Horská kola pro ženy: Zhubněte s úsměvem

Hubnutí, podpora imunity, duševní pohoda a krásná pleť. To vše zařídí jízda na horském kole. Tak šlápněte do pedálů a dojeďte si pro zdravější a krásnější tělo.

5 důvodů, proč jezdit na horském kole

1. Zlepšíte imunitu a vyhnete se nemocem

Pravidelná jízda na kole má pozitivní vliv na obranyschopnost organismu a působí jako prevence proti různým onemocněním. Posílíte srdce a celý kardiovaskulární systém, zlepšíte činnost trávicího traktu, zvýšíte si kondici. Navíc můžete předejít i diabetu a některým typům rakoviny.

2. Podpoříte hubnutí

Cyklistika je ideálním typem aerobního cvičení a účinně pomáhá pálit kalorie. Pokud chcete začít jezdit na kole právě proto, abyste shodili přebytečná kila, hlídejte si svou tepovou frekvenci a snažte se vydržet v optimální aerobní zóně. Když vám tep vyletí příliš vysoko, budete trénovat výdrž, ale nikoliv spalovat kalorie.

TIP: Maximální tepovou frekvenci spočítáte jednoduše: 220 – váš věk = maximální tepová frekvence. Ideální tepová frekvence pro účinné spalování tuků se pohybuje mezi 55–60 % vaší maximální tepovky.

3. Budete mít krásnější pleť

Pohyb při jízdě na kole zlepšuje prokrvení tkání. Kůže tak získává více kyslíku i živin a na pohled vypadá prozářeně a zdravě. Zároveň má větší odolnost proti UV záření, lépe regeneruje a pomaleji stárne.

4. Zvednete si náladu

Pohyb na čerstvém vzduchu má přímo blahodárný účinek na psychiku. Vědci z univerzity v Illinois zjistili, že je to díky zlepšení funkce hipokampu, který je zodpovědný i za mentální výkon a paměť. Cyklistika je tak ideální prevenci Alzheimerovy choroby, depresí i úzkostí.

TIP: Hipokampus je součástí spánkového laloku mozku. Složité děje, jichž se účastní, zodpovídají například za ukládání informací do dlouhodobé paměti. Tak hurá do přírody!

5. Bude se vám lépe spát

Jízda na kole působí skvěle také při potížích s usínáním. Díky každodenní projížďce na kole se vám bude lépe spát i usínat. Podle vědeckých výzkumů venkovní pohyb upravuje spánkové rytmy a redukuje množství stresového hormonu kortizolu.

Hlavní rozdíly mezi silničním a horským kolem

 • Horské kolo se hodí i pro jízdu mimo zpevněné cesty. Využijete ho do lesa, na pole i do náročnějšího terénu.
 • Je dobře ovladatelné a poskytuje lepší kontrolu nad jízdou.
 • Šetří klouby a zvyšuje bezpečnost tím, že tlumí nárazy a poradí si i na nerovném a kluzkém povrchu.

TIP: Podívejte se, kde strávit dovolenou na kole.

Jak vybrat vhodné horské kolo?

1. Výška rámu

Vybírejte ji podle své vlastní výšky. Ideální velikost rámu horského kola najdete tak, že se postavíte obkročmo nad horní rámovou trubku. V tu chvíli by vám měla končit cca 5 cm nad rozkrokem. Pokud kupujete kolo online, postupujte zhruba podle této tabulky:

Vaše výška (v cm) Velikost horského kola (v palcích)
150–160 15–16
161–165 16–17
166–170 17–18
171–175 18–19
176–180 19–20
181–185 20–21
186–190 21–22
190 a více 22+

2. Odpružení

Jedním z nejdůležitějších parametrů je odpružení.

 • Pevná horská kola neboli hardtail mají odpruženou pouze vidlici a zbytek kola zůstává pevný. Mezi největší výhody těchto typů kol patří nižší hmotnost a také výsledná cena.
 • Celoodpružená kola mají odpruženou i zadní část. Pohodlněji se na nich sedí a zvládnete s nimi i náročnější terén. Musíte však počítat s vyšší cenou.

3. Rozměr kol

Horská kola s menšími rozměry se lépe ovládají a nabízí rychlejší akceleraci. Větší kola vám pomůžou při jízdě do kopce a lépe zvládají i jízdu po asfaltu.

4. Frekvence jízdy

Při výběru horského kola je dobré zvážit i to, jak často na něm bude jezdit. Pokud se bude jednat o občasnou vyjížďku s dětmi nebo přáteli, vystačíte si s rekreačním horským kolem. Hodláte-li jezdit pravidelně nebo se účastnit i nějakých závodů, pak pro vás bude vhodné sportovní horské kolo. Pro zaryté závodníky se doporučuje kolo závodní, určené pro nejextrémnější podmínky.

Test 3 horských kol

ROMET JOLENE 27,5 3 Black – Blue vel. M17“

ROMET JOLENE 27,5 3 Black – Blue vel. M17“

Co umí: Dámské kolo s hliníkovým rámem a odpruženou vidlicí je ideální pro jízdu v terénu. Samozřejmostí jsou kvalitní kotoučové brzdy a 27 různých převodů, díky kterým je jízda do kopce mnohem pohodlnější.

Klady:

 • 27 možných převodů
 • Kvalitní brzdy i komponenty
 • Hliníkový rám zajišťuje nízkou hmotnost kola
 • Kvalitní tlumiče
 • Pěkný design

Zápory:

 • Na závody vám stačit nebude

Olpran Bomber Sus Full disc 26“ dámské červená/černá

Olpran Bomber Sus Full disc 26“ dámské červená/černá

Co umí: Dámské horské kolo vyniká odpruženou přední vidlicí a diskovými brzdami. Hodí se zejména do mírného terénu a na zpevněné cesty.

Klady:

 • Přední i zadní disková brzda
 • Odpružená přední vidlice zpříjemňuje jízdu
 • 18 převodů
 • Dobrá cena

Zápory:

 • Střed kola je vyrobený z PVC
 • Vhodný spíše pro rekreační vyjížďky

Coppi Brave Lady 27,5“ L Černá/Růžová 18“

Coppi Brave Lady 27,5“ L Černá/Růžová 18“

Co umí: Dámské horské kolo s pevnou přední vidlicí a atraktivním designem je ideální pro jízdu v jakémkoliv terénu.

Klady:

 • Kvalitní komponenty
 • Výběr z 21 převodů
 • Pevný ocelový rám
 • Krásný design
 • Hodí se i do náročnějšího terénu

Zápory:

 • Vyšší hmotnost

Tak kam vyrazíte? Přejeme spoustu šťastně zdolaných kilometrů. Jen pozor – cyklistika způsobuje dobrou náladu. Hrozí i závislost! 🙂

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Šárka Jirchářová

Šárka Jirchářová

Mým velkým koníčkem je vaření a pečení. Nepříjemné střevní onemocnění mě přivedlo na dietu Low-FODMAP, která ve světě sklízí velké úspěchy. Ulehčuje život mnoha lidem se syndromem dráždivého tračníku. Nedostatek informací v našich končinách mě přivedl k psaní vlastního blogu www.lowfodmapdieta.cz.