10 tipů na zdravé vánoční pečení

Vánoční pečení má dle tradice ochránit domácnost před zlými silami. Nevzdávejte se ho jen proto, že je většina dnešního cukroví nezdravá. Poradíme vám, jak si recepty upravit k obrazu svému!

1. Čím nahradit mouku

Skoro všechny klasické recepty obsahují bílou pšeničnou mouku. Nejrychlejším řešením je nahradit ji celozrnnou variantou, nebo špaldovou moukou.

Hledáte-li bezlepkové řešení, vsaďte třeba na rýžovou mouku, po které bývá pečivo dokonce křehčí. Dobrou variantou je i amarant. Ten se hodí zejména do měkčích zákusků. Dobře se peče také ze sójové, pohankové mouky nebo quinoy.

Vždy si předem zjistěte správné poměry – náhražkové mouky se většinou používá daleko méně než té klasické pšeničné.

mouka

2. Čím nahradit cukr

Rafinovaný bílý cukr vyměňte za med. Je přírodní, těsto krásně spojí a navíc perfektně voní. Dobrým řešením je také stévie, a to například prášková. Dejte jí zhruba o polovinu méně, než by bylo potřeba běžného cukru.

Další variantou jsou jednoduché cukry, například fruktóza. Má vyšší sladivost, lépe se vstřebává, zato není vhodná pro diabetiky. Pozor na umělá sladidla – ne všechna jsou ideální pro pečení.

3. Čím nahradit vejce

Máte-li bezcholesterolovou dietu, vyměňte vajíčka například za sójovou moukou rozpuštěnou v sodovce nebo chia semínka. Ta těsto zvláční, zjemní a dobře spojí. 1 vejce = 1 lžička chia semínek rozpuštěných ve vodě.

Vajíčka můžete nahradit také kukuřičným nebo bramborovým škrobem (1 lžíce rozmíchaná ve vodě = cca 2 vejce). Sáček čiré želatiny vydá za 3 vajíčka. Linecká a jiná těsta s obsahem tuku se bez vajec klidně obejdou.

náhražka vajec

4. Čím nahradit kravské mléko

Nejlépe jakoukoli rostlinnou variantou. Pro pečení se dokonale hodí například mandlové nebo rýžové mléko. Zajímavou variantu představuje také pohankové či ovesné mléko. Chybu neuděláte ani se sójovým, ale vzhledem k riziku alergie jej střídejte s dalšími druhy.

5. Čím nahradit oříšky

Oříšky jsou zdravé, ale také velmi tučné. Pečené nedělají dobře lidem s problémy se žlučníkem nebo slinivkou. Z receptů, kam se dává hodně ořechů (vanilkové rohlíčky, pracny apod.), zhruba 1/3 uberte a nahraďte je jinou surovinou – nejlépe ovesnými vločkami. Zlehka upražené jsou k nerozeznání od oříškového „originálu“.

6. Jaké tuky vybrat

Z klasických receptů pro zdravé vánoční pečení opět uberte zhruba 1/3 tuku a nahraďte ho třeba kombinací rostlinného mlékanízkotučným jogurtem. Skvělá jsou také tvarohová těsta, kam se dává tuku méně.

7. Pravda o kynutém těstě

Není pravda, že je nezdravé. V kombinaci s bílou moukou však funguje jako zpomalovač trávení. Samotné kvasnice jsou naopak bohatým zdrojem vitamínů skupiny B a dalších cenných látek.

Vánočce, podvodnicím a jinému pečivu z kynutého těsta se raději nevyhýbejte. Kvasnice rozdělejte v rostlinném mléce a pracujte s náhražkami mouky, například pohankovou.

kynuté těsto

8. Čím nahradit máslové krémy

Odlehčete krémy želatinou, tvarohem nebo pudinkem. Nikdo si toho ani nevšimne a navíc vám déle vydrží.

9. Sušené ovoce a koření nevynechávejte

Za posledních 200 let se složení cukroví hodně obměnilo. Původní varianty byly jednodušší a zdravější. Vraťte se k nim a stavějte také na sušeném a kandovaném ovoci a koření. Ideální volbou jsou taková koření, která podporují trávení a obsahují řadu prospěšných látek. Patří sem:

  • vanilka
  • hřebíček
  • anýz
  • skořice
  • badyán

10. Připravujte malé kousky

Všimli jste si, že opravdu zdravé domácí cukroví většinou bývá servírované na malinké kousky, a to maximálně jednou do pusy? Jsou hezčí na pohled a ve výsledku díky nim sníte sladkého méně.

S našimi tipy už víte, jak uvést heslo „pečeme zdravě na Vánoce“ do praxe. Tak hurá do toho, je nejvyšší čas začít – třeba s těmito recepty na vánoční cukroví!

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Zuzana Veselá

Zuzana Veselá

Jsem vystudovaná právnička, ale nyní se naplno věnuji psaní. Mám ráda českou, italskou, indickou a mexickou kuchyni. Miluji ochutnávání nových druhů exotického ovoce a (nealko!) nápojů. Od vyváženého jídelníčku z poctivých surovin se podle mě odvíjí i naše celková pohoda.