O úspěchu nejen v hubnutí rozhodují hlavně psychika, pohyb, strava a spánek, říká Vladimír Veverka z Myfitnesstrainer

Osobní fitness trenér a výživový poradce v jednom. To je Vladimír Veverka. Působí v Praze, a to už pěknou řádku let. Jaké tipy posbíral ve své letité praxi? A co jeho osobně baví ve volném čase? To vám dnes prozradí.

Vladimíre, výsledky vaší práce jsou obdivuhodné. Dá se říct, že každý může kombinací úpravy stravy a cvičení zhubnout? Nebo jsou přeci jen situace, kdy to prostě nejde?

Krásný den přeji, moc děkuji za kompliment. Z mých osobních zkušeností fitness trenéra bych si dovolil říct, že těch faktorů je opravdu hodně. Především psychika, pohyb a strava, spánek. 

A kdy to nejde? Když člověk nemá motivaci a disciplínu. Správnou stravou a cvičením může zhubnout každý, ale někomu to potrvá jen několik měsíců, jiným to může trvat i roky. Je to hodně individuální.

Záleží také na přístupu. Já osobně doporučuji, vytyčit si dlouhodobé cíle, aby člověk nepropadal panice, když nemá po měsíci žádné výsledky. Mám klienty několik let, kteří zhubli i více než 20 kilo a svou váhu si drží do teď. Takže to chce trpělivost, kterou samozřejmě nikdo nemáme. 🙂

Každý člověk je individualita. To je jasné. Dá se ale přesto najít pár tipů na hubnutí, které fungují pro každého?

Ta různorodost každého z nás je neuvěřitelná. A proto se snažím všem svým klientům věnovat individuálně. Na někoho musím pomalu, někdo potřebuje větší dynamiku.

Troufám si říct, že vyvážená strava, pohyb, spánek, psychická pohoda a disciplína je základ k úspěchu. Vliv to má nejen na hubnutí nebo tvarování postavy, ale také na naši práci i vztahy.

Jedním z tipů, jak zhubnout, je ale určitě kalorický deficit a vyvážená strava s pravidlem 80/20, kdy 80 % našeho jídelníčku tvoří nutričně bohaté potraviny a zbylých 20 % si můžeme dopřát méně zdravá jídla, která máme rádi.

Vladimír Veverka - rozhovor
Kdo umí odpočívat a najde svou psychickou pohodu, má ten nejlepší základ pro spokojený osobní i pracovní život.

Vnímáte nějaký rozdíl v hubnutí mužů a žen?

Já osobně nepociťuji podstatné rozdíly. Mám klientky i klienty, kteří tvrdě pracují na svých cílech a svou disciplínou dosahují neuvěřitelných výsledků. Ať už je to hubnutí, tvarování postavy nebo nabírání svalové hmoty.

Budu se ale opakovat, psychická stabilita ovlivňuje téměř vše. Psychická zátěž ovlivňuje i tu fyzickou. Jsou to moje dlouholeté zkušenosti a za tím si stojím.

fitness trenér Vladimír Veverka
Disciplína přináší úžasné výsledky. Stojí to za to.

A co cvičení? Přistupujete k mužům a ženám trochu jinak, nebo je schéma pořád stejné?

Před každou novou spoluprací se ptám na cíle, zkušenosti i zdravotní problémy. A podle toho vytvářím individuální jídelníček a tréninkový program. 

Nezáleží tedy tolik na pohlaví, ale spíše na tom, jestli je dotyčný úplný začátečník, který chce zhubnout, sportovec, který chce zlepšit svou kondici a připravit na závod Spartan Race nebo potřebuje pomoct s rehabilitací kolene a jinými zdravotními problémy. 

Jsou i tací, kteří si jen chtějí odpočinout od práce a každodenních problémů a vyplavit trochu endorfinů.

Jsou i lidé, kteří cvičit nechtějí, nebo nemohou. Dokážete pomoci i jim? Jak?

Pokud jsou tací, kteří chtějí zhubnout a nechtějí nebo nemohou z nějakého důvodu cvičit, mohu jim pomoct individuálním výživovým plánem. Správně vyvážená strava a dobře dodržovaný jídelníček dělají zázraky.

Ale já jsem pouze průvodce, přítel a motivátor. Tu cestu musí ujít každý sám. Lidi, co si myslí, že si zaplatí trenéra nebo výživového poradce a stane se ze dne na den kouzlo, bohužel zklamu. 

Jaké chyby ve výživě z vaší zkušenosti lidé nejčastěji dělají?

Většina lidí jí málo a nekvalitně. A to je příčina, proč přibíráme. Když nejíme pravidelně, metabolismus se zpomaluje a naše tělo si zbytečně dělá zásoby. Když tvořím klientům jídelníčky, často se leknou, kolik toho musí sníst a ptají se, zda jsem to špatně nespočítal. A pak zhubnou pět kilo za měsíc.

Doporučuji pět jídel denně. Kvalitní snídani, svačinu, oběd, odpolední svačinu a večeři. 

Je nutné si při hubnutí denně vařit? Ne každý na to má čas…

Nutné to není. V dnešní době každý bojuje s nedostatkem času a chápu, že příprava může být náročná. Ještě pokud k tomu musíte vařit pro celou rodinu. Jsou ale způsoby, jak si to trochu ulehčit. Když dodržuji jídelníček já, připravím si stejné jídlo na následující dva dny, a to mi časově trochu pomůže.

Je i možnost objednání již připravených krabiček, které vám dovezou přímo domů nebo do práce. Tam už ale člověk musí počítat s vyšší cenou.

Každý máme jiný denní program, tak je důležité trochu improvizovat, ale výsledky za tu snahu určitě stojí.  

Jak vypadá jídelníček od vás? Hádám, že jinak ten na hubnutí a jinak třeba pro sportovce…

Každý jídelníček, který pro klienty připravuji, je individuální. V prvé řadě začnu s konzultací a měřením na biometrické váze, pak odesílám dotazník, ve kterém zjišťuji cíle, alergie i oblíbenost různých potravin.

Snažím se vytvářet jednoduchá jídla, která klientovi budou chutnat a s jejichž přípravou nestráví celý den.

Jídelníček se skládá ze třiceti variant celých dnů, které může každý střídat a opakovat i po delší dobu.

výživový poradce Vladimír Veverka
I sportovec musí umět odpočívat.

Prozradíte příklad svého denního menu? Třeba dnešního?

Mé dnešní menu zahrnovalo:

  • Snídaně: Tři vajíčka, tři žitné knäckebroty a žervé
  • Svačina: Proteinový jogurt s ovocem
  • Oběd: Rýžové nudle se zeleninou a tofu
  • Svačina: Žitný chleba se šunkou, mozzarella s rajčaty
  • Večeře: Krůtí prsa s bramborovou kaší a zeleninou

A co sporty? Jaké vám dělají radost? Čemu dalšímu se ve volném čase věnujete?

Dvacet let jsem hrál fotbal, ale bohužel mi před pár lety praskl přední křížový vaz v koleni, takže jsem s fotbalem skončil a začal se věnovat jiným sportům. 

Aktuálně běhám se svými klienty dvakrát ročně Spartan Race, surfuji, kituji, hraju golf, cvičím v posilovně a občas běhám. Přiznám se ale, že na běh jsem trochu líný, i přestože vím, jak skvělý vliv má na psychiku.

Vladimír Veverka
Důležité je najít sport, který vás baví. Určitě takový existuje.

Vladimíre, děkujeme za úžasné povídání a spoustu tipů pro naše čtenáře. 🙂

Moc děkuji za rozhovor a přeji každému štěstí k tomu, co si v životě přeje.

reklama
Popis

Udělejte první krok pro úspěšné hubnutí ještě dnes

Rezervujte si nezávaznou konzultaci s výživovým poradcem, na které získáte:

  • Diagnostiku těla na přístroji typu InBody / Tanita
  • Posouzení jídelníčku a tipy, jak ho upravit, aby šla vaše váha dolů
  • Doporučení, co dělat pro lepší zdravotní stav i kondici
  • Motivaci a návrh postupu pro úspěšné a trvalé hubnutí
  • Rezervujte si konzultaci dnes a získejte ihned 2 ukázkové jídelníčky na celý týden včetně receptů zdarma
 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Zuzana Veselá

Zuzana Veselá

Jsem vystudovaná právnička, ale nyní se naplno věnuji psaní. Mám ráda českou, italskou, indickou a mexickou kuchyni. Miluji ochutnávání nových druhů exotického ovoce a (nealko!) nápojů. Od vyváženého jídelníčku z poctivých surovin se podle mě odvíjí i naše celková pohoda.