Bezhladoveni.cz

Léto na talíři ve zdravé podobě

Léto … máme možnost konzumovat velké množství chutného ovoce a zeleniny, z nichž některé druhy patří mezi sezónní.

reklama

Z tohoto důvodu neváhejte a nezapomeňte si je dopřát – nejen pro jejich skvělou chuť, ale především pro jejich důležité zdravotní účinky.

Broskve

Obsahují vitamín C a jsou výborným zdrojem vitamínu B6, niacinu (B3) a kyseliny listové.

Z minerálů jsou bohaté na draslík, který pomáhá regulovat krevní tlak a je prevencí proti vzniku ledvinových kamenů a úbytku kostní hmoty.

Najdete v nich i vysoký obsah vlákniny, která podporuje zažívání a správnou funkci tlustého střeva.

Avokádo

Tato superpotravina je kromě zdravých tuků bohatá na karotenoidové antioxidanty jako beta-karoten, lutein nebo neochrom.

Ty mimo jiné chrání organismus před osteoartritidou a revmatoidní artritidou, zlepšují kardiovaskulární zdraví, pomáhají regulovat hladiny cukru v krvi a slouží jako ochrana před některými typy rakoviny, např. úst, kůže či prostaty.

Ananas

Je sladkokyselý a patří mezi oblíbené ovoce, které obsahuje bromelain a enzym.

Zlepšuje trávení a pomáhá proti tvorbě krevních sraženin. Může také zabránit otokům, časté letní obtíži.

Řepa

Výraznou barvu řepy vytvářejí fytonutrienty přezdívané “vitamíny nové generace” jako červená barviva betacyanin či známější beta-karoten (provitamín A).

Kromě toho jsou řepy dobrým zdrojem vlákniny a kyseliny listové, která je důležitá zejména pro těhotné ženy. Dále slouží jako prevence před rakovinou tlustého střeva nebo osteoporózou.

Lilek (baklažán)

Patří mezi rostliny příbuzné bramborám. V létě je ideální ke grilování. Je bohatý na tryptofan, esenciální aminokyselinu zmírňující chuť k jídlu, zlepšující kvalitu spánku a náladu.

Lilek je rovněž vhodný pro zdraví srdce, protože pomáhá zlepšovat průtok krve v cévách a zdravá je i jeho slupka – obsahuje nasunin, silný antioxidant, u něhož bylo prokázáno, že chrání buněčné membrány před poškozením a organismus před šířením rakoviny.

Borůvky

Pamatujete si, jak jste je jako děti nadšeně sbírali? Na tyto lesní plody nezapomínejte ani v dospělosti – ačkoli jsou malinké, jejich zdravotní účinky jsou ohromné.

Jejich barvu jim dodávají antokyany a další fytonutrienty – antioxidanty, které mimo jiné mají protizánětlivé vlastnosti, zlepšují mozkové funkce a náladu a pomáhají ničit rakovinné buňky.

Červené papriky

Sladké, křupavé, s extrémně nízkým množstvím kalorií a navíc patří mezi nejzdravější druhy paprik: obsahují 11x více beta-karotenu než zelené a poskytují 240 % denní doporučené dávky vitamínu C.

Meloun

Až z 92 % jej tvoří voda, takže je ideální letní hydratační potravinou. Přírodní cukr v něm navíc pomáhá obnovovat elektrolyty, které ztrácíte pocením. Dále jsou melouny plné vitamínů jako A a C, které prospívají zraku a posilují imunitu.

Rajčata

Jsou sice k dostání celoročně, ale neměli byste na ně zapomínat ani o prázdninách. Najdete v nich totiž lykopen, jeden z nejdůležitějších potravinových karotenoidů. Pozor – čím červenější plod, tím více lykopenu!

Je prokázáno, že tento antioxidant má četné zdravotní účinky, včetně ochrany kůže před UV zářením (což se obzvlášť v létě hodí) a tím předčasným stárnutím a dále je například dobrou prevencí před srdečními onemocněními, ztrátou paměti, mrtvicí nebo impotencí u mužů.

Hrozny

Hroznové víno je oblíbené ovoce, nabité celou řadou antioxidantů: fytonutrientů, vitamínem C či manganem. Navíc je nízkokalorické, takže vhodné rovněž do dietního jídelníčku.

 

Zjistěte za pár vteřin, zda máte na svou výšku optimální váhu

Jsem . Je mi let.

Vážím kg. Měřím cm.


Redakce

Redakce

Každý den vám přinášíme novinky a zajímavosti ze světa zdravého životního stylu a hubnutí.

Nenechte si ujít

reklama
Doprava zdarma od 2000 Kč při nákupu ochranných pomůcek na Mediskont.cz
Doprava zdarma od 2000 Kč při nákupu ochranných pomůcek na Mediskont.cz
Test na COVID, jednorázové rukavice, roušky a respirátory, jednorázové oděvy, obličejové štíty, dezinfekce na ruce, antibakteriální ubrousky, produkty za velkoobchodní ceny.

Zobrazit další slevové kupony →

Už jste ochutnali Zdravou jednohubku?

Každý všední den jeden tip pro lepší zdraví a snadnější hubnutí ve vaší emailové schránce.

Dejte si Zdravou jednohubku spolu s dalšími 4 562 čtenáři.

Varování: Po požití Zdravé jednohubky můžete být chytřejší a zdravější. Když vám přestane chutnat, můžete se kdykoli odhlásit.

reklama
Pošlete článek přátelům