Recenze: Sladký restart – zbavte se závislosti na cukru za 21 dní

Zbavit se závislosti na cukru je běh na dlouhou trať. Spousta lidí se na startovní čáru vrací zas a znovu. Na začátku jim nechybí nadšení ani motivace, ty se však někde po cestě do cíle ztratí. Novinka v podobě e-knihy Sladký restart přichází s návodem, jak se nezvladatelných chutí zbavit a dostat je pod kontrolu.

O co jde a komu je e-kniha Sladký restart určena?

Příliš přísné dodržování zásad zdravé výživy od prvního dne často vedou ke stresu, ztrátě motivace a nadšení a nakonec k návratu k původním jídelníčku. Umět najít správnou míru a vyhnout se extrémům je důležité. Netlačte na pilu.

Jak se říká, zakázané ovoce chutná nejlépe. Zdravý životní styl neznamená vyloučit všechny potraviny označované za špatné, nezdravé nebo škodlivé. Občasné hřešení ve výživě zdraví neuškodí, naopak prospěje lepší duševní pohodě. Sladká jídla do zdravé stravy patří.

E-book Sladký restart nabízí alternativní způsoby, jak nezvladatelné chutě na sladké dostat pod kontrolu a užívat si je s mírou. Nečekejte žádnou zázračnou dietu či lék. Kniha je určena zájemcům, kteří se snaží zbavit závislosti na cukru a počítají s tím, že velké změny přichází po malých krůčkách. 

Jak e-kniha Sladký restart vypadá

obsah e-knihy Sladký restart
Obsah e-knihy Sladký restart

Obsah e-knihy Sladký restart tvůrci rozdělili na tři části. První část se zaobírá jednotlivými kroky, jak se zbavit závislosti na cukru. Druhá nabízí konkrétní plán na 7 dní plný nápadů, jak ustát první dny odvykačky. Třetí a poslední část obsahuje recepty na sladké a zároveň zdravé dobroty.

1. část: Průvodce životem bez závislosti na cukru

Lety prověřený návod, jak se krok za krokem vypořádat se závislostí na cukru. Bez práce to nebude. Někdo to zvládne za 21 dní, jiný za 3 měsíce. 

Průvodce zahrnuje 12 hlavních kroků, které jsou v e-knize podrobně vysvětlené:

 1. Naplánujte si alespoň 21 dní bez bílého cukru.
 2. Zjistěte, kde všude se bílý cukr nachází.
 3. Nakupte alternativní sladidla.
 4. Naučte se připravovat zdravé dobroty bez bílého cukru.
 5. Zjistěte, v jakých chvílích vás chuť na cukr přepadá nejčastěji (stres, vztek, únava, radost, frustrace apod.).
 6. Zajímejte se o stravovací návyky své rodiny.
 7. Zasobte se kvalitními surovinami plných zdravých bílkovin, tuků a sacharidů.
 8. Jezte jídla bohatá na vlákninu.
 9. Omezte bílou mouku a alkohol. 
 10. Začněte si vařit doma. Budete tak nejlépe vědět, co opravdu jíte.
 11. Získejte podporu u své rodiny, kamarádů a kolegů v práci. Zapojte je nebo je aspoň požádejte, aby vás neprovokovali.
 12. Hledejte inspiraci v programu Restart hubnutí, který obsahuje spoustu zdravých a chutných receptů.

2. část: Akční plán na 7 dní

závislost na cukru
Ukázka Akčního plánu na 7 dní – den 2.

Každý den zahrnuje konkrétní tipy, praktická cvičení, úkoly a testy, které vás prvními dny odvykací kůry na cukru provedou krokem za krokem. Součástí jsou také dvě videa, která vám pomohou pochopit, jak moc je rafinovaný bílý cukr škodlivý a jaké potíže způsobuje. 

V akčním plánu se také dozvíte:

 • jaké alternativy bílého cukru používat (jednotlivé druhy, výhody a použití), 
 • jaké doplňky stravy proces odvykání na sladkém podpoří,
 • jak si připravit jednoduchý zdravý dezert, 
 • co je to mlsný šuplík, a jakými zdravými dobrotami ho naplnit
 • kde nakupovat zdravé suroviny a doplňky stravy.

3. část: Recepty na sladké dobroty

sladké dobroty
Ukázkový recept na sladkou dobrotu bez obsahu rafinovaného cukru

Sladké nemusí nutně znamenat nezdravé. V poslední části knihy najdete 10 receptů na dezerty bez použití rafinovaného bílého cukru, včetně lákavých fotografií, z nichž se vám začnou ihned sbíhat sliny. Sladit lze totiž lépe a zdravěji. Těšit se můžete na mandlové řezy, dýňový cheesecake, jablečný štrůdl, domácí zmrzlinu a další úžasné recepty.

Co dalšího se v e-knize dočtete?

Kniha obsahuje užitečné informace o cukru. Většina lidí se hájí tím, že nesladí. Cukr se však nachází také v potravinách, kde byste jej vůbec nečekali – nejen ve sladkostech, zmrzlinách a limonádách, ale také v těstovinách, bílém pečivu a mnoha dalších polotovarech. Ohromné množství cukru obsahuje také alkohol.  

Dozvíte se například odpovědi na otázky, jak rafinovaný cukr:

 • způsobuje přibírání na váze,
 • podporuje stavy depresí,
 • se podílí na vzniku zánětlivých procesů v těle,
 • snižuje přirozenou obranyschopnost organismu,
 • ovlivňuje vznik cukrovky 2. typu,
 • působí podobně jako tvrdé drogy. 

V e-knize Sladký restart na vás čeká ještě spousta dalších informací, které vám v boji se závislostí na cukru pomohou. 

zdravé mlsání
Rady a tipy, jak zdravě mlsat.

V knize se také dočtete podrobnosti o tom: 

 • jak vzniká závislost na cukru, 
 • jaké pocity konzumace cukru vyvolává a proč cukr “milujeme”,
 • jaké benefity vás čekají, pokud se bílého cukru dobrovolně vzdáte. 

Sladký restart a jeho autorky

Autorkami e-knihy Sladký restart jsou tři výživové odbornice, které provozují úspěšný online program Restart hubnutí, o kterém jsem na Bezhladoveni.cz už také psali. 

Monika Divišová

Monika je úspěšná nutriční koučka a lektorka, která ke zdravému životnímu stylu dovedla už tisíce klientů. Nesoustředí se na jídelníček, ale snaží se o jeho propojení se zdravými návyky a hlavně psychickou pohodou. 

„Mým klientům se daří hubnout tím, že se naučí dobře jíst, jednoduše vařit a že pochopí principy poměrů živin. Jenom jídlo však neřeší opravdovou příčinu. Pokud je důvodem nadváhy přejídání, chutě na sladké, velké porce, noční jedení, nezvladatelné chutě, alkohol, pozdní mlsání u televize atd., tak pouhé doplnění bílkovin a přidání vitamínů nestačí,” upozorňuje Monika, proč se někteří zákazníci vrací ke starým návykům.

Hana Střelečková

Výživová lektorka, sportovní trenérka a maratonská běžkyně Hanka miluje pohyb, zdravé jídlo a módu. V programu Restart hubnutí se zaměřuje na zdravé návyky a lekce pohybu.

Neexistuje univerzální návod a postup. Vždy je to o hledání cesty. A tak kladu důraz na to, aby klient získal potřebné informace a uměl se rozhodnout a vybrat si. Ale nebyl přitom zahlcený. Což se v záplavě informací, které se na nás hrnou z internetu, stane velmi snadno,” vysvětluje usměvavá Hanka.

Kristýna Ostratická

Nápady na zdravé recepty si vzala na starosti Kristýna, profesionální kuchařka a výživová poradkyně zároveň. Její recepty kladou důraz nejen na zdravé složení, ale také na chuť.

„Z 95 % je moje strava opravdu výživná, hodnotná, ale občas když mám chuť, nemám vůbec problém „vybočit“ a ani to za nějaké vybočení nepovažuji. Stejně tak se nevyhýbám skleničce dobrého vína s přáteli nebo vychlazenému pivu v létě při sportu nebo na výletě,” snaží se Týna několika větami popsat své životní motto „nežij v extrému, najdi si svou rovnováhu”.

Cena e-knihy Sladký restart

Sladký restart je e-kniha, kterou si lze zakoupit online na stránkách Restarthubnutí.cz. Cena e-knihy je 329 Kč, což za knihu s návodem, jak se jednou pro vždy oprostit od závislosti na bílém cukru, není zas tak moc. 

Než si však knihu objednáte a zaplatíte stejně jako 4 500 zákazníků před vámi, doporučuji si zobrazit ukázku, ať nekupujete zajíce v pytli 🙂

Hodnocení Sladkého restartu očima redaktorky Moniky

Řekla bych o sobě, že jsem šťastný člověk, protože mi zdravá strava chutná a netrpím závislostmi na sladkém, slaném ani tučném. Mám ráda vše, nic z toho však nejím každý den. Když si to jednou za čas dopřeji, netrpím výčitkami a vychutnám si to.

Na druhou stranu mě zajímalo, jak si Sladký dezert s tímto choulostivým tématem poradí. Osobně musím pochválit vizuální stránku, přehlednost a stručnost. Umět popsat problém včetně řešení a receptů na 47 stránkách je skvělý nápad. Kniha jde rovnou k věci, vysvětluje rizika a nebezpečí cukru, ale zároveň přináší řešení, jak toho dosáhnout. 

Knihu mohu doporučit každému, kdo se chce zbavit závislosti na cukru. Nebude to snadné a bez práce. Změnit zažité návyky je obtížné a vyžaduje aktivní zapojení. Důležité je řídit se akčním plánem den po dni, aby kniha přinesla kýžený efekt. Nestačí si ji pouze přečíst a uložit do virtuální knihovničky. 

Je třeba překonat sami sebe a nové návyky trvale upevnit do nového stylu života. Naučíte se osladit život jinak než cukrem 😉

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.

Monika Šaríková

Monika Šaríková

Když jsem před léty studovala historii a literaturu, nenapadlo by mě, že se nakonec budu živit psaním. Jednoznačně nejradši se věnuji psaní o zdravém životním stylu. Miluji dobré jídlo, ráda vařím, ujetá jsem zejména na českou a asijskou kuchyni, zbožňuji přírodu a pohyb. Mezi mé velké sportovní lásky patří zejména běh, kolo, turistika a jóga :). Nově jsem kromě textařky také funkční trenérkou.