Bezhladoveni.cz

Voňavé grilování na dřevěném uhlí: Recenze 3 oblíbených zahradních grilů

Milujete vůni masa připraveného na dřevěném uhlí? I v zahradních grilech jsou dnes velké rozdíly. Proklepli jsme 3 oblíbené modely letošního roku. Jak dopadly?

reklama

Výhody grilování na dřevěném uhlí

  • Nezaměnitelná atmosféra s vůní pravého dřeva
  • Můžete „to rozbalit“ kdekoli – nepotřebujete plynovou bombu ani přívod elektřiny
  • Nízké pořizovací náklady na gril i brikety
  • Díky vysoké výhřevnosti dřevěného uhlí je maso rychleji hotové než na plynu nebo elektřině

Nenechte olej kapat do ohně

Jednou z mála nevýhod grilování na dřevěném uhlí jsou škodliviny, které vznikají odkapáváním tuku do ohně. Tomu zabráníte grilováním masa v alobalu, nebo na speciální grilovací podložce. Ta zachytí tuk do drážek, odkud ho ubrouskem odsajete dříve, než nakape do ohně.

TIP: Naučte se připravovat ty nejlepší steaky na grilu.

Co zohlednit při výběru zahradního grilu?

Přenositelnost

Budete grilovat jen doma, nebo přístroj převážet i jinam? Podle toho volte hmotnost i konstrukci.

Tvar, výška a velikost

Existují kulaté, obdélníkové i čtvercové grilovací plochy. Mezi nejoblíbenější patří ty kulaté, s plochou 41–47 cm. Myslete na to, že kulaté „kotlíkové“ grily dosahují nejvyšší teploty uprostřed – po stranách se maso dělá o něco pomaleji. Čím vyšší typ zvolíte, tím méně se budete muset ohýbat.

Materiál

K nejběžnějším patří plech a smalt. Plechové grily bývají levnější a lehčí, ale po chvíli reziví. Smaltované váží víc, ale nabízejí nerezavějící úpravu a delší životnost.

Poklop

Poklop se hodí, když potřebujete oheň zmírnit, chránit před deštěm nebo udusit. Umožňuje také pomalejší přípravu uzením.

Další vlastnosti

Určitě se hodí kolečka a tepelně izolovaná madla pro snazší manipulaci. Pak už záleží jen na vás, jaké doplňkové funkce požadujete. Mezi nejoblíbenější patří integrovaný teploměr a vysouvací popelník.

3 top zahradní grily letošního léta

1. Weber KETTLE PLUS 47 cm

Jeden z nejlepších ve své kategorii. Přímo v poklopu má zabudovaný teploměr pro kontrolu masa. O rychlé zažehnutí a udržení správné teploty se stará palivový rošt spolu s důmyslně řešenými hliníkovými průduchy. Vyšší ceně odpovídá i speciální porcelánový smaltovaný povrch se žáruvzdornými úchyty.

Náš názor: Tento model je sice dražší, ale vyplatí se. Precizní zpracování usnadňuje veškerou manipulaci a projevuje se i na chuti výsledných pochoutek.

2. Sharks Master BBQ 60

Propracovaný gril s 57cm pochromovanou grilovací mřížkou. Velkým plusem je integrované víko s teploměrem (50 až 300 °C), které při vyklápění nemusíte pokládat na zem. Oceňujeme také 2. rošt pro odložení již hotového jídla a košík na grilovací náčiní.

Náš názor: V současnosti jeden z nejlépe řešených zahradních grilů v kategorii do 2 000 Kč. Kolečka by sice mohla být gumová pro lepší pohyb na tvrdém povrchu, ale tento detail rádi odpustíme.

3. Cattara TRAPANI

Obdélníkový (43 × 40 cm) kousek s vyklápěcím víkem, odkládacím roštem na hotové pokrmy a regulovatelnou ventilací. Zpevňující rám nožiček zajišťuje dobrou stabilitu. Zároveň jej využijete jako odkládací plochu. Měkká kolečka z plastu překonají i zámkovou dlažbu. Rošt i plášť mají bytelné ocelové provedení – plášť navíc s dobrou smaltovanou úpravou.

Náš názor: Za cenu do 900 Kč dobře propracovaný gril s výbornou stabilitou i pro ne zcela rovné povrchy.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.


Redakce

Každý den vám přinášíme novinky a zajímavosti ze světa zdravého životního stylu a hubnutí.

Nenechte si ujít

reklama
reklama