohová pizza je hit, který zvládne uvařit každý.

Nedávno jste se zapojila také do projektu Cukrovka bez obalu pro nemocné s diabetem 1. typu. Jak specifická je výživa těchto lidí? 

Tento projekt patří mé kamarádce, která diabetem 1. typu trpí a tak jsem neváhala, jestli se do toho zapojím a podpořím ji. 🙂  

Strava u lidí s diabetem je velmi specifická a je to jeden z těch případů, kdy je potřeba to řešit s odborníkem, nutričním terapeutem a ne jen tak s nějakým výživovým poradcem. 

Důležitá je zde spolupráce lékaře, nutričního specialisty a někdy také psychologa. Opět je to velmi individuální záležitost a ke každému diabetikovi je potřeba přistupovat trochu jinak. 🙂

Cukrovka bez obalu

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Cukrovka 1. typu je složité onemocnění. Zvládání vyžaduje dostatek informací, říká Kateřina Fortelková z Cukrovka bez obalu

A na závěr: Prozradíte své pracovní plány pro tento rok?

Pro tento rok jsem si dala za úkol více se zaměřit na vylepšení Chytrého jídelníčku jako takového, abychom se neustále posouvali a pomohli co nejvíce lidem pochopit, že hubnutí nebo změna a životního stylu nemusí být nutně striktní hladovka, ale dá se to pojmout velmi příjemně a udržitelně. 

Chci pomoci co nejvíce lidem změnit jejich život k lepšímu, a to bez nějakého trápení a odříkání.

Ráda nabídnu osobní konzultaci i čtenářům Bezhladovění. Objednejte se třeba na e-mailu: sandra.figalova@gmail.com.

Děkujeme za spoustu cenných tipů a vaše nadšení do práce, která má smysl. 

Autor úvodní fotky: Kajenzi

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Zuzana Veselá

Zuzana Veselá

Jsem vystudovaná právnička, ale nyní se naplno věnuji psaní. Mám ráda českou, italskou, indickou a mexickou kuchyni. Miluji ochutnávání nových druhů exotického ovoce a (nealko!) nápojů. Od vyváženého jídelníčku z poctivých surovin se podle mě odvíjí i naše celková pohoda.