Roste tu léta, ale až nyní se o něm horlivě mluví a píše skoro všude. Řeč je o zázraku z lesa i moderních zahrádek, medvědím česneku (Allium ursinum L.).
Setkat se s ním můžete i pod názvem česnek divoký, česnek cikánský nebo cibule čarodějnic. Jeho název údajně vychází z víry Germánů, že jim česnek přinese sílu.
Léčebné účinky medvědího česneku
Začíná růst z jara. K léčebným a konzumním účelům se používá prakticky celá rostlina.
- Jeho listy sbíráme ještě před rozkvětem rostliny. Listy česneku medvědího se využívají k pročištění krve, ledvin a má diuretické účinky, tzn., že odvodňuje organismus.
- Dále napomáhá při léčení zánětů ústní dutiny a pro zlepšení hojivosti ran. Vzhledem k jeho diuretickým účinkům, jeho konzumace ve větším množství způsobuje průjem.
- Česnek má obecně hřejivý účinek, to je jeden z důvodů proč je skvělým lékem při chřipce i běžném nachlazení.
- Léčivé látky v medvědím česneku jsou výbornými iniciátory k detoxikaci organismu.
- Česnek neutralizuje volné radikály, protože má antioxidační účinky a zároveň tím posiluje imunitní systém.
- Navíc má vysoký obsah železa a podporuje krvetvorbu.
Medvědí česnek v praxi
- Česnekem proti nachlazení. Jedna z „babských rad“ zní rozdrtit česnekové cibulky a smíchat je s medem. Jíme v malém množství po lžičkách, asi 4 lžičky denně.
- Tinktura z česnekových listů, která se připraví naložením nadrobno nasekaných listů do lihu po dobu minimálně dvou týdnů, slouží např. ke snížení krevního tlaku.
- Listy a cibule medvědího česneku najdou své uplatnění i pro zevní léčbu plísní nohou. Šťávou z nich se potřou cílové partie, efekt se projeví za 2 až 3 týdny.
Na co pozor při samosběru?
Nenechte se zmást: Medvědího česneku najdete v lesích i zahrádkách více druhů. „Pravý“ lesní medvědí česnek vidíte na fotce vlevo (se širšími listy), i ten vpravo však chutná podobně. Říká se mu však spíše medvědí pažitka. Oba druhy poznáte podle intenzivní česnekové vůně. Pozor, abyste omylem nesklidili listy konvalinky nebo ocúnu jesenního, které jsou jedovaté.
Medvědí česnek vždy roste v trsech a jeho listy mají zřetelný stonek. V přírodě na něj narazíte ve vlhkých lesích nebo loukách. Pokud vám štěstí nebude přát, zaručeně ho během jeho jarní sezóny naleznete v chladicích boxech supermarketů s dalšími bylinkami.
Vyzkoušejte jej do salátů a příloh místo pažitky, na přípravu báječného česnekového pesta.