Bezhladoveni.cz

Očista organismu

Jaro je čas znovuzrození přírody a stejně tak jako je dávným zvykem pořádat jarní úklid v bytě, tak bychom měli uskutečnit i generální úklid v našem organismu, který je po zimě unavený a ve špatné kondici.

reklama

Pokud se o své tělo staráme po celý rok, bude pro nás jarní očista organismu hračka. Pokud jej zanedbáváme, je naše vnitřní prostředí nejspíš vážně zanesené odpadními látkami a můžeme již trpět výraznými projevy znečištění, jako jsou kožní onemocnění, slabá imunita, špatná kvalita vlasů a nehtů, emocionální nevyrovnanost, nevolnosti a potíže s trávením a podobně.

Nejčastější chyby a mýty ohledně detoxikace organismu

Mnoho lidí si představuje očistu organismu jako nárazovou akci, kterou stačí jednou za rok uskutečnit s pomocí několika kupovaných preparátů a hladovky. Takto to nefunguje. Očista těla musí jít od základů. Od správných návyků ve stravování a v celém životním stylu.

Půst patří k nejčastěji doporučovaným formám očisty a je také důležitou součástí mnoha náboženství. Dnes však hladovku jako formu detoxikace rozhodně doporučit nelze. Tím, že tělo připravíme o přísun živin, vitamínů a minerálů mu velkou službu neuděláme. Pokud ji přesto chceme absolvovat, neměli bychom překračovat délku 1 – 3 dnů, a to pouze za předpokladu, že jsme zcela zdraví. Důležitý je zvýšený pitný režim a vhodné jsou i například zeleninové šťávy.

Mnohem lepším řešením je však selektivní půst, kdy ze svého jídelníčku vynecháme některé nežádoucí součásti. To se týká zejména jednoduchých cukrů, alkoholu, tučných a mastných jídel, smažených pokrmů, masných výrobků, konzervovaných produktů a podobně.

Namísto toho bychom měli zařadit jídla čerstvá, libová – velké množství zeleniny, ovoce (u toho už je na místě opatrnost, fruktóza je také cukr), libová netučná masa, ryby, obiloviny. Měli bychom také co nejméně solit, to znamená vynechat i solené pochutiny jako tyčinky, buráky nebo brambůrky.

Kořeněné pro játra

Játra jsou orgánem bezpočtu funkcí. Mezi ty nejdůležitější však patří odvod odpadních látek z těla. Proto se jedná o orgán, kterému bychom se měli při detoxikaci věnovat v první řadě.

Pro detoxikaci jater jsou často doporučovány výše uvedené změny v jídelníčku plus vynechání mléčných výrobků, kávy a čaje.

Játrům naopak svědčí ovoce (bohaté na obsah vitamínu C), ryby a játra (vitamín B12), listová zelenina, kysané zelí (to však může být nevhodné při špatném trávení), mrkev, pórek, artyčoky, čekanka, med, ředkvičky, rozmarýn, cibule, tymián a mnoho dalších.

Doporučovány jsou byliny jako zeměžluč, ostropestřec, měsíček lékařský nebo vlaštovičník.

Důležitý je pitný režim

Aby byla očista organismu účinná, je nutné věnovat dostatečnou pozornost pitnému režimu. Důležité je pít v průběhu celého dne postupně – v malých množstvích. Ledviny jsou přetěžovány zejména nárazovým příjmem velkého množství tekutin. Zatěžuje je již množství nad cca 4 dl za hodinu. O tom, kolik by měl člověk vypít, se vedou stále diskuze.

Požadavek na 2 – 2,5 l denně se dnes již zdá být zastaralý a příliš obecný. Potřeby člověka jsou mnohem specifičtější, a tak se dnes často uvádí, že denní potřeba tekutin se pohybuje v rozmezí 1 – 5 l. Nejnižší hranice se týká dětí, chladného prostředí, minimální fyzické námahy, lehkého stravování apod. Horní pak horkého prostředí, výrazné fyzické námahy, vysoké tělesné hmotnosti, těžké stravy atd.

Indikátorem hydratace může být barva moči. Čím světlejší, tím lépe. Pít bychom měli zejména čistou vodu. Doplnit ji můžeme o vody minerální, ale jen s mírou. Zcela nevhodné jsou slazené nápoje, káva, alkohol, sycené nápoje apod. 

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.


Redakce

Každý den vám přinášíme novinky a zajímavosti ze světa zdravého životního stylu a hubnutí.

Nenechte si ujít

reklama
reklama