Proč používat Nordic Walking hole?

Severská chůze, neboli Nordic Walking, je způsob chůze se speciálními holemi, který se k nám dostal z Finska. V současné době je jednou z nejvíce se rozvíjejících volnočasových aktivit a plní jak funkci doplňkového tréninku pro aktivní sportovce, tak funkci rekreačního sportu pro všechny ostatní turistické a sportovní nadšence.

Nordic Walking a jeho pozitivní vliv na organismus

  1. Severská chůze, oproti obyčejné chůzi bez holí, zvyšuje zapojení horní části zádových svalů, velkého prsního svalu, svalů ramenního pletence a svalů předloktí.
  2. Zatěžuje celé tělo rovnoměrně. Doporučuje se osobách s poruchami pohybového aparátu pro snížení zátěže na klouby.
  3. Zvyšuje intenzitu chůze a zlepšuje naší kondičku. S pravidelností dochází ke zpomalení srdeční frekvence a zvýšení aerobní aktivity organismu. V praxi to znamená, že víc zvládneme více a méně nás pohyb skolí.
  4. Zapojení větší části těla vede i k většímu energetickému výdeji. Oproti běžné chůzi spalujeme více než o 20 %.
  5. Dochází ke snížení bolestivých pnutí, lepšímu prokrvení svalů. Mechanické zatěžování kostí přispívá k jejich zvýšené pevnosti a hustotě, a tudíž chrání před osteoporózou a zlomeninami.

Rozdíl mezi trekingovými a Nordic Walking holemi

Hole pro Nordic Walking se snadno zaměňují za hole trekingové, avšak je v nich malý rozdíl. Trekingové hole jsou těžší, robustnější, většinou skládací, odpružené a slouží především k opoře a snazšímu pohybu v terénu.

Nordic Walking hole jsou častěji vcelku a podobné těm na běžky. Jsou lehké a celé pevné. Jejich výhradním účelem je sloužit při sportovních aktivitách jako kondiční chůze či běh. Také je zde zásadní kvalitní materiál.

Další důležité parametry při výběru holí:

  • pružnost – zabraňuje nežádoucím účinkům na krční páteř a pletenec ramenní
  • lehkost – hmotnost je důležitý aspekt, ideálně bychom jí při chůzi neměli vnímat
  • délka – pro začátečníky jsou vhodnější kratší hole, jinak se délka určuje vynásobením naší výšky s koeficientem 0,68

Nordic Walking je aerobní pohybová aktivita, tedy pohyb se střední intenzitou, kde se získává energie za přístupu kyslíku. Pohyb, který je ideální ke zvýšení zdatnosti a redukci hmotnosti. Jeho zásluhou se budete cítit spokojeněji a lépe budete snášet každodenní stres.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Redakce

Redakce

Každý den vám přinášíme novinky a zajímavosti ze světa zdravého životního stylu a hubnutí.

Nenechte si ujít