Nordic Walking jako jeden z mála sportů zapojí přirozeně téměř všechny svaly v těle, říká Jitka Kočová

Jitka Kočová je nejen výživovou poradkyní, ale také instruktorkou techniky Nordic Walking s nejvyšší možnou kvalifikací. O co vlastně jde a čím moderní chůze s hůlkami prospívá? Čtěte celý rozhovor.

Představíte Nordic Walking a v čem je výjimečný?

Nordic Walking je technika chůze, se kterou dokážeme zapojit až 90 % svalů v těle. Zvyšuje se tím tepová frekvence i množství spálené energie, přináší také rehabilitační účinek, určité partie nám zase pomůže pěkně uvolnit a protáhnout. To běžná chůze s oporou holí nedokáže, naopak může spíše některé části přetěžovat. 

Mezi další prospěšné účinky je odlehčení kloubům dolních končetin, vhodná tedy může být i pro lidi po operacích nebo úrazech, tady ale raději po konzultaci s lékařem. 

Působí pozitivně i na náš mozek. 

Při této technice propojujeme pravou a levou hemisféru. Nordic Walking prospívá psychice, může nám pomoci ulevit od stresů běžného dne, což je umocněno tím, že ho provozujeme venku v přírodě. 

Chůze s holemi bývá prospěšná i při hubnutí. Jaké výhody přináší?

Jak už jsem uváděla, Nordic Walking jako jeden z mála sportů zapojí přirozeným způsobem téměř všechny svaly na těle. Díky tomu se zvyšuje tep i množství spálených kalorií, zároveň obvykle cítíme menší pocit vyčerpání, než bychom při stejné intenzitě pohybu cítili například u běhu. Je proto vhodný i pro úplné začátečníky i obézní lidi. Ti navíc velmi ocení odlehčení kolen a kotníků. 

Jaké vybavení potřebujeme?

Nordic Walking je dostupný po celý rok snad pro každého, stačí nám jen ty správné hole, sportovní boty a oblečení. Nejlepší zpráva je, že většinu lidí baví. Neznám snad nikoho, kdo by se do výšlapu s NW musel nutit, naopak, taková vycházka bývá považována za příjemnou část dne.

Co dělat, když chci s chůzí s holemi začít?  

Vždy je dobré začínat s trenérem, který vám techniku vysvětlí, dohlédne na její správné provedení. To je velmi důležité. 

Přes internet vám chyby v technice nikdo neopraví. 

Při chybné technice všechny zmíněné benefity nezískáte, hole pak mohou překážet, takže si s nimi někdo pomáhá do kopce a dolů je nese složené v batohu. To se vám se správnou technikou nestane. 

Nordic Walking - Jitka Kočová
Jitka vás naučí, jak správně chodit s hůlkami a zapojit tak co nejvíc svalů v těle.

S čím ještě trenér pomůže?

Trenér poradí také s výběrem a správným nastavením holí. Bohužel se stává pravidelně, že v obchodech prodavač dá chybnou informaci ohledně délky nebo dokonce prodá nevhodné trekové hole. S těmi správně provádět technika nejde. 

Jak dlouho z vašich zkušeností lidé u chůze s holemi vydrží?

Četla jsem, že u pravidelného běhání po roce vydrží jen 5 % lidí, kdežto u chůze je to 60 %. U Nordic Walking mi to číslo přijde ještě vyšší, většina absolventů mých kurzů chodí pravidelně a rádi.  

Jaké další druhy pohybu při hubnutí doporučujete a proč?

Z mého pohledu by pohyb neměl být jen nuceným prostředkem k hubnutí, ale přirozenou součástí života. Vhodný je tedy jakýkoliv pohyb, který nám bude dělat dobře, budeme ho provádět pravidelně a v dostatečné intenzitě.

Pro někoho to může být svižná chůze, Nordic Walking, běh, bruslení, cyklistika, lyžování a další aktivity v přírodě, jiného baví kolektivní sporty, míčové hry, tenis, badminton, což může být i společná zábava. 

Oblíbená jsou i cvičení v tělocvičně, tady může být skvělou motivací společnost podobně naladěných lidí a hudba, někoho bude bavit Zumba, jiného bosu nebo kick box, pilates či spinning, intervalové tréninky nebo posilovna (u té si z počátku dopřejte zkušeného osobního trenéra). Zejména pro lidi s vysokou nadváhou je pak vhodné i plavání a jóga.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Zdravým jídelníčkem ovlivníte psychické i fyzické zdraví od samého základu, radí výživová poradkyně Jitka Kočová

Při kterém z těchto sportů spálíme nejvíc tuků?

Pokud bychom měli mluvit přímo o efektu na spalování tuků, existuje spousta hypotéz. Nejčastěji se ale za nejúčinnější považují intervalové tréninky. To může být tip pro ty, kdo mají na cvičení málo času.

Já považuji za důležitější, než konkrétní účinek na tu nebo onu tělesnou partii, že se na sport těšíme a děláme to rádi. Jak už jsem psala, podmínkami jsou:

  • dostatečná intenzita,
  • pravidelnost,
  • doba provádění. 

Vhodné je zapojit co nejvíce svalových partií, tím je zase výjimečný třeba můj oblíbený Nordic Walking, další možnost, kterou velmi doporučuji je aktivity střídat. 

zapojení svalů při Nordic Walking
Při chůzi s hůlkami zapojíte až 90 % svalů v těle. Jen vědět, jak na to. To vás naučí váš trenér.

Co když někdo tvrdí, že ho ale žádný sport nebaví?

Zpočátku se musíme rozhodnout a zapojit silnou vůli, i když se nám nechce. Začínat je lepší pozvolna, aby tělo postupně zesílilo a my jsme získali ten správný návyk. Uvedu příklad u běhu, můžeme zpočátku obden vyběhnout na půl hodiny a klidně to prokládat svižnou chůzí.

Další týden běžet o trochu déle a pomaličku přidávat. Měli bychom začít pozorovat, jak se kondice zvyšuje a začíná nás to těšit. Stejně tak pokud zvolíte intervalový trénink, nemusíte hned zvládnou všechno najednou ve stejném tempu jako ostatní, raději dělat méně cviků pořádně, než se snažit držet tempo a ubližovat si chybným prováděním. 

Není ostuda si jako nováček občas odpočinout.

Začátečnická fáze může trvat jeden dva měsíce, postupně by měl odpor slábnout. Pokud ne, zkusila bych se poohlédnout po jiném sportu, který vás chytne víc. Častěji než odpor k pohybu jako takovému bývá problém v nevhodně zvoleném sportu nebo ve slabé fyzičce. Když ji posílíme, bude nás to více bavit. 

Hubnutí do plavek: teď aktuální téma. Je nesmysl chtít zhubnout tak rychle, nebo jde ještě něco zachránit?

Zhubnout smysl má, ovšem nesmí se tolik spěchat. Rychlé hubnutí znamená často rychlý návrat váhy zpět. Při delším zásadním omezování porcí se tělo přizpůsobí a zpomalí metabolismus. Hned, jak potom začneme jíst normálně, bude si ukládat tukové zásoby v očekávání další hladovky. 

V tuku jsou také uloženy hormony regulující chuť k jídlu. Ty se při pomalejším tempu redukce stihnou lépe přizpůsobit nové váze, což zvyšuje naše šance si váhu udržet. Stejně tak toxiny z tuku nám v těle zůstávají a je třeba mu dát čas je vyloučit. Ztráta půl kila tuku týdně je úplně dostačující, z mých zkušeností stačí i méně.

Při hubnutí je cesta stejně důležitá jako cíl. 

Nemá to být dočasné utrpení kvůli líbivé postavě. Dosažením cílové váhy jsme teprve v polovině cesty a udržet ji někdy bývá ta těžší část. Pouhé hubnutí do plavek by proto nemělo být jedinou motivací, abychom si ji celou nevyčerpali hned v půli cesty.

Jak to udělat? 

Místo krátkodobého omezování pro rychlý úbytek doporučuji vybrat si takový způsob stravování, který nás dovede k cíli, přitom ho budeme chtít dodržovat dlouhodobě a k tomu přidat i pravidelný pohyb. Radujme se i z malých krůčků a buďme ke svému tělu laskaví, je to náš parťák na celý život.

Prozradíte na závěr své plány na léto, ať už pracovní, nebo dovolenkové?

Na léto se moc těším. Kromě toho, že miluji teplé počasí, chci spustit nový projekt Nordic Walking Tours, který propojí cestování a právě chůzi technikou Nordic Walking. Vytipovala jsem ty nejkrásnější trasy zejména v saské části Českosaského Švýcarska, kde budu cestou za dechberoucími výhledy vyučovat techniku Nordic Walking. 

Zpřístupním tak lidem překrásná místa, kam by se spousta z nich kvůli složitější orientaci v německých skalách ani nevypravila a zároveň se u toho naučí nový, efektivní sport. Umožním tak i těm méně zdatným některé náročnější trasy zvládnout a zároveň si z dovolené může každý odnést ten nejlepší suvenýr, tedy znalost techniky Nordic Walking. 

Dovolená bude také aktivní, kromě chození rádi s rodinou vyrážíme na ferraty, chystáme se na ně do Itálie poblíž Lago di Garda. Protože je dobré stále zkoušet něco nového, budu se tam navíc učit jezdit na paddleboardu. Své hůlky samozřejmě beru všude s sebou. 

Že by šly využít hůlky i na paddleboardu? 🙂 Vy určitě něco vymyslíte. Děkujeme za spoustu skvělých tipů a přejeme krásné léto.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Zuzana Veselá

Zuzana Veselá

Jsem vystudovaná právnička, ale nyní se naplno věnuji psaní. Mám ráda českou, italskou, indickou a mexickou kuchyni. Miluji ochutnávání nových druhů exotického ovoce a (nealko!) nápojů. Od vyváženého jídelníčku z poctivých surovin se podle mě odvíjí i naše celková pohoda.