Uvádí se, že dospělý lidský organismus je tvořen 45–65 % tělesné vody. U kojenců je to dokonce 75–80 %. Obecně dětský organismus obsahuje 70 % vody. Proto je nutné ji průběžně po celý den doplňovat. Na to, kolik by měly děti vypít denně tekutin a v jaké formě je doplňovat, se podíváme v následujících řádcích.
Obsah článku:
Kolik tekutin děti potřebují?
Malé tělo je sice z velké části tvořeno vodou, ale na druhou stranu má menší zásoby vody, rychleji se zahřívá a i dehydratuje. Proto je optimální pitný režim klíčový pro zdravý vývoj, soustředění i celkovou pohodu dětí.
Maminky dětí často zjišťují, kolik by děti měly vůbec denně vypít tekutin. Na to vám nabídnu dva vhledy. Jeden je obecnější a druhý je konkrétnější podle věkových a hmotnostních segmentů dětí, abyste si mohli vybrat, co vám bude více vyhovovat.
Obecnější doporučený denní příjem tekutin podle věku dítěte:
- 1–3 roky: cca 1 300 ml
- 4–6 let: cca 1 600 ml
- 7–10 let: 1 800 ml
- 11–13 let: 1 900–2 100 ml
- 14–15 let: 2 400 ml
- 16–18 let: 2 800 ml
Konkrétnější doporučený příjem tekutin podle věku a hmotnosti dítěte, tabulka:
Věk | Doporučený průměrný příjem tekutin na kg tělesné hmotnosti |
do 7. měsíce | 150–160 ml |
8. – 12. měsíc | 120 ml |
1–2 roky | 110 ml |
2 roky | 100 ml |
3–5 let | 90 ml |
6–10 let | 70 ml |
11–14 let | 60 ml |
15–18 let | 40 ml |
od 18 let | 30–40 ml |
Příklad: pokud je vašemu dítěti 9 let a váží 35 kg, pak by byl výpočet pro celodenní úhradu tekutin 35 × 70 = 2450 ml – tedy téměř 2,5 l tekutin denně.
Nelekejte se však, že tohle vše musí za den dítě přijmout prostřednictvím nápojů. Počítají se tekutiny nejen v nápojích, ale i v ovoci, zelenině, polévkách, mléčných nápojích atp. Například v ovoci a zelenině je okolo 90 % vody. To znamená, že pokud dítě sní 300 g ovoce a zeleniny za den, vytěží z toho orientačně 270 ml vody.
Zhruba 3/4 doporučeného množství by tedy měly tvořit nápoje, zbytek získávají děti ze zmíněné vodnaté stravy.
Pokud si dítě o pití samo řekne, už může být lehce dehydrované – proto je lepší nabízet nápoje pravidelně, i když si samo nevzpomene. Některé děti pijí samy velmi snadno, některé děti je potřeba k příjmu tekutin nenásilně, ale průběžně po celý den pobízet.
Myslete i na to, že v horku nebo při sportu se potřeba výrazně zvyšuje, proto můžete průměrná doporučení i navýšit.
A co kojenci v prvním půl roce svého života, je nutné jim nabízet také vodu navíc?
Obecně vzato – do doby, než začnete s příkrmy, není zcela nutné dětem nabízet vodu navíc, protože by pitný režim měly naplnit prostřednictvím mateřského mléka nebo mléka umělého.
Mateřské mléko je velice optimálně složené, protože dokáže pokrýt jak energetické, živinové, tak i hydratační potřeby dítěte. Jakmile však s příkrmy započnete, vodu v lahvičce bych již kojenci doporučila nabízet. Ideální je voda balená kojenecká nebo voda kohoutková filtrovaná.

Předškolní děti a pitný režim: Co volit?
Velmi doporučuji dětem odmalička nabízet jen čistou nesycenou vodu a neslazené čaje.
V rámci pohybové aktivity pak můžete dětem zpestřit pitný režim o ředěný 100% džus nebo fresh džus. Ideální by bylo, kdyby si děti už odmala zvykly, že se slazené nápoje pijí jen v souvislosti s pohybovou aktivitou.
Postupem času můžete vodu vylepšit tak, že do džbánu s vodou nakrájíte čerstvé ovoce (jahody, meloun, citron, pomeranč, mandarinku…) a vložíte čerstvou mátu nebo na kolečka nakrájený kousek salátové okurky.
Stejně tak co se týče mléčných nápojů, pokud odmala dětem nabízíte mléčné nápoje v neslazené podobě (například čisté mléko, jogurtový nápoj bez příchutě apod., popřípadě namixované s čerstvým ovocem), pak dáváte dětem ten nejlepší návyk.
Naučí se pít mléčné nápoje bez přidaného cukru, a to je velmi cenný základ do jejich života.
Pitný režim školních dětí a dospěláků
Pokud se v pubertě nebo dospělosti vaše dítě naučí pít i nápoje slazené, pak si alespoň budete moct říct, že jeho dětský vyvíjející se organismus nebyl poznamenám nadmírou cukru a glukózo-fruktózového sirupu ze slazených nápojů. A jako dospělák už má vaše dítě zodpovědnost samo za sebe a svůj výběr nápojů už si musí řídit sám.
Čemu se v rámci pitného režimu u dětí rozhodně vyhnout?
Některé nápoje vypadají na první pohled „dětsky“, ale tělu spíš škodí, protože obsahují vysoké dávky přidaného cukru. Někdy je místo cukru využíván podle mě ještě „horší“ glukózo-fruktózový sirup, který podporuje tukovatění jater („jaterní steatózu“).
Děti by se měly vyhýbat i povzbuzujícím látkám jako je kofein a taurin (kávové nápoje nebo energetické nápoje). Nehodí se ani nápoje sycené („s bublinkami“). Pozor i na kyselinu fosforečnou v kolových nápojích a nápoje s umělými sladidly.
Suma sumárum by se děti měly vyhýbat:
- slazeným limonádám (Spritu, Fantě, Kofole…)
- kupovaným ledovým čajům
- nápojům s kofeinem a taurinem (energetickým nápojům a kávovým nápojům)
- barevným nápojům s umělými sladidly a barvivy
- alkoholickým nápojům
Závěrem: Zvykejte děti na pití vody a zdravý jídelníček, vyplatí se to
Opravdu nejlepší je, když děti odmala zvyknete na pití obyčejné vody. Pití vody můžete dětem i několika způsoby zpříjemnit:
- Pořiďte hezkou láhev, kterou budou mít rádi.
- Dejte pití na viditelné místo.
- Nabízejte různé druhy – voda s citronem, mátou, ovocem.
- Zapojte je do výběru a přípravy domácích nápojů.
- Edukujte – vysvětlujte dětem jen tak mimochodem, jaké benefity má pití vody a proč jsou slazené, kolové a energetické nápoje nevhodné. Pokud si na to sami netroufnete, zkuste zapátrat na YouTube a pusťte dítěti nějaké pěkně zpracované edukativní video.
A také nezapomeňte ještě na jednu zásadní věc – zdravý pitný režim dětí začíná u rodičů. Děti kopírují rodiče vědomě, ale i nevědomě. Dejte dětem příklad a pijte s nimi – dostatečné množství a ideálně obyčejnou vodu.
Stejně tak, jezte dostatek čerstvého ovoce a zeleniny a preferujte neochucené mléčné nápoje a mléko. Sladké pití si nechte jen jako rituál a vzácnost, ne jako běžnou formu úhrady pitného režimu.