U MMA jsou všichni vítáni. Pomáhá i při hubnutí, říká Lukáš z Penta Gym Praha

Zápasy MMA patří ve světě k nejsledovanějším sportům vůbec. I v Čechách jeho obliba roste. Málokdo však ví, že nemusí být zrovna Karlos Vémola, aby mohl z výhod MMA profitovat. Ve skutečnosti se tento sport hodí úplně pro každého. Jaké má výhody vám prozradí člen Penta Gym a jeden z trenérů fighting power Lukáš Hustoles.

Lukáši, co to vlastně MMA je? Lidé jej vnímají jako bojový sport, ale hádám, že záběr má daleko širší?

MMA jsou smíšená bojová umění. Zde se setkáte s tím nejlepším ze všech bojových sportů. Tady člověk brzy zjistí, že nejde jen o rvaní, ale že největším protivníkem je každý sám sobě. Krása MMA je v komplexnosti. Rozvíjí fyzickou, psychickou i technickou stránku. Proto je tento sport brán jako jeden z nejtěžších na světě, ne-li nejtěžší. Je jedno, jestli je člověk hobík, amatér nebo profík, časem se to prostě přenese do životního stylu.

Dá se říct, že MMA je komplexní podobně jako třeba jóga? Co mají společného?

Když spojím tyto dva světy dohromady, tak na první dobrou vidím spíše velký kontrast. Rozhodně z jógy se dá využít flexibilita, která v MMA ulehčí hodně věcí. Z MMA se dá zas využít kondice, která se hodí všude. Jako společnou věc bych viděl klid v duši.

Může se k vám na lekce přihlásit i úplný začátečník? Co od prvních tréninků očekávat?

Může se k nám připojit i člověk, co půjde zrovna kolem po ulici. Všichni jsou u nás vítáni. Dokonce máme pár tréninků pro děti, takže ve stejnou chvíli mohou trénovat jak děti, tak rodiče. Tyto tréninky máme jako jedni z mála oddělené, takže si rodiče mohou zatrénovat v klidu. Na první trénink člověku stačí jen tričko, trenky a chuť se hýbat. Tréninky máme rozdělené dle zkušeností a vybavení se u nás dá půjčit. Bát se nikdo nemusí, začíná se osvojením základních technik a pár cviky na zlepšení kondice. 

Existuje nějaká kontraindikace, kdy cvičit tento styl nejde?

Podle mého názoru se v MMA kontraindikace odvíjejí podle tréninkového tempa a délky tréninkové jednotky. 

Hodně našich čtenářů řeší hubnutí. Může i s tím MMA pomoct? Pokud ano, jak?

Určitě ano. MMA se většinou cvičí ve vyšší frekvenci, takže je to velmi dobré kardio u kterého se zapotíte. Další výhoda je, že začnete používat svaly, které jste předtím nepoužívali a tím samozřejmě spálíte více kalorií.

Jaké další sporty nebo cvičení byste doporučil při hubnutí a proč?

Určitě bych doporučil box, kick box, skákání přes švihadlo a přidal bych jedno překvapení v podobě silově kondičního tréninku. Sice není primárně zaměřený na hubnutí, ale pomůže vám zpevnit tělo a zlepší vám celkovou kondici. 

Jaké doplňkové cvičení doporučujete svým svěřencům?

Jelikož v dnešním uspěchaném světě zaměřeném hlavně na výsledek často zapomínáme na naše tělo a často je huntováno špatnými návyky nebo už jen sezením ve škole či v práci, tak jednoznačně kompenzační cvičení na principu uvolňovacích, protahovacích a posilovacích cviků. Hodně se zde zapojují klouby jako ramena, kyčle, atd.. Jako další pak cvičení na správné dýchání.

 A co regenerace? Jakou formu doporučujete?

Regenerace je za mě jeden z nejdůležitějších aspektů, už jen kvůli tomu, aby člověk snížil riziko zranění. Jako základ beru kvalitní spánek, saunu, chladnou sprchu nebo použití masážní pistole.

Jak vy sám kompenzujete cvičení?

Osobně si nemůžu vynachválit kompenzační cviky. V mém případě jde hlavně o kyčle, které pravidelně uvolňuji správným způsobem. Dále se zaměřuji i na dechová cvičení.

Hádám, že zásadní vliv na výkon má i strava. Co hlavního si musí MMA sportovec hlídat?

Strava je základ všeho, ať už chci dělat cokoliv. Ta by měla být prvotní. Pokud beru v potaz někoho, kdo to se sportem myslí vážněji, tak bych se vyhýbal potravinářsky zpracovaným produktům a jedl skutečné jídlo. Dále bych vynechal rychlá občerstvení, smažené jídlo, limonády a alkohol. Zaměřil bych se na vyváženou stravu, která bude nutričně bohatá a nebudou v ní scházet vitaminy a minerály. 

Kde jídlo nakupujete? Chodíte do „běžných“ obchodů?

Do klasických řetězců chodím co nejméně. Tam mám vytipované jen konkrétní produkty. Jídlo kupuji ideálně od farmářů nebo alespoň v obchodech typu sklizeno.

A na závěr jedna motivační: Jaké sportovní cíle máte pro letošní rok?

Když jsme u té motivace, rád bych se s vámi podělil o jeden citát od Mahátma Gándhího, který mě motivuje téměř celý život:

Síla nepochází z fyzických schopností, ale z nezlomné vůle.

Mé sportovní cíle jsou pro tento rok zúčastnit se dvou zápasů MMA, alespoň jednoho grapplingového turnaje a pokud možno z nich odejít vítězně.

Chtěl bych poděkovat Danu Bartákovi a Zdeňku Bartošovi, že můžu trénovat pod jejich záštitou a že pro všechny v Penta gymu dělají to nejlepší prostředí jaké můžeme mít. Určitě se podívejte na www.pentagym.net a www.fightingpower.cz . Dále bych chtěl poděkovat své ženě za to, jakou v ní mám oporu. A v neposlední řadě chci popřát všem čtenářům bezhladoveni.cz, abyste vše co děláte, dělali s láskou a to, že výsledky nepřijdou hned nic neznamená, hlavně to nevzdávejte!

Lukáši, děkujeme za úžasné povídání, pro nás jste vítěz už teď.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Zuzana Veselá

Zuzana Veselá

Jsem vystudovaná právnička, ale nyní se naplno věnuji psaní. Mám ráda českou, italskou, indickou a mexickou kuchyni. Miluji ochutnávání nových druhů exotického ovoce a (nealko!) nápojů. Od vyváženého jídelníčku z poctivých surovin se podle mě odvíjí i naše celková pohoda.