Jak nepřibrat přes Vánoce

Hubnutí a zdravý životní styl.

Tato dvě slova na první pohled moc nejdou dohromady s Vánocemi. Na našich pobočkách máme mnoho zákazníků, kteří se v období svátků, oslav a především Vánoc, zbytečně stresují. Nevědí totiž, jak si poradit s jídlem.

Na jedné straně si všichni chceme udržet zdravý životní styl a nechceme si pokazit naši cestu za hubnutím. Na straně druhé si chceme svátky alespoň trošku užít.

A jídlo k tomu neodmyslitelně patří.

Nejdůležitější rada, kterou dáváme zákazníkům v období Vánoc: “Nic si nezakazujte!”.

Pokud si budete všechny dobroty odepírat, nejenom že si Vánoce ani trochu neužijete, ale stejně to skončí tak, že se přejíte nezdravým jídlem. A to vůbec není zdravé!

Jelikož dnes začíná advent a většina z vás má už nakoupené adventní kalendáře, ať už pro děti nebo pro sebe, my jsme se rozhodli pojmout náš adventní kalendář trochu jinak.

Každý den, počínaje 1.12 a konče Štědrým dnem, vám dáme 1 tip, který vám pomůže zachovat si přes Vánoce chladnou hlavu a nepřibrat.

Věříme, že si můžete Vánoce užít v naprosté pohodě, s dobrým jídlem, a při tom s minimálním dopadem na vaši postavu a zdraví.

Sledujte nás na Facebooku nebo na této stránce 🙂

#1 Zapisujte si všechno, co jíte

Pokud hubnete, je pro vás ideální zapisovat si, co jíte. A to nejen o Vánocích.

Proč však na zapisování dbát zvláště přes Vánoce? Za prvé, budete mít více času, takže se nemůžete vymlouvat, že nestíháte. Za druhé, se budete více kontrolovat, když si pak zápisky po sobě přečtete.

Zjistíte-li, že jste mezi hlavními jídly snědli 3 punčové řezy, 2 kokosky a ještě si naložili hezkou porci salátu, sami si uvědomíte, že vás jen honila mlsná a vlastně to ani nebyla taková potřeba všechno sníst.

Příště si takové zbytečné přejídání lépe rozmyslíte.

#2 Koláče a dortíky pojměte jako svačinku

Svačinky jsou pro váš zdravý životní styl hodně důležité. Pamatujete, jak jsme si říkali, že sacharidy jíme převážně dopoledne a bílkoviny odpoledne? Zkuste se toho držet i na Vánoce. Sladší dortík si dopřejte raději na dopolední svačinku, například ke kávě. Vyvarujete se zbytečného uždibování mezi jídly a zároveň si dopřejete dobrotu. Pokud si budete chtít dát cukroví nebo dortík i odpoledne, tak klidně. Na odpolední svačinku ale přidejte jogurt nebo tvaroh, který vám dodá bílkoviny a více vás zasytí. Nebudete mít pak takovou potřebu sahat po dalším kousku cukroví.

#3 Sáhněte po bílkovinách spíše, než po sacharidech

I když Vánoce jsou přeplněné cukrovím, zkuste sahat více po “proteinových” jídlech. Upečte si třeba tvarohový koláč nebo si dejte kvalitní maso. Na Vánoce si taky můžete pochutnat třeba na čočkové polévce. Pokud ji nezahustíte moukou, máte chutné a zdravé jídlo bohaté na bílkoviny.

#4 Na vánoční stůl patří i ovocná mísa

Je u vás běžné, že na talířek pokládáte různá cukroví a pak ho necháte volně ležet na stole, ať si všichni berou? A občas uklouzne ruka i vám? Dejte vedle cukroví i nějaké ovoce. Budete-li mít potřebu mlsat nebo si dát něco sladkého, budete mít po ruce třeba hroznové víno nebo mandarinku. Ovoce si připravte i jako dezert po štědrovečerní večeři. Když budete vědět, že na váš ještě čeká sladké jablko, nebudete se tolik přejídat.

#5 Nemusíte všechno ochutnávat

Jak často se vám stane, že když jdete na rodinnou návštěvu, řekne vám babička nebo sestra, abyste ochutnali její bramborový salát? “Ochutnej, jestli je lepší než tvůj”. Na tyto ochutnávky zapomeňte. Vůbec to není nutné. Zdvořile odmítnete a řeknete, že ho ochutnáte až jako součást hlavního chodu.

#6 Pijte více vody, než obvykle

Mějte vždy po ruce sklenku vody. Když budete mít znovu chuť sáhnout již po pátém dortíku, raději se napijte a zažeňte chuť na sladké. Pijte co nejvíce. Budete mít menší hlad a méně vás bude honit mlsná. Zvláště o Vánocích zapomínáme na pravidelný přísun vody. Právě proto na ni musíte myslet více, než obvykle.

#7 S alkoholem opatrně

Bez svařáku nebo štamprličky něčeho tvrdšího nejsou Vánoce to pravé. Nechceme vám alkohol zakazovat. Ale myslete na to, kolik toho vypijete a s čím alkohol kombinujete. Tvrdý alkohol nemíchejte a ani nezapíjejte sladkou vodou. Cukr ve svařáku raději nahraďte medem a když přijde chuť na bílé víno, namíchejte si raději vinný střik.

#8 Napečte si zdravé cukroví

Ano, je to tak, cukroví jde napéct i zdravě. Podívejte se na naše tipy na zdravé vánoční cukroví, nebo si přečtěte článek o tom, jak na Vánoce péct zdravě.

#9 Jezte oříšky

Oříšky k Vánocům neodmyslitelně patří. Zkuste si je opražit na medu, pokud si budete chtít dopřát něco sladšího. Oříšky se vám budou uždibovat mezi jídlem mnohem lépe než cukroví.

#10 Před tím, než půjdete na návštěvu, se najezte

Pokud se chystáte na návštěvu ke kamarádům nebo k rodině a nejste domluveni na hlavním chodu, nejdříve se doma najezte. Udělejte si něco zdravého – třeba pořádný kus steaku z lososa nebo kuřecího masa. Nebudete mít pak takovou potřebu neustále z něčeho ujídat.

#11 Cukroví nevykládejte na stůl, nechte ho v krabičce

Pokud nevyložíte cukroví na talířek do všech místnosti v bytě, ale necháte ho hezky zabalené v krabičce vedle lednice, nebudete mít pořád takové nutkáni po něm sahat. Doba, v průběhu které musíte ke krabičce dojít, otevřít ji a naložit si cukroví na talířek, je dostatečně dlouhá na to, abyste si uvědomili, jestli jste toho už nesnědli náhodou zbytečně moc.

#12 Více uklízejte

Přes Vánoce je častý problém málo pohybu. Až jednou napečete a navaříte, není nic jednoduššího, než se vyvalit na gauč a koukat na vánoční pohádky. Právě proto byste měli být o hodně více akční, co se týče vysávání, mytí nádobí nebo uklízení prachu. Čím více pohybu, tím lépe. Vaše okolí vám také určitě poděkuje.

#13 Nepečte pro celou ulici

Co k tomu dodat? Fakt ne! Čím méně cukroví, tím lépe. Vaše rodina to pak bude dojídat ještě o svátku Tří králů a to opravdu nechcete. Napečte tak akorát. Ideálně polovinu z toho, co běžně pečete.

#14 Nezapomínejte na zeleninu

Řízek s bramborovým salátem, fazolová polévka, klobásky, cukroví.. a kde je zelenina? V čase Vánoc si většina lidí nedokáže pořádně vybavit, co to zelenina vlastně je. Právě proto ji musíte konzumovat co nejvíce. Zkuste si například nakrájet okurky a mrkev na prodloužené pásky a udělejte si k tomu dip. Hodí se to nejen tehdy, když vás popadne mlsná, ale určitě to ocení i vaše návštěva. Kromě toho si ke každému hlavnímu jídlu udělejte menší zeleninový salát, díky kterému toho pak nesníte tolik.

#15 Navštivte posilovnu

V čase Vánoc a v čase před vánočního zmatku jsou posilovny téměř prázdné. Zaplní se až 2.1., protože přijdou na řadu Novoroční předsevzetí… 🙂 Pokud se neradi potíte mezi hodně lidmi, zajděte si do posilovny přes svátky. V klidu si zaběhejte na běžícím pásu nebo si nechte poradit nějaké cviky od trenérů. Nejenom, že se budete cítit lépe, ale zároveň pak nebudete mít tolik chutí sníst celou lednici s vánočním jídlem.

#16 Don’t worry, be happy!

Nestresujte se! Pokud se už teď děsíte všeho toho stresu přes Vánoce, něco asi děláte špatně. Zhluboka se nadechněte a užijte si tyto skvělé svátky. Pokud budete mít pocit, že jste jediní, kdo doma uklízí, a všichni ostatní leží s nohama nahoru, vzpomeňte si na to, že se vlastně hýbete a prospíváte tak svému zdraví. Koukejte se na to z pozitivní stránky.

#17 Pořádně se nasnídejte

To, že snídaně je základem vašeho dne, platí obzvláště o Vánocích. Když se ráno probudíte, ještě si ani nestihnete uvědomit, že máte chuť na cukroví nebo řízky. Vánoční vůně a atmosféra vás zatím nestihla zasáhnout. Proto si připravte hezkou zdravou snídaní. Míchaná vajíčka s paprikou nebo ovesnou kaši s ovocem.

#18 Zvolte si svého ochutnávače

Při pečení nebo vaření nemusíte všechno ochutnávat jenom vy. Svěřte tuto úlohu partnerovi nebo vašemu dítěti. Určitě jim to nebude vadit.

#19 Dopřejte si kvalitu nejvyšší jakosti

Na Vánoce si všichni chceme dopřát, že? Tak si dopřejme pořádného jídla. Šunku kupte kvalitní s velkým podílem masa. Pokud máte chuť na klobásku, zajděte si k poctivému řezníkovi. Máte-li chuť na čokoládu, kupte si skutečně kvalitní čokoládu s vysokým obsahem kakaa.

#20 Nenakupujte na poslední chvíli

Znáte ten pocit, když jdete na Silvestra na poslední chvíli nakoupit čerstvé pečivo do obchodu a regály zejí prázdnotou? Jediné, co seženete, je klasické sandwichové pečivo, které stejně nikdo nemá rád. Místo toho si nakupte pečivo s předstihem a nechte si ho zmrazit v mrazáku. To samé udělejte s masem nebo rybami. Pokud budete nakupovat na poslední chvíli, v obchodech seženete už jenom to, co vám nebude ani pořádně chutnat a ani to neprospěje vašemu zdraví.

#21 Jezte všechno, ale v malých porcích

Nejhorší, co můžete udělat, je říct si, že si k obědu odpustíte bramborový salát, ale pak si dopřejete pořádnou dávku cukroví. Možná z toho budete mít lepší pocit v hlavě, ale vaše tělo to určitě neocení. Místo toho si dejte menší porci bramborového salátu. Klidně i s menší klobáskou. A pak trošku cukroví. Vypijte si svařák. Ale všechno přiměřeně a ideálně všechno jako součást jednoho z pěti denních chodů.

#22 Připravte si bramborový salát z jogurtu

Udělejte si várku bramborového salátu jenom pro vás. Majonézu můžete v klidu nahradit plnotučným jogurtem. Chutově to až takový rozdíl není a vy si, v klidu a bez výčitek, můžete naložit tolik, kolik budete chtít.

#23 Návštěvám připravte celozrnné chlebíčky

Chystáte občerstvení pro návštěvy? Nahraďte bílé rohlíky celozrnnou bagetou. Místo másla použijte lučinu a kolečko klobásky vyměňte za dobrý sýr nebo kvalitní šunku. Příjemná změna může být i uzený losos. Tyto zdravější jednohubky budou chutnat všem!

#24 Na Štědrý den nedržte půst

Respektive to s ním nepřehánějte. Přes den si dejte bílý jogurt s oříšky nebo sýr se zeleninou. V žádném případě se nevyhladovte natolik, abyste při štědrovečerní večeři snědli kromě kapra i kousek stolu 🙂

Tak a teď vám už přejeme hezké Vánoce a klidné prožití vánočních svátků!

Tým BezHladoveni.cz

Individuální rady, jak nepřibrat přes Vánoce vám poradí výživový poradce ->

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Redakce

Redakce

Každý den vám přinášíme novinky a zajímavosti ze světa zdravého životního stylu a hubnutí.