Jedlá soda jako lék i čistič: 8 nejlepších využití v domácnosti

Jedlá soda nebo soda bikarbona najde v každé domácnosti široké využití. Hodí se při úklidu, používá se jako lék na různé obtíže a je také skvělým kosmetickým pomocníkem.

1.  Úleva od pálení žáhy a zažívacích potíží

Jedlá soda neutralizuje žaludeční kyseliny a ulevuje od pálení žáhy, poruch trávení a dokonce také od vředových bolestí. Stačí ½ lžičky prášku rozmíchat ve sklenici čisté vody a popíjet každé dvě hodiny do odeznění potíží. Se sodou to však nepřehánějte a neužívejte víc než 5 lžiček denně. Jinak hrozí narušení rovnováhy elektrolytů a kyselin v žaludku.

2.  První pomoc při chřipce a nachlazení

Jelikož je jedlá soda přirozeně alkalická a dokáže účinně odkyselit, pomáhá udržovat optimální rovnováhu pH v krvi. Navíc rozšiřuje cévy, a usnadňuje tak transport kyslíku do buněk. Pokud budete sodu užívat při nachlazení nebo viróze, omezíte nepříjemné příznaky nemoci a urychlíte celý ozdravný proces.

TIP: Při akutní fázi chřipky užívejte ½ lžičky sody rozpuštěné ve sklenici s vodou 4 až 6× denně – nejlépe před jídlem. Nikdy neužívejte víc než 5 čajových lžiček denně.

3.  Odkyselení organismu a léčba dny

Trápí vás nadbytek kyseliny močové, nebo překyselení organismu? Dejte si denně půl lžičky jedlé sody do sklenice s vodou.

odkyselení organismu

TIP: Podle některých výzkumů pomáhá užívání jedlé sody i proti tak závažným nemocem jako je cukrovka nebo rakovina. Podporuje také správnou funkci slinivky břišní.

4.  Deodorant pro citlivou pokožku

Věděli jste, že jedlou sodou můžete nahradit klasický deodorant? Výborně totiž neutralizuje zápach, který vzniká, když se začneme potit. Stačí práškem napudrovat celé podpaží, které jste předtím pečlivě umyli a otřeli do sucha. Deodorant z jedlé sody můžete použít i v případě, že máte velmi citlivou pokožku.

5.  Šetrný peeling

Stačí smíchat 3 díly jedlé sody a 1 díl vody. Vzniklou pastou pak jemnými krouživými pohyby masírujte pokožku. Zbavíte se tak účinně a rychle odumřelých kožních buněk. Pleť budete mít krásně hladkou a rozzářenou. Tento peeling můžete bez obav používat každý den.

6.  Čištění trouby, sporáku, podlahy…

Pokud smícháte jedlou sodu s vodou v takovém poměru, aby vznikla pasta, můžete touto směsí vyčistit i velmi špinavou troubu. Pastu stačí nanést na znečištěná místa a nechat přibližně 2 hodiny působit. Pak už stačí nečistoty jen setřít vlhkým hadrem a máte hotovo. Pastou z jedlé sody můžete stejným způsobem vyčistit také mikrovlnku, sporák, podlahu nebo kachličky v koupelně.

čištění kachliček

7.  Připálený hrnec

Povedlo se vám během vaření připálit dno hrnce, které teď nejde vyčistit? Nasypte do hrnce 5 lžic jedlé sody, zalijte trochou vody a nechte pár minut povařit. Poté sundejte hrnec z plotny a nechte alespoň hodinku odstát. Připálenina by se měla sama odloupnout.

8.  Přírodní bělidlo

Potřebujete zbavit oblečení zažraných skvrn? K pracímu prášku přidejte 1 šálek sody a spusťte prací program. Prádlo bude po této koupeli zářivě čisté a voňavé.

A jak používáte jedlou sodu vy? Napište nám třeba na Facebooku.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Sandra Figalová

Sandra Figalová

Zdravý životní styl je mojí zálibou už delší dobu, kromě studia oboru Nutriční terapie na 1. lékařské fakultě se o výživu a sport zajímám i ve volném čase. Zastávám přístup, že každý jsme trochu jiný a máme jiné individuální potřeby, na které bychom měli brát vždy ohled.