Bezhladoveni.cz

Odkyselení organismu

Co je překyselení organismu?

reklama

Stále častěji se můžete setkat se články a publikacemi o jevu, který je nazýván překyselení organismu. Zastánci této teorie účinky překyselení obvykle silně démonizují a jeho působení přičítají nejrůznější problémy a nemoci. Patří mezi ně například:

  • Únava, bolesti hlavy, snížená imunita, průjem, pomalé hojení, zubní kazy, ekzémy, výkyvy nálad, pálení žáhy, ale i závažné choroby jako hypertenze, cukrovka, žaludeční vředy, dna, onemocnění jater, tuberkulóza, kornatění cév, deprese, rakovina, roztroušená skleróza a mezi mnoha dalšími také obezita!

Jako příčina překyselení je pak udáván stres, povrchní dýchání, nedostatečné rozmělnění potravy, znečištění ovzduší, špatné stravování, nevhodný životní styl. Později se podrobněji podíváme na vliv stravování.

Podstata překyselení spočívá v tom, že pH našeho organismu v důsledku uvedených vlivů klesne pod optimální úroveň, jíž je neutrální (mírně zásadité) prostředí v rozmezí pH 7,35 – 7,45. Za problematický je považován stav, kdy pH klesne pod 7,3. Hodnoty pH pod 7,0 se již neslučují se životem.

Jak na odkyselení organismu?

Účinnou zbraní proti překyselení mají být údajně dechová cvičení a relaxace, fyzické aktivita, změny ve stravování a životním stylu a podobně. Protože samotná myšlenka překyselení vznikla pravděpodobně jako komerční tah, je samozřejmě v prodeji bezpočet nijak zvlášť levných přípravků, pomůcek a prostředků, jak s tímto problémem bojovat.

Jak to vidí odborníci?

Lékaři a vědci jsou k tezi o překyselení, která je často prohlašována za civilizační chorobu, podstatně skeptičtější. Tvrdí, že organismus je na kyselé vlivy z prostředí zvyklý a připravený a má velmi účinné metody, jak si udržet žádoucí prostředí (paradoxně pro nás má být obtížnější vyrovnat se s vlivy zásaditými, s nimiž se organismus není tolik zvyklý potýkat). Skutečná acidóza (překyselení) je pak závažný stav, který musí být řešen hospitalizací a k němuž dochází například při akutním zhoršení cukrovky či při selhání ledvin.

Poněkud uvěřitelnější a umírněnější se zdá být varianta hovořící o tom, že tělo musí na udržení správného prostředí vydávat velké množství energie a živin, což může způsobovat deficit vitamínů a minerálů, který může vést k určitým obtížím.

Odkyselení organismu a hubnutí

Pokud patříte mezi zastánce teorie o překyselení a myslíte, že by tento problém mohl být jednou z příčin vaší nadváhy, měli byste vědět, že mezi hlavní údajné důvody vzniku překyselení patří špatná skladba jídelníčku a nevhodný životní styl. Zejména pak:

  • Přemíra masa a mléčných výrobků
  • Jednoduché cukry
  • Alkohol a kofein
  • Kouření
  • Těžká tučná jídla, konzervovaná a chemicky upravovaná jídla
  • Znečištění prostředí a potravin (v důsledku intoxikace půdy chemikáliemi)

Výše uvedené věci byste se tedy měli snažit ve svém životě omezit nebo zcela vynechat – u některých faktorů to samozřejmě bude velký problém (těžko ovlivníte znečištění ovzduší a půdy). Ať už v překyselení věříte, či nikoli – omezením kouření, alkoholu, tučných a těžkých jídel či cukrů rozhodně nic nepokazíte, právě naopak. Vaše nadváha půjde téměř jistě dolů, ať už bylo její příčinou cokoli.

Potraviny na odkyselení organismu

Na odkyselení je doporučována také celá řada konkrétních potravin, které jsou označovány jako zásadotvorné.

  • Cibule, česnek, ředkev, brokolice, okurky, meloun, květák, houby, rajčata, hrušky, řepa, kapusta, maliny, banány, špenát, fazole, celer nebo například i plzeňské pivo.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.


Redakce

Každý den vám přinášíme novinky a zajímavosti ze světa zdravého životního stylu a hubnutí.

Nenechte si ujít

reklama
reklama